Będzie zaostrzenie przepisów dot. propagowania faszyzmu. Po reportażu "Superwizjera"

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany Kodeksu karnego, które zaostrzą przepisy dot. propagowania faszyzmu. Gdy wejdą w życie, nie tylko publiczne głoszenie takich poglądów będzie podlegało karze.

Planowane zmiany potwierdził rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, Jan Kanthak.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po zdarzeniach, które były przedmiotem reportażu w TVN, powołał zespół, który przygotował projekt takiej ustawy

- powiedział cytowany przez tvn24.pl.

Zaostrzenie przepisów dotyczących propagowania faszyzmu

Obecnie art. 256 Kodeksu karnego brzmi tak:

Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W wyniku zmian, z art. 256. zostanie usunięty zapis o publicznym propagowaniu, więc każdy rodzaj promowania takich poglądów - również prywatnie - będzie karalny.

Reportaż "Superwizjera" dot. neofaszystów

Po styczniowym reportażu „Superwizjera”, w którym pokazano obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławem Śląskim, pojawił się problem z ukaraniem uczestników imprezy. Właśnie z powodu zapisów art. 256, które obecnie dotyczą tylko publicznego propagowania faszyzmu. Tylko z tego względu, że w okolicy wydarzenia była droga publiczna, można było postawić zarzuty - tłumaczył na antenie Radia Zet Joachim Brudziński.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura w Gliwicach. Zatrzymano już sześć osób, które usłyszały zarzuty publicznego propagowania faszyzmu poprzez „zorganizowanie i przeprowadzenie 128 rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej, w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej”.

Więcej o:
Komentarze (78)
Ministerstwo zaostrzy przepisy dot. propagowania faszyzmu
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 19 razy 15

  Skoro komisja ziobrowa to przygotowuje, to TVN niech uważa. Już za niedługo pokazanie takiego materiału spowoduje oskarżenie o propagowanie nazizmu i czapę dla redaktorów.
  Przypominam: kontrdemonstranci z Obywateli RP, którzy mieli antyfaszystowski transparent podczas jednej z demonstracji skrajnej prawicy nacjonalistycznej w Warszawie, zostali oskarżeni o propagowanie faszyzmu. Transparent przedstawiał dwa zdjęcia: marsz nazistów z 1939 i marsz ONR z ostatnich lat oraz podpis: Warszawa zhańbiona.
  Tak rząd PIS walczy z propagującymi nazizm.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 13

  Kto nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych...
  ----
  toż to przecież 90% wyznawców PiSu, klechów i tzw. "prawdziwych" Polaków nie będzie miała o czym mówić bez zagrożenia kara do 2 lat :-) nie mówiąc już o samym preziu i jego słynnym przemówieniu o chorobach i robactwie

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 13 razy 11

  Całą dobrą zmianę na dwa lata.
  Za totalitaryzm brunatno-czerwono-czarny.

 • jottsp

  Oceniono 14 razy 10

  a na podstawie tego przepisu bedzie mozna ukarc za pokazanie takiego programu jak styczniowy reportaż „Superwizjera” ....

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 17 razy 9

  Szkoda, że Szydło już nie popierduje do mikrofonów, bo pewnie usłyszelibyśmy: "Przez osiem lat rządów platformy nie było w Polsce faszyzmu. To my przywróciliśmy go Polakom!"

 • vomitorium1

  Oceniono 10 razy 8

  "Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa
  ... "
  znowu samobója
  chcą sobie strzelić

 • rasta-mw

  Oceniono 12 razy 8

  chcą 40% polaków zamknąć? (liczba nieprzypadkowa, patrz sondaże) Będzie ubaw ;)

 • senior2244

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli będą karani ci co ujawnią nazistów i faszystów których ochrania PODŁA ZMIANA.

 • puuchatek

  Oceniono 9 razy 7

  No OK, ale może jednak zacząć od tego, żeby skutecznie egzekwować JUŻ ISTNIEJĄCE przepisy? Ludzie, którzy nieśli rasistowskie i neonazistowskie hasła na Marszy Niepodległości dotąd nie dostali zdaję się nawet wezwań do prokuratury. Podobnie jak organizator Marszu, który przecież bierze odpowiedzialność za demonstrację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX