Organizacja poinformowała na swojej stronie, że powodem pozwania redakcji jest zilustrowanie artykułu o zbrodni na Żydach w Jedwabnem zdjęciem pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego. Chodzi o tekst autorstwa Federico Pavlovsky'iego, który ukazał się w centrolewicowym dzienniku 18 grudnia ubiegłego roku. Wykorzystana fotografia została wykonana przez UB. Jest to pośmiertne zdjęcie grupy żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" poległych 25 lutego 1950 roku.
Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia tłumaczy, że dzięki znowelizowanej ustawie o IPN organizacja może wystąpić jako powód w sprawach sądowych. - Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN - stwierdził. - Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku - powiedział prezes.
Przed tygodniem izraelskie media podały, że władze Polski zadeklarowały "zamrożenie" ustawy, która weszła w życie z początkiem marca. Te doniesienia dementowało dość ogólnie Ministerstwo Sprawiedliwości, które mówił, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak "zamrażanie" ustawy, która weszła w życie. Jednak już wcześniej politycy obozu rządzącego mówili, że może ona w praktyce "nie działać". Pojawiły się też spekulacje, że nawet jeśli zaczną się postępowania, to prokuratorzy mogą je przedłużać.
Działanie argentyńskiego dziennika Reduta Dobrego Imienia nazwała manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. "To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm" - napisała organizacja. Zdaniem Reduty Dobrego Imienia "wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków".
Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom statutowo zajmuje się troską o dobre imię Polski i dba o prawdę historyczną m.in. w mediach polskich i zagranicznych.
Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.