Pierwszy taki sondaż w Niemczech. Skrajna prawica wyprzedziła SPD i jest na drugim miejscu

Choć przewaga mieści się w granicach błędu statystycznego, to ten sondaż pokazuje trend w niemieckiej polityce. Socjaldemokraci uzyskali najgorszy wynik w historii. Wyprzedziło ich prawicowe AfD.

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut INSA wynika, że unia CDU/CSU utrzymała z 32-procentowym poparciem pierwsze miejsce. Jednak na drugim po raz pierwszy znalazła się eurosceptyczna, skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD). Z wynikiem 16 proc. wyprzedzili SPD.

Socjaldemokraci z SPD z poparciem 15,5 proc. uzyskali najgorszy wynik w historii (spadek o 1 punkt wobec poprzedniego tygodnia). Choć 0,5 punktu procentowego przewagi AfD mieści się w granicy błędu statystycznego, to tak wysokie miejsce skrajnej prawicy ma co najmniej wymiar symboliczny. 

Łącznie CDU, CSU i SPD cieszą się obecnie poparciem 47,5 procent Niemców. Taki wynik dzisiaj nie dałby większości koniecznej do utworzenia rządu.

Liberalna FDP uzyskała w najnowszym badaniu dla "Bilda" 9 proc., o 1,5 mniej niż tydzień wcześniej. 11 proc. chce głosować na Die Linke, a 13 proc. na Partię Zielonych (wyniki nie zmieniły się tydzień do tygodnia).

SPD ostatecznie decyduje o wejściu do koalicji 

Od wrześniowych wyborów parlamentarnych w Niemczech trwają rozmowy koalicyjne. CDU/CSU Angeli Merkl wstępnie porozumiało się z SPD co do stworzenia kolejnej tzw. "wielkiej koalicji". Potrzebna jest jeszcze ostateczna decyzja partii. Wśród 464 tysięcy członków SPD rozpoczęło się we wtorek korespondencyjne głosowanie, które ma ostatecznie zdecydować, czy partia wejdzie do rządu. Potrwa do drugiego marca. 

Najniższe w historii poparcie dla socjaldemokratów obniża szanse zwolenników tak wielkiej koalicji. Zdaniem ekspertów, prawdopodobnie zwiększy liczbę głosów przeciwnych wchodzeniu do niej socjaldemokratów.

Marcin Antosiewicz, wieloletni korespondent w Berlinie mówił w Polskim Radiu, że do wzrostu notowań AfD przyczynił się wielomiesięczny impas w tworzeniu koalicji rządzącej. - Ta partia odkąd powstała, mówi, że system jest niewydolny. No i teraz mamy tego potwierdzenie - ocenił.

Populiści, nacjonaliści, partia protestu? Czym jest Alternatywa dla Niemiec?

Więcej o:
Komentarze (141)
Niemcy. Skrajna prawica po raz pierwszy na 2. miejscu w sondażu
Zaloguj się
 • kartownik

  Oceniono 18 razy 6

  Trend jest oczywisty i to nie niemiecki a europejski. Parę miesięcy temu Austria w wyborach opowiedziała się zdecydowanie przeciw „uchodźcom”. Za dwa tygodnie to samo będzie we Włoszech. Za rok mamy wybory do Parlamentu Europejskiego. Wygląda na to, ze większość będą mieli przeciwnicy emigracji z południa. Przecież nawet z państw takich jak Niemcy czy Francja z najgorszym wypadku duża część deputowanych będzie „antyemigrancka”. Ale się porobiło!!!

 • konfuziussagt

  Oceniono 16 razy 4

  Nazistowska PiS, praca do konfliktu z Niemcami,
  napedza klientele niemieckiej skrajnej prawicy.
  Jeszcze troche a upomna sie o Heimat za Odra i Nysa
  i rozliczenie za ponad 70 lat jej uzytkowania przez Polakow.
  Potem przygotuja dla polskich neonazistow
  cieple miejsca w krematoriach.
  Jakby co padnie pytanie jak w "Shreku":
  "Macie jakies wsparcie"?

 • dante_waw

  Oceniono 20 razy 4

  Zaraz zaraz przeciez po wyborach w Niemczech oglosiliscie w gazecie wielki sukces kanclerz Merkel.

  Ze Niemcy pomimo kryzysu imigracyjnego nie wybrali populistow (znowu pomimo ze AfD weszlo do Bundestagu gromadzac 6mln glosow wyborcow).

  A teraz trabicie ze AfD ciagle rosnie w sile.... ?? juz nawet w GW kryzys przestal byc nazywany kryzysem uchodzczym, a zaczal imigracyjnym.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 4

  tylko co z tego skoro żadna przyzwoita partia z nimi do rządu nie wejdzie? a czy to jet 15.5 czy 16 % to i tak to samodzielnego sprawowania władzy nie wystarczy, Niemcy to nie idioci i potrafią się rządzić samodzielnie

 • jurek4491

  Oceniono 46 razy 4

  W naszym kraju skrajna prawica rządzi już ponad dwa lata , zrujnowała prawie wszystko .

 • obeznany

  Oceniono 38 razy 4

  Faszyści niemieccy mają poparcie wynoszące 16%
  Faszyści polscy mają poparcie wynoszące 40%

 • jxl82

  Oceniono 32 razy 4

  Ciekawe kiedy skoczą sobie z pisiaczkami do gardeł. Obie formacje wywodzą się przecież w prostej linii od chłopców z pubów.

 • zigzaur

  Oceniono 11 razy 3

  Zatem i Niemcy wstają z kolan? Za przykładem wyborców kaczki i Orbana? Kaczka nie zdaje sobie sprawy, co spowodowała. Wywołała konflikt z Izraelem i USA a tymczasem...
  Tak w ogóle, to należy zastanowić się, dlaczego spora część wyborców przerzuciła się z SPD na Alternatywnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX