"Polska dla Polaków" na domu przewodnika po Auschwitz. Próbowali też po angielsku

Policja szuka osób, które przy wejściu do mieszkania obywatela Włoch w Krakowie umieściły rasistowskie napisy i rysunki.

Przy wejściu i na drzwiach mieszkania Włocha w Krakowie ktoś namalował m.in. gwiazdę Dawida, swastykę i napisy "Polska dla Polaków" oraz "Auswitz for Poland guide" (pisownia oryginalna). Zdanie napisane z błędem miało oznaczać: "Auschwitz dla polskich przewodników.

Zdaniem małopolskiego KOD to hasło może nawiązywać do wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty, Barbary Nowak. - Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY
LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć! - napisała na Twitterze kurator.

Włoch jest przewodnikiem po byłym niemieckim, nazistowskim obozie w Auschwitz, od jedenastu lat mieszka i pracuje w Polsce. Jest przewodnikiem turystycznym. Nie ukrywa, że incydent jest dla niego bardzo przykry.

Nie jestem tu przypadkowo, ale zdecydowałem świadomie, że chcę tu mieszkać i się integrować. To jest po prostu boląca sprawa z punktu widzenia moralnego i osobistego - skomentował całą sytuację.

Policja prosi o pomoc

Policja dostała zgłoszenie w tej sprawie w piątek około południa - przekazał rzecznik małopolskiej komendy, Sebastian Gleń. - Przeprowadziliśmy tam oględziny. W tej sprawie prowadzimy dochodzenie. Wstępna kwalifikacja to uszkodzenie mienia, jak również nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym. Za te przestępstwa może grozić nawet pięć lat pozbawienia wolności - powiedział Gleń.

Sprawców jeszcze nie ujęto. Policjanci apelują: jeśli ktoś ma informacje na temat tego wydarzenia, może zgłosić się do najbliższego komisariatu lub zadzwonić pod numer interwencyjny 997.

O tym incydencie zawiadomiono też konsulat Republiki Włoskiej w Krakowie i Muzeum Auschwitz.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o: