MON wyda dwa razy więcej na gadżety i promocję. Kupi m.in. kalendarze i długopisy

4 mln zł - tyle wynosi tegoroczny budżet MON na materiały promocyjne. To prawie dwa razy więcej niż plan zakładany w zeszłym roku. W zeszłym MON kupił m.in. maskotki i chciał nabyć "długopisy taktyczne".

Według ustaleń dziennikarza RMF FM za część tych pieniędzy Ministerstwo Obrony Narodowej kupi m.in. albumy, znaczki do klap, długopisy, kalendarze, haftowane obrazki i bombki choinkowe. Tego typu gadżety są kupowane przez ministerstwo co roku.

W sumie na materiały promocyjne resort przeznaczy 4 mln zł, czyli prawie dwa razy więcej, niż zakładał plan z zeszłego roku. Samo stoisko na targach obrony pochłonie 2 mln zł. Ponadto, jak podaje RMF, 300 tys. zł MON wyda na iluminację budynków ministerstwa.

Oczywiście 4 mln zł to tylko niewielka część budżetu. Polska przeznacza na obronność nie mniej niż 2 proc. PKB. W 2017 roku było to 37,4 mld zł. 

W odpowiedzi na nasze pytania MON zwraca uwagę, że pieniądze będą przeznaczone m.in. na materiały promocyjne związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości "w które Ministerstwo Obrony Narodowej będzie intensywnie zaangażowane". Kolejnym dużym wydatkiem będzie udział w krajowych oraz międzynarodowych targach przemysłu zbrojeniowego m.in. w Pakistanie i Indonezji. "Ze względu na odległość koszty organizacji i udziału w targach są wyższe niż w Europie" - wyjaśnia MON. Pakistan i Indonezja są zdaniem resortu "perspektywicznymi rynkami".

"Materiały będą przekazane także za granicę do placówek dyplomatycznych i Polskich Kontyngentów Wojskowych oraz wykorzystywane podczas obrad w Warszawie wyjazdowego posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO" - podaje centrum prasowe resortu. MON podkreśla też, że kwoty są "orientacyjne".

Tysiące zeszytów i notesów na 100-lecie Niepodległości

Według ogłoszenia zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej MON, w związku z obchodami 100-lecia niepodległości, resort planuje zakup 15 tys. "eleganckich notesów na spirali", tyle samo zeszytów A5, 10 tys. toreb papierowych, 500 plakiet okolicznościowych z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, 100 medali pamiątkowych, 400 ryngrafów z godłem Polski.

Rok temu były misie

Przypomnijmy, że w zeszłym roku MON zamówił 1200 pluszowych misiów. Pluszaki miały konkretne wytyczne. 600 sztuk miało być w kolorze miodu, pozostałe miały być brązowe. Zamawiane pluszaki mierzyły 30 cm, zaś na ich głowach miały znaleźć się zielone berety. Misie miały być ubrane w mundury z flagą Polski na ramieniu. Rzecznik MON wyjaśniał wówczas, że gadżety przeznaczone są dla dzieci, m.in. tych, które są odwiedzane przez żołnierzy.

MON chciał też kupić kosztujące 80 zł za sztukę "długopisy taktyczne".  Długopisy miały być wykonane z aluminiom lotniczego, mieć latarkę, nożyk, specjalną końcówkę, która służy jako wybijak do szyb oraz wkłady, umożliwiające pisanie pod każdym kątem, na mrozie i w upale. Po nagłośnieniu planowanego zakupu przez media resort obony zrezygnował z długopisów taktycznych.

Formują się "wojska Macierewicza". Szef MON odebrał ślubowanie od żołnierzy OT

Więcej o: