Rośnie liczba Polaków posiadających broń. Policja ujawnia najnowsze dane

Coraz więcej Polaków posiada broń - podaje "Rzeczpospolita". Jak wynika z policyjnych statystyk, do końca grudnia ub.r. łącznie wydano pozwolenia ponad 206 tys. osobom.

Ponad 463 tys. sztuk broni było zarejestrowanych przez Polaków w policyjnej bazie pod koniec grudnia ubiegłego roku - wynika z policyjnych statystyk. Dane opisała dzisiejsza "Rzeczpospolita". To spory wzrost, bo jeszcze na koniec 2016 r. egzemplarzy było o 39 tys. mniej.

Obecnie liczba osób, które posiadają pozwolenie na broń, to 206 tys. osób. W całym 2017 r. wydano pozwolenia ponad 15 tys. osobom. Różnice w liczbie egzemplarzy i pozwoleń wynika z faktu, że niektórzy posiadacze kupują po kilka sztuk broni.

Pozwolenia na broń. Dane za 2017 r.

Policja dokładnie wskazuje, w jakim celu zarejestrowano dany egzemplarz broni. Najwięcej z nich - ponad 300 tys. - trafiło do myśliwych.

Szczegółowe dane na koniec 2017 r. prezentują się następująco:

 • 49 707 egzemplarzy zarejestrowano w celu ochrony osobistej
 • 10 egzemplarzy do ochrony osób lub mienia
 • 300 388 egzemplarzy w celach łowieckich
 • 62 595 egzemplarzy w celach sportowych
 • 224 egzemplarzy wykorzystywanych w rekonstrukcjach historycznych
 • 38 780 egzemplarzy kolekcjonerskich
 • 2447 egzemplarzy pamiątkowych
 • 2601 egzemplarzy wykorzystywanych w szkoleniach
 • 161 egzemplarzy zarejestrowanych do innych celów

- To efekt wzrostu zamożności społeczeństwa. Posiadamy lepsze samochody, częściej jeździmy na zagraniczne wczasy i coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na realizację dość drogiego hobby, jakim jest kolekcjonowanie broni - ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" poseł PiS Arkadiusz Czartoryski, szef Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Parlamentarzysta zapowiada, że w polskim prawie w najbliższym czasie nie powinno dojść do znaczących zmian przepisów dotyczących dostępu do broni.

To ulubiona broń amerykańskich zamachowców. Jest legalna i wystrzeliwuje 180 pocisków na minutę

Więcej o:
Komentarze (130)
Pozwolenie na broń w Polsce. Policyjne statystyki
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 29 razy 15

  "Broń", jak sama nazwa wskazuje, pochodzi od słowa "bronić".
  Jak pokazują statystyki, najbardziej agresywne w tym kraju są sarny, zające i przepiórki.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 23 razy 9

  Zatem masakra w amerykańskim stylu, statystycznie rzecz biorąc, się wydarzy. Komuś odwali szajba (np. nażre się dopalaczy czy innej amfetaminy) lub się poczuje urażony i pociągnie za spust. Ogólnie Polakom wali coraz mocniej na dekiel w sensie m.in. paramilitarnym (z dużym wkładem w to obecnej władzy).

 • jerzysm42

  Oceniono 14 razy 6

  Dane dotyczą tylko liczbę broni zarejestrowanej przez Policję.
  Narodowcy są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na broń i jej rejestrowania.
  Przypuszczam, że bojówkarze Macierewicza też zaczęli być odpowiednio wyposażani.

 • sailor2016

  Oceniono 10 razy 4

  Tak dla informacji dla tych co ubolewają, że w Polsce każdy nie może posiadać broni. Otóż informuję te marudy, że każdy może posiadać broń. Wystarczy zapisać się do stowarzyszenia miłośników broni (można przez internet, a składka symboliczna) i furtka już otwarta. Wystarczy napisać stosowne podanie do właściwego miejscowo Komendanta Wojewódzkiego Policji, następnie trzeba przejść badania psychiatryczne i psychologiczne i jeżeli będzie pozytywny wywiad środowiskowy i osoba oczywiście nie była karana za przestępstwo ścigane z urzędu to droga wolna i hulaj dusza. Dostajemy pozwolenie i promesę na zakup 10 jednostek broni i możemy zrobić sobie w domu arsenał. Tylko jakoś mało osób z tego korzysta. Pewnie odstraszają te badania psychiatryczne:)))

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 11 razy 3

  Zdarzy się masakra jak na Florydzie i skończy się podniecanie prawicy liberalizacją prawa do posiadania broni.

 • xynat

  Oceniono 7 razy 3

  Właśnie dokonano 18-tej masakry w szkole w USA w tym roku. To taka informacja dla tych, którzy pragną powszechnego dostępu do broi palnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX