Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota to święto, które powstało w 1990 roku we Włoszech, a później przyjęło się w Polsce. Po raz pierwszy dzień kota obchodzony był u nas w 2006 roku za sprawą miesięcznika "Kot" i Stowarzyszenia Cat Club Łódź. Wojciech Albert Kurkowski, który jest pomysłodawcą akcji, tłumaczył, że ma ona na celu głównie propagowanie adopcji kotów ze schronisk.
Niestety na początku lutego 2018 r. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, stwierdził podczas krakowskiej konferencji "Zapobieganie bezdomności zwierząt. Dobre i złe praktyki. Rekomendacje", że obecna sytuacja bezdomnych psów i kotów bywa tragiczna. Jak opisał Portal Samorządowy, odkryto przypadki, że zwierzęta były uśmiercane, zamiast trafić do adopcji.
Według najnowszych danych przekazanych przez NIK, liczba bezdomnych kotów w Polsce wynosiła niemal 30 tysięcy (to dane za rok 2016, dotyczące zwierząt w schroniskach).
Według prezesa NIK dużym problemem jest nie tylko brak chętnych na adopcję, lecz także za mała kontrola nad rozrodem psów i kotów poprzez kastrację i sterylizację. Na briefingu prasowym Kwiatkowski stwierdził też, że zapanowanie nad rozrodem poprawi los zwierząt.
Jeżeli nie zapanujemy nad niechcianym rozrodem, to ilość bezdomnych zwierząt zawsze będzie większa niż tych, którzy mogliby być nowymi, kochającymi właścicielami
- cytował prezesa NIK Portal Samorządowy. Kwiatkowski podkreślił, że zainwestowanie w ten rodzaj opieki będzie lepsze dla zwierząt oraz zmniejszy wydatki dla obywateli. Wskazał przy tym na odpowiedzialność gmin, które zdaniem NIK powinny bardziej przykładać się do zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom.
Który nasz kot jest najpiękniejszy? Rozstrzygnijcie redakcyjny spór! [SONDA] >>>
Tymczasem święto kota zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Dobrym sposobem na obchodzenie dnia kota jest pomoc potrzebującym zwierzętom. Zapraszamy np. do zapoznania się z działalnością warszawskiej Fundacji Canis, która zapewnia pomoc dachowcom w potrzebie. Można ją wesprzeć zarówno poprzez datek, jak i zakup np. ręcznie wykonanej biżuterii.
W Warszawie działa też Koteria, a w całej Polsce Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! Ale pomagać warto nie tylko w dzień kota. Te i inne organizacje pożytku publicznego można wesprzeć 1 procentem podatku. Każda pomoc się liczy.
Ciekawy sposób na pomoc kotom wymyśliła jedna z warszawskich dzielnic. W lokalu, w którym do niedawna działał całodobowy sklep alkoholowy, utworzono azyl dla zwierząt. Oby więcej takich inicjatyw!