B. policjant usłyszał zarzuty ws. Stachowiaka, ale nadal służy w Żandarmerii Wojskowej

Adam W., były policjant z Wrocławia, nadal jest funkcjonariuszem Żandarmerii Wojskowej - podaje "Fakt". W. jest jedną z czterech osób, które usłyszały zarzuty ws. przekroczenia uprawnień i znęcania fizycznego i psychicznego nad Igorem Stachowiakiem.

Były funkcjonariusz wrocławskiej policji Adam W., który usłyszał we wrześniu zarzuty w związku ze sprawą Igora Stachowiaka, nadal jest pracownikiem Żandarmerii Wojskowej - podaje "Fakt". Dziennik przypomina, że Adam W. przeniósł się z policji do ŻW kilka tygodni po śmierci Stachowiaka. Teraz, jak twierdzi gazeta, mężczyzna choć formalnie przeniesiony do rezerwy, nadal pobiera pensję od wojska.

Jak mówił we wrześniu rzecznik prasowy Komendy Głównej ŻW major Artur Karpienko, dopóki nie zapadnie wyrok skazujący, nie ma podstaw, by wydalić Adama W. ze służby.

Skontaktowaliśmy się dziś rano z majorem Karpienką z prośbą o komentarz. Rzecznik ŻW poprosił o przysłanie smsa z pytaniami. Nie odpowiedział. Przez kilka następnych godzin nie odbierał od naszej redakcji telefonu.

Śmierć Igora Stachowiaka

Do tragedii doszło 15 maja 2016 r. Zatrzymany przez policję na wrocławskim rynku Igor Stachowiak został przewieziony na komendę. Tam, kilkakrotnie rażony paralizatorem, zmarł.

Nagranie z komisariatu Wrocław-Stare Miasto "Superwizjer" TVN wyemitował w maju 2017 r. Na pochodzącym z 2016 r. filmie z kamery umieszczonej na paralizatorze widać, jak 23-letni Igor Stachowiak wił się z bólu na podłodze policyjnej toalety. Do nagrania dotarł reporter Wojciech Bojanowski.

We wrześniu zarzuty przekroczenia uprawnień oraz znęcania się nad Igorem Stachowiakiem poznańska prokuratura postawiła czterem byłym funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, którzy mieli uczestniczyć w całym zajściu. Żaden z podejrzanych nie przyznał się do winy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Zastrzeżenia do działań policjantów

Zdaniem prokuratury, zatrzymanie Igora Stachowiaka było zasadne. Poszukiwano go w związku z podejrzeniem dokonania oszustwa, znaleziono przy nim środki psychoaktywne. Według prokuratury zastosowane środki przymusu bezpośredniego nie były jednak adekwatne do sytuacji. Były to: użycie paralizatora w momencie, gdy zatrzymany miał ręce skrępowane z przodu kajdankami, szarpanie, popychanie i lżenie zatrzymanego - wyjaśniają śledczy.

"Takie postępowanie funkcjonariuszy naruszało godność, nietykalność cielesną i prawo Igora Stachowiaka do ludzkiego traktowania" - czytamy w komunikacie.

Prokuratura: Policja nie przyczyniła się do śmierci 23-latka

Zdaniem prokuratury, postępowanie policjantów nie przyczyniło się jednak do śmierci Igora Stachowiaka. Według opinii biegłych, na którą powołuje się prokuratura, zmarł on "z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej po zażyciu środków psychoaktywnych".

Prokuratura przesłuchała w tej sprawie ponad 60 świadków, przeanalizowała opinie biegłych oraz dane z monitoringu i telefonów zabezpieczonych w tej sprawie.

Budka: Mariusz Błaszczak oszukał ojca Igora Stachowiaka i opinię publiczną. Państwo PiS zawiodło