Sendlerowa miała zostać patronką szkoły. Ksiądz: To nie godny patron, a feministka i Żydówka

"Dlaczego, my Polacy na patronów nie wybieramy kryształowych
osobowości - polskich" - pyta na Facebooku ks. Marian Piwko. Tą "niepolską" osobowością ma być Irena Sendlerowa. Kobietę, która ratowała Żydów, wybrała na patronkę szkoła z Małopolski.

Zespół Szkół we wsi Izdebnik (gm. Lanckorona) głosował nad wybraniem patrona. M.in. Kościuszkę i Sobieskiego pobiła Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata działała w okupowanej Warszawie i współtworzyła sieć, dzięki której udało się uratować życie nawet 2,5 tys Żydów. 

Jednak na razie Sendlerowa nie została patronką szkoły - opisuje "Gazeta Krakowska". Wójt Tadeusz Łopata tłumaczy, że dopatrzył się nieprawidłowości we wniosku i gdy tylko zostanie on poprawiony, to trafi pod głosowanie na Radzie Gminy. 

Jednak gazeta zwraca uwagę, że dwa tygodnie temu wybór Sendlerowej na patronkę skrytykował ks. Marian Piwko, współzałożyciel Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Zakonnik Zgromadzenia Zmartwychwstania Naszego Pana Jezusa Chrystusa.

"Przedwojenna feministka, obchodziła przed wojną rocznice rewolucji październikowej, po II wojnie światowej należała do PZPR (...) dwukrotnie zamężna - rozwód, jednego
syna swojego męża oddała do domu dziecka" - pisze o Sendlerowej.

"Ktoś tak dwulicowy i fałszywy jak Sendlerowa..."

Zarzuca, że "jako Żydówka była areligijna, korzystała z wielu przywilejów ludzi partii". "Dziś zapewne podlegałaby dekomunizacji. Wielka szkoda, że ze strachu czy
dla łatwego życia służyła drugiemu totalitarnemu systemowi" - dodaje. 

Dalej duchowny apeluje do mieszkańców wsi, aby zaproponowali "pięknej, katolickiej" miejscowości "godnego patrona". "Dlaczego, my Polacy na patronów nie wybieramy kryształowych osobowości - polskich, eliminowanych jeszcze do tej pory?" - pisze ksiądz. 

Sendlerowa rzeczywiście działała w organizacjach socjalistycznych (PPS), a po wojnie wstąpiła do PZPR. Nie była jednak - jak twierdzi ksiądz - Żydówką. 

Na Facebooku zakonnika znajduje się wiele publicznych wpisów, związanych z trwającym spotem wokół ustawy o IPN. Zaś pod wpisem o Sendlerowej pojawiły się komentarze, popierające księdza. 

"Nazwiska ludzi, którzy splamili nasz kraj, muszą być usunięte. Patronem szkoły musi być osoba co przysłużyła się naszemu narodowi!" - ocenia pani Anna. "Mieszkańcy Izdebnika zostali oszukani, bo nie wierzę, że rodzice chcieli, by ich potomstwo brało przykład z kogoś tak dwulicowego i fałszywego jak Sendlerowa. Toż to żaden przykład dla młodego pokolenia Polaków" - komentuje pani Halina.

"Dlaczego Polacy ciągle na piedestał wystawiają obce narodowości o wątpliwej reputacji" - pyta pani Zofia. "Może patronem został by Jan Paweł II!" - proponuje pani Magdalena. "Boże chroń Polskę" - pisze pani Joanna. 

"Takie słowa może wypowiedzieć tylko człowiek pełen gniewu"

W rozmowie z "Gazetą Krakowską" inni mieszkańcy Izdebnika przestawiają inne zdanie i mówią, że taka sytuacja to "wstyd i hańba". Proszą jednocześnie o anonimowość. Wójt zapewnia, że pozostaje bezstronny i nie bierze pod uwagę komentarz w internecie. 

Wpis księdza skrytykował Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Stwierdził, że Sendlerowa była sprawiedliwym człowiekiem, który nie przestał pomagać także po wojnie i "własnie tacy ludzie powinni być patronami szkól". - Takie słowa może wypowiedzieć tylko zły człowiek, pełen gniewu - ocenił Schudrich.

Wysłaliśmy pytania do ks. Piwko oraz jego Zgromadzenia zakonnego i czekamy na odpowiedź.

Więcej o:
Komentarze (560)
Sendlerowa "to nie godny patron". Ksiądz krytykuje decyzję szkoły
Zaloguj się
 • krajidiotow

  Oceniono 136 razy 126

  Alez my jestesmy tępym, durnym ludem... wszystko zdeptac, zbrukac, zniszczyc. Autorytety, idealy, piekne karty w historii. Zasluga podlej zmiany, ze leb podnosi ten narodowy potworek i sie panoszy. Kto prosze ksiedza jest niby krysztalowy - JP2? Powiedz to pan zgwalconym dzieciom, o ktorych wiedzial i cicho siedzial.

 • traveler10

  Oceniono 123 razy 117

  Ależ oczywiście, areligijna żydówka nie może być patronką "polskiej, katolickiej" szkoły. Najbardziej godnym byłby arcybiskup Juliusz Paetz - wielbiciel czerwonych stringów.

 • bgrzeczny

  Oceniono 103 razy 95

  Ksiądz o umyśle skrajnego nacjonalisty z Pierdziszewa Wschodniego będzie wpływał na wybory uczniów i nauczycieli? A może myśli, że i na wybory polityczne? Czego ta szkoła nauczy uczniów? Że patron wybrany przez nich nie pasuje władzy kościelnej i musi zostać zmieniony? Bo jakiś ksiądz ma inne zdanie? Ta kobieta uratowała życie ludzkie. Ksiądz nie może się z nią równać. Kościół polski zmierza jednak do zagłady. Obrzydliwe.

 • pulbek

  Oceniono 85 razy 77

  "Patrz Kościuszko na nas z nieba", Polak raz skandował
  I popatrzył nań Kościuszko, i się zwymiotował.

 • jurek42

  Oceniono 78 razy 70

  z tego księdza to skończony idiota.....a Maryje matkę Jezusa też by nie zaakceptował bo Żydówka ? pewnie odmawia zdrowaśki i nie wie do kogo się zwraca z modłami.

 • chi-neng

  Oceniono 76 razy 66

  Jak to sie stalo i nadal dzieje, ze takie potwory jak:

  • Rydzyk - Belzebub torunski i zlodziej
  • Miedlar- naziol
  • ten powyzej - "FALSZYWY DWULICOWIEC" - bydlak' urzniety Piwkiem'
  • Hosery, Glodzie, fanatycy ‘genderow’ etc...
  • co najmniej polowa Episkopatu i reszty pracownikow instytucji zwanej Kosciol,

  dostaja przyzwolenie na uprawianie tego zawodu?

 • MACIEKR76

  Oceniono 53 razy 45

  Trupy wyłażą z szafy, inaczej prawica otwiera puszkę Pandory. Mogliśmy być oświeceni a powraca Polska przedwojenna, wszechobecny pchający się do władzy kler, antysemityzm, lud stanie się ciemny i łatwy do manipulacji, może powróci analfabetyzm. Zapewne idol ziejącego nienawiścią zakonnika Maksymilian Kolbe przed wojną wydawał pisemko katolickie, które nawet ciężko określić jako antysemickie, ono było żydożercze!

 • pepper-salt

  Oceniono 49 razy 41

  "Ksiądz"?! Jaki to ksiądz? To faryzeusz! Jest antysemitą, a czci(?) Żyda Jezusa Chrystusa. Wg tego "teologa" żadna świątynia, żaden kościół nie powinien być pod wezwaniem Jezusa i jego Matki bo to przecież Żydzi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX