Zakaz handlu w niedzielę? Nie dla wszystkich! Zobacz, co wymyślili właściciele sklepów

Zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać lada chwila. Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca. Mimo że w niemal w całej Polsce tego dnia większość sklepów będzie nieczynna, to część z nich już wymyśliła, jak obejść ten przepis.

Zgodnie z zapisami ustawy, która wprowadziła zakaz handlu w niedzielę, sklep może być otwarty, jeśli za kasą stanie właściciel. W ten sposób zakaz obejdą niektórzy franczyzobiorcy sieci Żabka

Galerie handlowe a zakaz handlu w niedzielę

Mimo zakazu handlu otwarte będą sklepy w Centrum Marywilska na warszawskiej Białołęce. To olbrzymie skupisko handlarzy i właścicieli małych sklepów na powierzchni ponad 40 tys. m kw. Działa tam ponad 1,3 tysięcy sklepów, jednak zapewne nie wszystkie będą czynne w niedziele. 

Jak się okazuje, otwarte będą również takie warszawskie galerie handlowe jak Arkadia, Galeria Mokotów, CH Wileńska i CH Ursynów. Są to centra obsługiwane przez francusko-holenderskią firmę Unibail-Rodamco. W przesłanym Onetowi oświadczeniu rzeczniczka prasowa Unibail-Rodamco Polska Monika Lewczuk-Kuropaś tłumaczy: 

Zakaz wynikający z nowo przyjętej ustawy o ograniczeniach w handlu dotyczy sprzedaży w sklepach i ten będzie w pełni respektowany, natomiast na naszym terenie funkcjonują jeszcze podmioty prowadzące taką działalność, jak rozrywka, gastronomia czy usługi. 

Dzięki temu w galeriach handlowych będą otwarte takie miejsca jak kina czy kluby fitness. 

Media donosiły, że Biedronka zastanawia się nad wprowadzeniem nowych godzin pracy. Z najnowszych informacji wynika, że przed niedzielami bez handlu Biedronki będą czynne dłużej, podobnie ma być w sklepach Lidl i Carrefour

Godziny zmienia sieć sklepów Netto, która wydłuży czas pracy sklepów w piątki i soboty przed wolnymi niedzielami. 

Na czym polega zakaz handlu w niedzielę?

Zmiana prawa została zaproponowana przez związkowców z Solidarności, zaś odpowiednia ustawa opracowana przez PiS, przegłosowana w Sejmie oraz Senacie i podpisana przez Andrzeja Dudę. W głównym zamierzeniu ma zakazać handlu, w co drugą niedzielę w miesiącu w 2018 r. W przyszłym liczba wolnych niedziel się zwiększy, a w 2020 r. wszystkie niedziele mają być wolne od handlu. 

W jakie niedziele będzie zakaz handlu? 

W 2018 roku aż 23 niedziele będą wolne od handlu:

  • 11 marca, 18 marca
  • 1 kwietnia, 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia
  • 13 maja, 20 maja
  • 10 czerwca, 17 czerwca
  • 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca
  • 12 sierpnia, 19 sierpnia
  • 9 września, 16 września, 23 września
  • 14 października, 21 października
  • 11 listopada, 18 listopada
  • 9 grudnia

A Wy popieracie zakaz handlu w niedziele?

Sejm zadecydował. W niedzielę nie zrobimy zakupów

Więcej o: