Kiedyś pisała, że Żydzi bawili się w gettach, dziś w TVP Info poleca lektury izraelskim politykom

- Zamordowani polscy Żydzi nas obronią - stwierdziła dr Ewa Kurek na antenie TVP Info. Kontrowersyjna historyczka pouczała izraelskich polityków i polecała im lektury.

Gościem poniedziałkowego odcinka programu „O co chodzi?” w TVP Info była historyczka dr Ewa Kurek, która zabrała głos w sprawie konfliktu polsko-żydowskiego. Jej zdaniem stosunki między polskimi a żydowskimi naukowcami kiedyś wyglądały inaczej.

30 lat temu nikt nie słyszał sformułowania „polskie obozy śmierci” (…) Nikt nie wypowiadał bzdur, które słyszymy z ust prof. Barbary Engelking, która mówi, że Polacy ot tak umierali, a dla Żydów to było doświadczenie metafizyczne, spotkanie z Bogiem.

 - powiedziała.

Historyk za to pozytywnie oceniła wypowiedź Mateusza Morawieckiego z Monachium, która w Izraelu wzbudziła wiele kontrowersji.

Pan premier po 30 latach wolnej Polski przemawia głosem odpowiedzialnego człowieka, który stwierdza fakty płynące z żydowskich  źródeł historycznych

- stwierdziła. 

"Austriacy wyszli na czysto"

Magdalenie Ogórek nie podobało się to, że w Monachium obok Mateusza Morawieckiego siedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz, który milczał. - Chichocze nam historia - stwierdziła prowadząca.

O Austriakach w ogóle nie wspominamy. Austriacy wyszli na czysto

- wtórowała jej Kurek.

W trakcie rozmowy historyk zaczęła pouczać izraelskich polityków.

Wielu zamordowanych Żydów zdążyło nam przekazać  informacje co działo się od 1939 do ich śmierci.  Żydzi nie mogą nam powiedzieć, że kłamiemy. Netanjahu i politykom izraelskim serdecznie polecam "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona  (…) Jak to przeczytają, to możemy wtedy porozmawiać

- stwierdziła dr Kurek. I dodała:

W tej sytuacji, gdy słyszymy z ust izraelskich polityków (takie wypowiedzi – red.), powinniśmy wziąć dobrego tłumacza, przetłumaczyć Kacenelsona na hebrajski i rozesłać politykom i historykom żydowskim

- stwierdziła dr Ewa Kurek.

Zamordowani polscy Żydzi nas obronią

 - podsumowała.

Kim jest dr Ewa Kurek?

Dr Ewa Kurek jest założycielką Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego na Lubelszczyźnie. Od 30 lat bada stosunki polsko-żydowskie. Twierdzi, że sprawa Jedwabnego służy do uderzania w Polaków.

Zasłynęła opiniami na temat gett, które zawarła w książce "Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945". Stwierdziła w niej, że gdy w trakcie okupacji Polacy bali się o życie, Żydzi w gettach się bawili, bo mieli co świętować - "w końcu żyli w autonomicznej prowincji, którą wynegocjowali od Niemców". Jej zdaniem "na przełomie 1941/1942 roku (Żydzi - red.) czuli się za wzniesionymi przez siebie murami bezpiecznie i otwarcie mówili: Nie chcemy zbratania z Polakami".

ZOBACZ TEŻ:Dr Ewa Kurek wciąż obwinia zmarłego prezydenta ws. Jedwabnego. "Będę o tym rozmawiał z Martą Kaczyńską"

Słowa premiera Mateusza Morawieckiego na nowo rozpaliły dyplomatyczny spór z Izraelem

Więcej o: