Mówiło się o zamrożeniu ustawy o IPN. A jest już pierwszy pozew "z użyciem nowego prawa"

Reduta Dobrego Imienia złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Fundacja mówi, że skorzystała ze znowelizowanej ustawy o IPN.

Organizacja poinformowała na swojej stronie, że powodem pozwania redakcji jest zilustrowanie artykułu o zbrodni na Żydach w Jedwabnem zdjęciem pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego. Chodzi o tekst autorstwa Federico Pavlovsky'iego, który ukazał się w centrolewicowym dzienniku 18 grudnia ubiegłego roku. Wykorzystana fotografia została wykonana przez UB. Jest to pośmiertne zdjęcie grupy żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" poległych 25 lutego 1950 roku.

Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia tłumaczy, że dzięki znowelizowanej ustawie o IPN organizacja może wystąpić jako powód w sprawach sądowych. - Jest to pierwszy proces w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN - stwierdził. - Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku - powiedział prezes.

Przed tygodniem izraelskie media podały, że władze Polski zadeklarowały "zamrożenie" ustawy, która weszła w życie z początkiem marca. Te doniesienia dementowało dość ogólnie Ministerstwo Sprawiedliwości, które mówił, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak "zamrażanie" ustawy, która weszła w życie. Jednak już wcześniej politycy obozu rządzącego mówili, że może ona w praktyce "nie działać". Pojawiły się też spekulacje, że nawet jeśli zaczną się postępowania, to prokuratorzy mogą je przedłużać.

"To celowe nadużycie"

Działanie argentyńskiego dziennika Reduta Dobrego Imienia nazwała manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. "To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm" - napisała organizacja. Zdaniem Reduty Dobrego Imienia "wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków".

Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom statutowo zajmuje się troską o dobre imię Polski i dba o prawdę historyczną m.in. w mediach polskich i zagranicznych.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.

Więcej o:
Komentarze (201)
Ustawa o IPN. Zapowiadają "pierwszy proces nowego prawa"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 50

  Coś co się ukazało w grudniu zeszłego roku jest powodem do wszczęcia postępowania na podstawie ustawy obowiązującej od dwóch dni ?

 • czechy11

  Oceniono 61 razy 43

  I tak właśnie durnymi przepisami uruchamia die pole do działania prawackich świrów którzy będą teraz latać z pozwami bo to jedyne vo w swojej głupocie potrafia.

 • polakadam

  Oceniono 42 razy 34

  Wyślą Grom tak jak Izrael wysłał Mosad po Eichmana? A może proces zaoczny?
  Tak czy siak biada naszemu Dobremu Imieniu jeśli za jego obronę wzieli się idioci.....
  To nie jest ustawa obrony dobrego imienia tylko gwarancja złej reputacji Polski na całym świecie. Jak ktoś zaczyna głośno i do wszystkich krzyczeć, że czegoś nie zrobił, to naturalnie u wszystkich pojawiają się podejrzenia, że jednak ma coś na sumieniu... Trochę psychologii przydałoby się obecnie rządzącym...

 • emadox1327

  Oceniono 39 razy 29

  Ha ha ha, cała Argentyna zrywa boki ze śmiechu, a jak się boją, nie mogę sobie nawet tego wyobrazić!!!

 • wan20_3

  Oceniono 29 razy 25

  Co to za przygłupy ta za przeproszeniem Reduta, czy tam czasem nie wygłupia się niejaki Nowak? Już się cieszę na wynik pozwu sądowego. Ciekawe jak dostarczą dziennikarzy przed sąd? Toż to jest jeden wielki wygłup ośmieszający Polskę przez kanalie i inne reduty.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 28 razy 24

  Już widzę oskarżonych Argentyńczyków przesłuchiwanych przez pisowską prokuraturę... I aż mnie boki bolą ze śmiechu...

 • giego

  Oceniono 22 razy 22

  Każdy kto pisze nieprawdę o kolejnych, przegranych powstaniach, listopadowym i styczniowym a także warszawskim grozi pozew ze strony RDI. Nową, obowiązującą od niedawna formułą jest, prawie wygraliśmy.

 • swietyszczur

  Oceniono 28 razy 22

  Swirski i Wszelaka tak wyglada suweren

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX