Ustawa antysmogowa trafiła do rządu. Na początek ma pomóc 33 miastom z najgorszym powietrzem

Smog z roku na rok coraz bardziej atakuje mieszkańców polskich aglomeracji. We wtorek ustawa antysmogowa będzie głównym tematem na posiedzeniu rządu.

Nowe przepisy mają doprowadzić do ograniczenia ilość smogu. Wprowadzony ma zostać m. in. zakaz stosowania flotokoncentratów i mułu węglowego, przez które do powietrza dostają się ogromne ilości popiołu i metali ciężkich. Taki zakaz zawierają już wojewódzkie uchwały antysmogowe. Zgodnie z wprowadzanym prawem jakość węgla ma być ściśle kontrolowana przez Inspekcję Handlową.

Wiceminister zwalcza smog

Piotr Woźny, wiceszef Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, jest w rządzie odpowiedzialny za zwalczanie smogu. Po konsultacji z ministrem energii i Rządowym Centrum Legislacji zdecydował na skierowanie ustawy do Sejmu. Zastępca ministra ma nadzieję, że dojdzie do szybkiego uchwalenia zmian w zakresie walki ze smogiem. Pierwsze pozytywne efekty mamy zauważyć już w kolejnym sezonie grzewczym.

Smog – jak bardzo jest źle?

Smog zagraża w szczególności mieszkańcom terenów przemysłowych. Na razie 33 miasta w Polsce mają skorzystać ze wsparcia w walce z zanieczyszczonym powietrzem. To prawdopodobnie te same miejscowości, które znalazły się w rankingu 50. najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie przeprowadzonego przez WHO. Później rząd ma przyjść z pomocą mniej zanieczyszczonym miastom.

Smog – bardzo zła sytuacja w Krakowie

Co na to włodarze miast?

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor w pełni popiera zakaz stosowania mułów i flotokoncentratów. Zauważa, że są one często palone w nocy. Tymczasem senator Bolesław Piecha mówi o potrzebie przeprowadzenia termomodernizacji domów jednorodzinnych, co daje łącznie aż 50 tys. domostw – koszty wyniosłyby ponad milion złotych. Z kolei wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer, zaleca podniesienie kar za palenie szkodliwymi tworzywami i zwiększenie możliwości kominiarzy w kontrolowaniu tego, czym pali się w kotłach.

Jak chronić zdrowie przed smogiem?

Więcej o: