Krytykował księży wpatrzonych w PiS. Przełożony podjął decyzję w sprawie dominikanina

"Wezwałem o. Pawła do roztropności" - oświadczył dziś w komunikacie prowincjał polskich dominikanów. Wcześniej w rozmowie z Gazeta.pl o. Paweł Gużyński ostro mówił na temat aborcji i krytykował księży wpatrzonych w PiS.

Przełożeni zajmowali się sprawą o. Gużyńskiego od września. Teraz na stronie zakonu opublikowano oświadczenie prowincjała polskich dominikanów, o. Pawła Kozackiego. 

"Po wysłuchaniu opinii komisji teologicznej powołanej do oceny publicznych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego, dekretem z dnia 26 stycznia 2018 r. udzieliłem mu upomnienia kanonicznego" - napisał prowincjał.

Uznał, że słowa dominikanina "były w niektórych przypadkach nieroztropne i zagrażające prawdom wiary". "Wezwałem też o. Pawła do roztropności podczas przyszłych publicznych wypowiedzi" - napisał przełożony.

O. Gużyński ma też zorganizować dyskusję o poruszonych przez siebie sprawach:

Wobec wątpliwości co do zgodności niektórych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego z nauczaniem Kościoła, poleciłem mu zorganizowanie i przeprowadzenie wewnętrznej dominikańskiej debaty dotyczącej stosunku prawa naturalnego i prawa stanowionego oraz roli Kościoła w demokratycznym stanowieniu prawa.

O. Gużyński: Księża zaangażowali się po stronie PiS

Dominikanie nie precyzują, za jakie konkretnie słowa zakonnik został upomniany. Jednak kłopoty o. Gużyńskiego zaczęły się krótko po wywiadzie, którego udzielił Gazeta.pl. 

Dwa lata temu większość Episkopatu i mnóstwo księży w Polsce zaangażowało się po stronie PiS, a teraz budzą się z ręką w nocniku, bo naiwnie liczyli na coś innego. Obecne próby zmitygowania PiS przez Episkopat nie świadczą dobrze o jego zdolności do trafnej analizy rzeczywistości polityczno-społecznej.

- mówił wtedy. 

Z kolei na temat debaty o dostępie do aborcji powiedział:

Inicjatywy ustawodawcze, które nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu, uważam za szkodliwe społecznie. A gdy dotyczy to sprawy tak istotnej, jak życie rodzących i nienarodzonych, brak poważnej dyskusji zakrawa na zbrodnię.
Jestem przeciwny jakimkolwiek zmianom w obecnym porządku prawnym. Uzgodnienie wzajemnych odniesień etyki, prawa, polityki i życia społecznego w kwestii aborcji nie powinno być przedmiotem niekończącego się targu pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami prawa do aborcji.
Więcej o:
Komentarze (181)
Dominikanin upominany. Uderzał w księży wpatrzonych w PiS
Zaloguj się
 • ironic77

  Oceniono 59 razy 53

  nie ma co, jak zamykać usta swoim, którzy nie kraczą jak reszta pospólstwa...

 • munaciello

  Oceniono 56 razy 52

  Ciekawe, jak polscy hierarchowie KK ukaraliby Jezusa za bratnie się z grzesznikami i potępianie obłudnej powierzchownej religijności oraz świętego Pawła za słowa, że w nowej rzeczywistości, która nastała po przyjściu Jezusa nie ma już Greczyna ani Żyda i nie ma kobiety ani mężczyzny?

 • vomitorium1

  Oceniono 47 razy 43

  "Wezwałem też o. Pawła do roztropności" - oświadczył dziś w komunikacie prowincjał polskich dominikanów."
  a tam
  owijanie w bawełnę
  (krytyka pisu
  jest grzechem ciężkim
  i już)

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 38 razy 32

  PLEBANY WASZE DOSTATNIE ŻYCIE SIĘ POWOLI KOŃCZY! POLACY MĄDRZEJĄ DZIĘKI WASZEJ I PISOWSKIEJ GŁUPOCIE!PONIESIECIE KLĘSKĘ CAŁKOWITĄ!

 • 1utek

  Oceniono 31 razy 31

  Obecny IPN zdekomunizowałby Jezusa, a polscy hierarchowie stanęliby murem za IPN.

 • cezar85

  Oceniono 29 razy 27

  księża święcący maczety i bejsbole na Jasnej Górze mają polewkę z tego dominikanina

 • obidient1

  Oceniono 29 razy 27

  o. Paweł mówi prawdę o Polskim Klerze a duża część z nich jawnie popiera PiS czym staje się kościołem partyjnym. Ja zostałem ochrzczony w kościele powszechnym i nie chce należeć do kościoła partyjnego. Myślę, że w podobny sposób myśli wielu Polaków

 • homo_lupus

  Oceniono 29 razy 27

  " [...] poleciłem mu zorganizowanie i przeprowadzenie wewnętrznej dominikańskiej debaty dotyczącej [...] roli Kościoła w demokratycznym stanowieniu prawa".

  Sufluję: w demokratycznym stanowieniu prawa rola kościoła jest ŻADNA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX