Pijany rowerzysta nie straci prawa jazdy. Rewolucyjna zmiana w przepisach po skardze RPO

Nie można odebrać prawa jazdy osobie, która jechała na rowerze pod wpływem alkoholu. Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy w sprawie kasacji skierowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sąd Najwyższy nakazał sądowi niższej instancji jeszcze raz rozpatrzyć sprawę w zakresie kary odebrania prawa jazdy. Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski powiedział, że kodeks wykroczeń nie pozwala karać odebraniem prawa jazdy w takiej sytuacji. Wyjaśnił, że taka osoba może zostać pozbawiona prawa do prowadzenia takiego rodzaju pojazdu, jakim poruszała się w stanie nietrzeźwości.

Oznacza to, że pijanego rowerzystę nie można pozbawić prawa jazdy do kierowania pojazdami mechanicznymi, czyli napędzanymi silnikiem, na przykład samochodami osobowymi czy autobusami. Sędzia Laskowski podkreśla, że podobnie będzie w przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu innych pojazdów, takich jak zaprzęgi konne, dorożki itp., które nie są w prawie określane jako pojazdy mechaniczne.

A co z tymi, którzy już stracili prawko?

Osoby, które zostały pozbawione prawa jazdy, a wyrok w ich sprawie jest już prawomocny, mogą zwrócić się o kasację wyroku do Rzecznika Praw Obywatelskich lub Prokuratora Generalnego - Ministra Sprawiedliwości.

Piłeś? Nie wchodź do wody! Alkohol i woda to zabójcze połączenie

Więcej o:
Komentarze (187)
Prawo jazdy. Pijany rowerzysta nie straci uprawnień
Zaloguj się
 • kastoripollux

  Oceniono 45 razy 27

  Nareszcie!!! Po to jadę rowerem do kolegi a nie autem aby w razie gdy tam coś spożyję nie mieć kłopotów. To był bandycki pomysł. Tak samo można zabronić pieszemu pijanemu chodzić. Karać pijanych kierowców i potem pilnować aby nie jeździli bez prawa jazdy a nie pastwić się nad rowerzystami.

 • kazek100

  Oceniono 33 razy 21

  Jak jestem przeciwny jeżdżeniu po pijaku, nawet rowerem, to jest jednak polski obłęd, że latem nad jeziorem nie mogę się jednego piwa napić, bo zaraz kulsony zrobią ze mnie przestępcę. A widywałem kulsonów, jak się w środku lasu niedaleko jeziora czaili, bo było wiadomo, że tam żniwa. Łapanie ojców rodzin po jednym piwie w niedzielne popołudniu faktycznie podnosi poziom bezpieczeństwa w kraju.

 • vald

  Oceniono 12 razy 10

  Dlaczego piszecie :"pijanych rowerzystów"? Przecież tu chodzi o tych co wypili 2 piwa , mają ok 1 promila , ale nie są pijani .
  Próbował ktoś z was jechać rowerem naprawdę napity? Chyba nie .Bo się po prostu nie da jechać normalnie

 • boiq99

  Oceniono 8 razy 8

  W Niemczech rowerzysta moze miec 1,6 promila, powyzej tego poziomu Niemiec nie jest w stanie jechac :(

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 21 razy 7

  W całym cywilizowanym świecie rowerzyści mogą jeździć po spożyciu alkoholu choć i tu są limity (ale znacznie wyższe niż do kierowania pojazdami mechanicznymi).
  Nasi urzędnicy i prawodawcy to tępe kołki i nie potrafią zrozumieć że rowerzysta nawet po 4-ech piwach nie stanowi żadnego zagrożenia dla nikogo.

 • kajman6

  Oceniono 12 razy 6

  Stare prawo było nadzwyczaj idiotyczne!
  Prawo jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów MECHANICZNYCH !!! które mają tyle wspólnego z rowerem co np. sanki czy furmanka.
  Gdybym " pijany" jechał wspomnianymi sankami to też odebrano by mi prawo jazdy ?
  Pijanych kierowców należy ŚCIGAĆ i odbierać im prawa jazdy ale na Boga nie za jazdę po pijanemu " sankami" .
  PS
  Niestety Polska nie jedyna miała takie prawo. Np. durni Szwedzi naciągają na siłę argumenty twierdząc, że jeżeli pijany jedziesz " sankami" to istnieje duże PRAWDOPODOBIEŃSTWO,
  że pijany będziesz prowadził samochód. Kompletny brak logiki.

 • ewa5.0

  Oceniono 10 razy 6

  Nareszcie jak w normalnym kraju,kiedyś znajoma policjantka powiedziala mi jak nie znasz swojego dzielnicowego to zacznij jeździc na rowerze a poznasz go bardzo szybko! 😊

 • safari70

  Oceniono 7 razy 5

  Pamiętacie kto wprowadził przepisy zabierania prawa jazdy rowerzystom pod wpływem alkoholu?Nie kto inny jak obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Z.W jego mniemaniu więzienie nie mogły stac puste

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX