Zbrodnie "Żołnierzy Wyklętych". "Pośród bohaterskich postaci jak Pilecki przemyca się ludobójców"

W Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Partia Razem zamieściła film, w którym przypomina zbrodnie, dokonywane m.in. przez Romualda Rajsa "Burego".

Jak opisuje Partia Razem, "Żołnierze wyklęci" to "zakłamane pojęcie", ponieważ wśród takich postaci jak bohaterski rotmistrz Witold Pilecki "przemyca się kult hitlerowskich kolaborantów i ludobójców", odpowiedzialnych za mordy czy gwałty. "Nie wolno stawiać pomników zbrodniarzom! Czas zlikwidować Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - apeluje partia.

Zbrodnie "Żołnierzy Wyklętych"

- Żołnierze Wyklęci "Bury", "Tom", "Szary" kim byli tak naprawdę? Poznajcie fakty, które chcą przed wami ukryć - od tych słów zaczyna się nagranie zamieszczone przez Partię Razem w mediach społecznościowych. Właśnie tej trójce "Żołnierzy wyklętych" poświęcony jest film, w którym narratorem jest m.in. Adrian Zandberg.

 

W filmie pojawia się zbrodnia w Zaleszanach z 1946 roku, podczas której żywcem spłonęło 14 osób, w tym siedmioro dzieci. - Dla Rajsa "Burego" te dzieci były wrogami ojczyzny, zabito je, gdyż były prawosławne - czyta narrator. Przypomniano także ustalenia IPN, z których wynika, że to "Bury" był bezpośrednio odpowiedzialny za mord w Zaleszanach.

"Tom" i "Szary"

Przypomniane zostają również wydarzenia we wsi Wierzchowiny z 1945 roku z udziałem "Żołnierzy wyklętych". Tam akcją dowodził Mieczysław Pazderski, pseudonim "Szary". Wieś została zniszczona, a ludność wymordowana - zginęło wtedy 196 osób.

Kolejny ze wspomnianych "Żołnierzy wyklętych" to Hubert Jura, pseudonim "Tom", który kolaborował z hitlerowcami, a przez AK został skazany na karę śmierci za zdradę ojczyzny. Ludzie "Toma" mordowali m.in. Żydów zbiegłych z gett i "nieprawomyślnych" członków podziemia. Do Brygady Świętokrzyskiej "Tom" trafił z propozycją pośredniczenia w kontaktach z Niemcami. W ten sposób Brygada wycofała się na Zachód u boku Wehrmachtu, otrzymując od niemieckiego wojska wsparcie żywnościowe i ekwipunkowe.

Żołnierze Wyklęci to bardzo szerokie pojęcie. Kim byli i o co walczyli?

Więcej o: