Będzie nowy program wychowania do życia w rodzinie. Ordo Iuris już pochwaliło Zalewską
W oświadczeniu zamieszczonym przez Ordo Iuris w poniedziałek możemy przeczytać, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przystało na postulaty różnych organizacji w zakresie podstawy programowej zajęć wychowania do życia w rodzinie dla szkół ponadpodstawowych.
Konsultacje w tej sprawie prowadzono w lipcu i sierpniu ubiegłego roku, Ordo Iuris zgłaszało wówczas swoje opinie na ten temat. Wskazywało wtedy, że jest zadowolone z tego, że brak w nim założeń tzw. Konwencji Stambulskiej (Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zakładającej m.in. zapewnienie 24-godzinnej infolinii dla ofiar przemocy czy zapewnienie trybu ścigania za gwałt z urzędu).
Ordo Iuris wykazywało, że uczeń powinien "pogłębić wiedzę na temat funkcji rodziny, miłości,przyjaźni, pełnienia ról małżeńskich, seksualności człowieka", jednak program nie miał realizować tych zadań. Organizacja argumentowała swoje racje tym, że pojęcie "małżeństwa" pojawiało się dopiero w punkcie ósmym w pierwszym dziale podstawy programowej.
Sukces Ordo Iuris
Jak informuje Ordo Iuris, MEN przychyliło się uwag, które zostały przedstawione w lipcu i sierpniu, zgłaszanych także przez organizacje prorodzinne. "W ostatecznym brzmieniu podstawy programowej to właśnie „małżeństwo” rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny zostało przedstawione jako fundament życia rodzinnego i stało się punktem wyjścia i asumptem dla wszystkich rozważań związanych z rodziną" - czytamy w oświadczeniu Ordo Iuris.
Oprócz tego organizacja wylicza, że zgodnie z jej rekomendacjami MEN rozbudował program wychowania do życia w rodzinie m.in. o tematykę trwałości małżeństwa czy odpowiedniego przygotowania do niego. " W opinii Ordo Iuris wysoka liczba rozwodów wskazuje na konieczność intensyfikacji edukacji przedmałżeńskiej, tymczasem proponowany na etapie przygotowań program w zupełności ją pomijał" - ocenia organizacja. Samo ministerstwo podsumowując podstawy programowe, które wejdą w życie 1 września 2018 roku, wskazało, że uwzględniło "uwagi w zakresie wzmocnienia znaczenia rodziny we współczesnym świecie".
- W czasach kryzysu rodziny, właściwe przedstawienie małżeństwa w podstawie programowej WDŻ, było kluczową kwestią, o którą upominały się organizacje społeczne – powiedziała Anna Świerzewska, analityk Ordo Iuris, cytowana w oświadczeniu organizacji.
-
To miało być zwykłe otwarcie drogi. Premierowi przeszkodzili rolnicy. "Zobaczył nas i uciekł"
-
Prokuratorzy szukają spółek Giertycha. Właścicielowi Zatoki Sztuki zaproponowali "sześćdziesiątkę"
-
Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
-
Wykładowczyni miała polecić studentom skandaliczny podręcznik do psychologii. "Dziecko prowokuje"
-
1,15 mln zł od resortu kultury na remont dworku Obajtka. Do tego dotacje od fundacji KGHM i PKO BP
- Horoskop dzienny na sobotę 6 marca 2021 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
- Niedziele handlowe 2021. Które sklepy będą czynne 7 marca?
- Jedna czy dwie dawki szczepionki dla ozdrowieńców? Rząd się waha. "Czekamy na dodatkowe wyniki badań"
- Wyniki losowania EuroJackpot 5.03.2021 [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja]
- Kobieta wchodzi na klatkę, tuż za nią mężczyzna. To nagranie ma pomóc w złapaniu sprawcy napadów