Wzrosła liczba ofiar wybuchu gazu w kamienicy w Poznaniu. Strażacy znaleźli ciało pod gruzami

Pięć osób nie żyje, a 21 zostało rannych po wybuchu gazu w kamienicy w Poznaniu. Dziś strażacy przeszukujący gruzowisko natrafili na ciało piątej ofiary.

1/4 budynku przy ul. 28 czerwca zawaliła się po wybuchu gazu w niedzielę rano. Jeszcze wczoraj wiadomo było o czterech ofiarach. Teraz straż pożarna informuje, że ratownicy znaleźli ciało piątek ofiary pod gruzami kamienicy - podaje Polskie Radio.

Trzy osoby, w tym dziecko, są ciężko ranne. Lekko rannych jest 18 osób. Jedna osoba jest ciężko poparzona, pozostałe mają złamania i obrażenia wewnętrzne.

Wśród trzech ciężko rannych osób jest mała dziewczynka, która razem ze swoją mamą została wydobyta spod gruzów przez strażaków. Doktor Dariusz Bierła z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mówił, że dziecko jest w stanie stabilnym. Trafiło na oddział chirurgiczny. Pozostałe dwie osoby mają urazy typowo mechaniczne - złamania.

Jedna z osób jest ciężko poparzona i przebywa w szpitalu przy ulicy Szwajcarskiej w Centrum Leczenia Oparzeń. Pozostali poszkodowani, którzy są w dość dobrym stanie, trafili do innych poznańskich szpitali, gdzie przechodzą badania.

Poznań. Śledztwo ws. wybuch gazu w kamienicy

- Prawdopodobnie w poniedziałek zostanie wszczęte śledztwo w sprawie katastrofy kamienicy na Dębcu w Poznaniu - mówiła wczoraj rzeczniczka poznańskiej prokuratury Magdalena Mazur-Prus.

Na miejscu katastrofy prokurator i biegły przeprowadzili oględziny.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała IAR, że minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński na bieżąco przekazuje informacje od komendanta głównego Państwowe j Straży Pożarnej i wojewody wielkopolskiego premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Poznań. Kamienica po wybuchu gazu nie do zamieszkania

Z informacji zarządcy budynku wynika, że mieszkało w nim 61 osób. W momencie wybuchu w kamienicy znajdowało się ich 40. Kamienica nie nadaje się do zamieszkania.

Rodziny, które straciły dach nad głową, przebywają w hotelu przy Łozowej. Mają tam zapewnione ciepłe posiłki. Pracownicy socjalni ustalają, czego potrzebują poszkodowani. Na miejscu jest także psycholog.

Poznańska Caritas zachęca do włączenia w akcję pomocy dla osób poszkodowanych w porannym wybuchu gazu w kamienicy na Dębcu. Organizacja uruchomiła zbiórkę pieniędzy, od jutra do jej siedziby można także przynosić artykuły pierwszej potrzeby. Można także zostawić rzeczy dla poszkodowanych w Szkole Podstawowej nr 84 na Dębcu. Potrzebne są przede wszystkim artykuły pierwszej potrzeby, ponieważ mieszkańcy stracili cały dobytek. 

Bezpośrednio po eksplozji MPK podstawiło autobus dla poszkodowanych mieszkańców. Lokatorów poinformowano, na jaką pomoc mogą liczyć. Ze wsparciem spontanicznie pospieszyli mieszkańcy okolicznych domów oraz księża z pobliskiego kościoła parafialnego. W parafii ogłoszono zbiórkę dla poszkodowanych.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o: