Koniec awantury o generałów. Prezydent wręczy im awanse w święto "Żołnierzy Wyklętych"

Byłemu już szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi ciężko było dogadać się z prezydentem Andrzejem Dudą. Nowy minister obrony narodowej doszedł do porozumienia ze zwierzchnikiem sił zbrojnych i oficerowie doczekają się awansów.

Jak podało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego 1 marca tego roku zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie i admiralskie w Siłach Zbrojnych RP. To oznacza koniec sporu między Kancelarią Prezydenta a MON. Data została wyznaczona po rozmowach z ministrem obrony - powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Jak podkreślił, Mariusz Błaszczak przedstawił prezydentowi kandydatury 14 oficerów. W większości są to osoby pełniące funkcje dowódcze. Na razie BBN nie ujawnia nazwisk oficerów, którzy otrzymają nominacje generalskie. Soloch zaznaczył, że należy poczekać na zakończenie czynności formalnych. Równocześnie poinformował, że "bardzo zaawansowane" są uzgodnienia dotyczące systemu kierowania i dowodzenia.

Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Co warte zauważenia, 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", a dotychczas tego typu uroczystości odbywały się np. 15 sierpnia w dzień Święta Wojska Polskiego.

Poprzedni minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spierał się z prezydentem o nominacje wielokrotnie. Andrzej Duda co jakiś czas odmawiał przyznania nominacji generalskich wojskowym wskazanym przez Macierewicza. Od wiosny 2017 roku na taki awans czekało 14 oficerów. Nominacje przekładano już trzykrotnie - nie wręczono ich ani 3 maja, ani 15 sierpnia. Zrezygnowano z tej uroczystości także 11 listopada, w dniu obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości.

Po fiasku rozmów sprzed 11 listopada MON wydało nawet komunikat, w którym poinformowano, że Macierewicz postanowił wycofać swoje wnioski o awanse generalskie.

Więcej o: