Padł rekord tej zimy. Nad ranem było prawie -30 stopni Celsjusza [POGODA]

Dziś pierwszy dzień meteorologicznej wiosny, a pogoda nadal zimowa. Na temperaturowy rekord tej zimy trzeba było długo czekać. Padł dziś nad ranem. A jaka pogoda czeka nas w dzień? Oto najświeższa prognoza.

Marzec wita nas mroźną pogodą. - Mamy NOWY REKORD tej zimy!  - ogłosił synoptyk Tomasz Wasilewski. Najniższa temperatura była w Stuposianach na Podkarpaciu. 1 marca o godzinie 5 nad ranem termometry pokazały tam, bagatela, -28,7 stopni Celsjusza. 

Pierwszego dnia meteorologicznej wiosny mrozy trzymają w całym kraju. Nad ranem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niskimi temperaturami we wszystkich województwach. Uważajcie na drogach i chodnikach. Po zimnej nocy miejscami jest bardzo ślisko. 

Pogoda na czwartek

Według prognoz IMGW zimowa pogoda póki co utrzyma się. Gdzieniegdzie śnieg popadał w nocy. W dzień we wschodniej Polsce też możemy się spodziewać przelotnych opadów śniegu.

Nadal będzie mroźno. Temperatura maksymalna to tylko -10 st. C do -13 st. C na wschodzie i dolinach karpackich. Maksymalnie -8 st. C ma być w czwartek w centrum kraju. Najcieplej będzie na zachodzie: -5 st. C. 

Na szczęście zza chmur wyjrzy dziś słońce, a wiatr będzie słaby. W nocy z czwartku na piątek znów kilkanaście kresek na minusie, zaś w dolinach sudeckich i karpackich nawet do -20 st. C. 

Możesz uratować życie

Na czas mrozów, które mogą utrzymywać się do weekendu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed czadem. Niestety zawsze w sezonie grzewczym jest on przyczyną tragedii. Pamiętajmy o wentylacji w mieszkaniu. Poniżej kilka prostych zasad.

Niska temperatura może być zabójcza. Pięć osób zmarło ostatnio z powodu wychłodzenia. "Zadzwoń pod nr 112, jeśli wiesz o osobach potrzebujących pomocy" - przypomina RCB. 

Jak podają służby, od 1 listopada 2017 r. z wychłodzenia zmarło w Polsce aż 61 osób. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, od początku sezonu grzewczego w wyniku zatrucia czasem zmarły 53 osoby.
Więcej o: