Pierwszy taki sondaż w Niemczech. Skrajna prawica wyprzedziła SPD i jest na drugim miejscu

Choć przewaga mieści się w granicach błędu statystycznego, to ten sondaż pokazuje trend w niemieckiej polityce. Socjaldemokraci uzyskali najgorszy wynik w historii. Wyprzedziło ich prawicowe AfD.

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut INSA wynika, że unia CDU/CSU utrzymała z 32-procentowym poparciem pierwsze miejsce. Jednak na drugim po raz pierwszy znalazła się eurosceptyczna, skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD). Z wynikiem 16 proc. wyprzedzili SPD.

Socjaldemokraci z SPD z poparciem 15,5 proc. uzyskali najgorszy wynik w historii (spadek o 1 punkt wobec poprzedniego tygodnia). Choć 0,5 punktu procentowego przewagi AfD mieści się w granicy błędu statystycznego, to tak wysokie miejsce skrajnej prawicy ma co najmniej wymiar symboliczny. 

Łącznie CDU, CSU i SPD cieszą się obecnie poparciem 47,5 procent Niemców. Taki wynik dzisiaj nie dałby większości koniecznej do utworzenia rządu.

Liberalna FDP uzyskała w najnowszym badaniu dla "Bilda" 9 proc., o 1,5 mniej niż tydzień wcześniej. 11 proc. chce głosować na Die Linke, a 13 proc. na Partię Zielonych (wyniki nie zmieniły się tydzień do tygodnia).

SPD ostatecznie decyduje o wejściu do koalicji 

Od wrześniowych wyborów parlamentarnych w Niemczech trwają rozmowy koalicyjne. CDU/CSU Angeli Merkl wstępnie porozumiało się z SPD co do stworzenia kolejnej tzw. "wielkiej koalicji". Potrzebna jest jeszcze ostateczna decyzja partii. Wśród 464 tysięcy członków SPD rozpoczęło się we wtorek korespondencyjne głosowanie, które ma ostatecznie zdecydować, czy partia wejdzie do rządu. Potrwa do drugiego marca. 

Najniższe w historii poparcie dla socjaldemokratów obniża szanse zwolenników tak wielkiej koalicji. Zdaniem ekspertów, prawdopodobnie zwiększy liczbę głosów przeciwnych wchodzeniu do niej socjaldemokratów.

Marcin Antosiewicz, wieloletni korespondent w Berlinie mówił w Polskim Radiu, że do wzrostu notowań AfD przyczynił się wielomiesięczny impas w tworzeniu koalicji rządzącej. - Ta partia odkąd powstała, mówi, że system jest niewydolny. No i teraz mamy tego potwierdzenie - ocenił.

Populiści, nacjonaliści, partia protestu? Czym jest Alternatywa dla Niemiec?

Więcej o: