Planował zamach na "organy RP". Zabezpieczono ponad 300 kg niebezpiecznych materiałów

Prokuratura sformułowała akt oskarżenia wobec mieszkańca Olsztyna, który miał przygotowywać zamach na organa władzy. Mężczyzna zgromadził ponad 300 kg substancji służących do stworzenia materiałów wybuchowych oraz 25 sztuk broni

8 lutego zakończyło się tajne śledztwo Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej ws. mieszkańca Olsztyna, który miał przygotowywać zamach "na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej". Jak ustalili śledczy, w latach 2014-2017 mężczyzna przygotowywał się do zamachu, m.in. gromadząc nielegalnie substancje wybuchowe. Znaleziono u niego ponad 300 kilogramów różnego rodzaju preparatów, które mogły być wykorzystane do skonstruowania materiałów wybuchowych.

Poza np. ponad 50 kilogramami pentaerytrytu (produkuje się z niego pentryt, jeden z najsilniejszych kruszących materiałów wybuchowych) mężczyzna miał 460 metrów lontów czy 36 zapłonników elektrycznych.

Co więcej, mieszkaniec Olsztyna w 2015 roku uzyskał pozwolenie na broń i kupił 25 jednostek broni palnej (różnego kalibru, w tym automatyczną), posiadał też około 25 tys. sztuk amunicji. Tylko jeden egzemplarz znalezionej u niego broni był nabyty nielegalnie.

Długie śledztwo

Część z jego arsenału została ujawniona w czerwcu 2016 roku podczas akcji funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z delegatury w Olsztynie, wtedy też mężczyzna został zatrzymany. Resztę substancji chemicznych i broni udało się zabezpieczyć później, w styczniu 2017 roku, gdy funkcjonariusze odkryli tajny schowek niedoszłego zamachowca.

Przez cały czas zbierane i znajdowane były kolejne dowody, jak ulotki, w których nawoływano do "wypowiedzenia posłuszeństwa" organom władzy czy receptury do wytwarzania materiałów wybuchowych. Mężczyzna usłyszał kilka zarzutów, m.in. z art. 128 par 2, art. 171 par. 1 i art. 263 par. 2 kodeksu karnego (zamach na konstytucyjne organy RP), sprzedaży amunicji bez zezwolenia, a także udostępniania broni osobom nieuprawnionym.

W akcie oskarżenia prokuratorzy ujęli również mieszkańca Warszawy i dwóch mieszkańców z województwa śląskiego, którzy pośredniczyli przy sprzedaży nielegalnych egzemplarzy broni lub posiadali amunicję bez wymaganych zezwoleń. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

"Dość szerzenia nienawiści, ksenofobii i faszyzmu". Nowoczesna składa wniosek do ABW o delegalizację stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność"

Więcej o:
Komentarze (80)
Akt oskarżenia wobec mieszkańca Olsztyna. Planował zamach
Zaloguj się
 • ziggybum

  Oceniono 30 razy 26

  A na któreż to "oragna" konstytucyjne planował się on zamachnąć? Bo przecież łamiący konstytucję premier, prezydent, prezes TK czy minister sprawiedliwości o konstytucyjność nie mają się co obawiać.

 • wujojano

  Oceniono 24 razy 20

  Interesujący nius. Z zaciekawieniem będę czekał na informacje o motywacji i powiązaniach. Typowałbym "patriotów", dla których PiS jest za mało radykalny.

 • niko8472

  Oceniono 25 razy 17

  No patrzaj, PiS zamachnal sie, skutecznie, na "konstytucyjne organy" i nic, CBA nie aresztowala...

 • acototak

  Oceniono 18 razy 14

  Strzeżcie się działkowcy.
  Kupując np. saletrę amonową do nawożenia ogródka wchodzi się w posiadanie substancji z których można przyrządzić materiały wybuchowe. Siekiera, kilof i motyka mogą zostać uznane za broń.

 • bob_59

  Oceniono 16 razy 14

  Kaczyński był szybszy, i z listy celów zamachowca "zdjął" większość konstytucyjnych organów RP
  Zarzut nie obroni się w sądzie...

 • justas32

  Oceniono 15 razy 13

  Zabezpieczono ponad 300 kg niebezpiecznych materiałów - w tym cement w workach, siatkę, klej ...

 • me_on_gazeta

  Oceniono 15 razy 11

  Bo tego się nie robi pentaerytrytem, tylko ustawami - po nocy, w randomowych salkach i bez kworum.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 9 razy 9

  jak powiedział rzecznik pis o naziolach : nie popieram ale rozumiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX