Trybunał UE: Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie. 

Polska przegrała z Komisją Europejską spór w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie zanieczyszczenia powietrza. Sędziowie uznali, że Polska naruszyła unijne prawo, bo nie przestrzegała dziennych i rocznych dopuszczalnych wartości stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu.

Brak efektywnej polityki antysmogowej sprawił, że Polska przegrała w Trybunale UE. Potrzebujemy realnych działań!

- apeluje Greenpeace Polska, komentując wyrok.

Za nieprzestrzeganie unijnych przepisów Bruksela zdecydowała się pozwać Warszawę w grudniu 2015 roku. Minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreśla, że sytuacja zmieniła się i Polska stara się doprowadzić do poprawy jakości powietrza.

Co grozi Polsce?

Niekorzystny wyrok nie oznacza automatycznie kar finansowych. Teraz, po ogłoszeniu wyroku, Polska będzie musiała poinformować Komisję Europejską jakie podjęła działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jeśli Bruksela oceni, że te działania są wystarczające, wtedy nie będzie wnioskować o kary finansowe, które mogłyby nawet iść w miliardy złotych.

Jak Polska walczy ze smogiem?

Minister Kowalczyk nie spodziewa się, by Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału o nałożenie kar na Polskę. - Jeśli pokażemy, jakie działania podejmujemy, to nie będzie podstaw do nakładania kar. Bo kary się nakłada wtedy, kiedy ktoś nie chce realizować zaleceń, a my pokażemy to precyzyjnie i konkretnie, że bardzo troszczymy się o czystość powietrza - zadeklarował. Henryk Kowalczyk dodał, że wprowadzany jest między innymi pakiet antysmogowy.

- Wiele działań zostało zrobionych szczególnie w części budynków użyteczności publicznej, w zbiorowym zaopatrzeniu ciepła, modernizacji źródeł ciepła - wymienił minister Kowalczyk. - Oczywiście przed nami jeszcze są działania typu walki ze smogiem w budynkach indywidualnych i taki pakiet zostanie niebawem przedstawiony - dodał.

Smog szkodzi

Zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze. Według danych Unii Europejskiej z powodu smogu umiera w Polsce ponad 40 tys. osób rocznie. Złe samopoczucie, nasilenie dolegliwości oddechowych, infekcje oddechowe to objawy, jakie mogą wystąpić u nas od razu.

Długotrwałe narażenie na smog zwiększa ryzyko nowotworów, chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego, odpornościowego. Szczególnie groźny dla naszego zdrowia jest benzo(a)piren - rakotwórczy związek chemiczny.

Więcej o:
Komentarze (348)
Trybunał UE: Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 59 razy 35

  Pis rozpoczął rok z prawdziwym przytupem! Jak go zakończy? Wniebowzięciem Jarka?

 • mirek76pl

  Oceniono 51 razy 31

  Moze dzieki temu wyrokowi w szczegolnosci Krakusi oraz inni Malopolanie zrozumieja, ze "PiS" nie rowna sie "Polska", a Unia Europejska, wystepujac przeciw rzadowi, w rzeczywistosci dziala w interesie Polakow.

 • j1200

  Oceniono 28 razy 20

  smog zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze? Radziwiłł wszak obalił tą teorię...

 • grzegbaaaa

  Oceniono 27 razy 17

  wstalismy z kolan w sam raz głową w smoleński dym. Co niektorzy są konkretnie zaczadzeni.

 • galaxia

  Oceniono 28 razy 14

  Teraz powinniśmy zaskarżyć PL do trybunału w Strasburgu o życie w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia. Podatki chętnie pobierają ale nie ma żadnych działań w kwestii poprawy jakości powietrza.

 • g.lesio

  Oceniono 17 razy 11

  W Polsce walka z osobnikami palącymi byle czym to walka z wiatrakami. Kary za zanieczyszczanie powietrza są śmiesznie małe, procedura ich nakładania siermiężna a wykrywanie znikome. Do tego smog z silników samochodowych, przeróżnych grillów,kominków, wypalenie traw itp.
  w efekcie w zimniejsze i bezwietrzne dni aż strach chodzić po ulicach większych miast.
  A władze co - nic. Polska ma stać na węglu, elektrownie wiatrowe be i inne tego typu genialne posunięcia.
  Europa coraz bardziej się od nas odwraca jak widzi co się u nas dzieje.
  Inna sprawa, że Piś odziedziczył problem po poprzednikach ale też nie dość, że nic nie robi to jeszcze w niektórych aspektach pogarsza sprawę.
  W sumie kwadratura koła.

 • def11

  Oceniono 17 razy 11

  << Polska będzie musiała poinformować Komisję Europejską jakie podjęła działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza..>>

  Wstrzymanie rozwoju zielonej energii i inwestycje w wyngiel, więcej wyngla !
  I jeszcze masowa wycinka Puszczy Białowieskiej.

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 10

  No i dupa mokra...
  Niestety wyrok Trybunału obciąża WSZYSTKIE ekipy rządzące, poczynając od SLD, które najpierw namówiło Polaków do inwestowania w ekologiczne ogrzewanie olejem opałowym, a później DOWALIŁO na ten olej mega-akcyzę. Kolejne rządy też nie zrobiły NICZEGO, by np. rozbudować sieć gazowniczą czy wspierać lokalne sieci centralnego ogrzewania.

  A teraz płacz i wzajemne obciążanie się winami, bo ludzie mają swoje rozumy i z powodów czysto ekonomicznych, poprzestawiali się na opalane drewnem kominki, piece węglowe i piece spalające eko-brykiet wytwarzany z najgorszych odpadów drewnianych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX