Saakaszwili chce wrócić na Ukrainę. "Nie będę się ubiegał o azyl w Polsce"

Micheil Saakaszwili zapowiedział, że nie będzie starać się o azyl polityczny w Polsce. Były prezydent Gruzji, który został w poniedziałek wydalony z Ukrainy, zorganizował konferencję w Warszawie.

Micheil Saakaszwili oświadczył, że nie będzie się ubiegać o azyl, w trakcie rozmowy z ukraińską telewizją Newsone. - Jestem teraz pod ochroną polskiej policji, rozmawiałem z kierownictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - mówił były prezydent Gruzji.

- Władze Gruzji boją się mnie jak diabeł święconej wody. Jakby mnie chcieli sprowadzić, to zrobiliby to wczoraj. Od początku mówiłem, że Gruzja i Ukraina nie mają poważnych zarzutów wobec mnie - dodał polityk, który we wtorek po południu zorganizował w Warszawie spotkanie z dziennikarzami:

Próba pozbawienia mnie obywatelstwa Ukrainy jest skazana na porażkę. Byłem i jestem politykiem ukraińskim, tak jak jestem Gruzinem

- oświadczył Saakaszwili. Tłumaczył, że chce być sądzony na Ukrainie.

Zwrócił się także bezpośrednio do Ukraińców. - Rządzą wami patologiczni kłamcy i oszuści. Ci ludzie nie zasługują na to, żeby rządzić tak wspaniałym krajem. Skręcimy kark ukraińskiego oligarchatu - przekonywał.

Saakaszwili wydalony do Polski

Były prezydent Gruzji i szef opozycyjnej ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił został zatrzymany w poniedziałek w Kijowie. Saakaszwilego przewieziono wówczas na stołeczne lotnisko i doprowadzono do samolotu, który odleciał do Warszawy.

Ukraińskie służby poinformowały, że polityk został wydalony do kraju poprzedniego pobytu, czyli Polski. To z naszego kraju w zeszłym roku polityk nielegalnie wjechał na terytorium Ukrainy.

Saakaszwili - były prezydent Gruzji

Micheil Saakaszwili to były prezydent Gruzji i obecny lider ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił. Jest w konflikcie z ukraińskimi władzami, które oskarża o wspieranie korupcji.

W ubiegły poniedziałek sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił jego wniosek o ochronę przed ekstradycją. Obrona zapowiedziała apelację. Ukrainie zależało na szybkim wydaleniu Saakaszwilego za granicę. O jego ekstradycję ubiega się Gruzja.

Saakaszwili nie ma obecnie żadnego obywatelstwa. Gruzińskiego paszportu zrzekł się w 2015 roku, kiedy prezydent Petro Poroszenko zaproponował mu urząd przewodniczącego Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Latem prezydent Poroszenko pozbawił Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa.

Więcej o:
Komentarze (63)
Micheil Saakaszwili. Konferencja w Warszawie
Zaloguj się
 • Cyryl Pawel

  Oceniono 15 razy 11

  Skoro od czasów kartofla Gruzja naszym przyjacielem, to chyba powinniśmy wydać bandytę poszukiwanego listem gończym przez sojuznika?

 • vomitorium1

  Oceniono 12 razy 10

  "Byłem i jestem politykiem ukraińskim, tak jak jestem Gruzinem"
  amerykańcem
  troszkę też

 • konigin

  Oceniono 11 razy 9

  Kop mu w dupe, a nie konferencje prasowe. Don Kichot dla ciemnoty.

 • Black Swan

  Oceniono 13 razy 9

  Przeciez to kompletny swir jest wyjatkowo odporny na real... Gruzini sie go boja a sam jesu Ukraincem tak samo jak jest Gruzinem...Glupkow ci u nas dostatek wiec wypieprzecie tego goscia gdziekolwiek i to jak najszybciej... Niech inni placa za jego leczenie..

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 8 razy 8

  To bardzo ciekawe, woli swoich rzekomych oprawców od pisiego ptasiego mleczka. Nawet on nie chce być postrzegany jako kompan karłowatego bohatera

 • niko8472

  Oceniono 9 razy 7

  Jestes Gruzinem? Pieknie, konsulat Gruzji chyba chetnie wystawi ci paszport;) Ukrainie chyba kiedys sie znudzi odstawianiem do Polski, moze zmienic kierunek deportacji.

  Co za palant...

 • a.k.traper

  Oceniono 11 razy 7

  Gdyby Ukraińcy i Gruzini chcieli to juz dawno byłbyś baranku ostrzyżony, tyle, ze wtedy grałbyś role meczennika a tak nikt Cię nie chce i dla wszystkich jesteś pan Nikt.

 • fakiba

  Oceniono 6 razy 6

  A do Gruzji nie ma ochoty wrócić , czekają tam na niego

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 6 razy 6

  przy okazji małe przypomnienie - ten pan był jakiś czas temu NIELEGALNIE w Polsce - z poparciem PIS

  nielegalnie znaczy, ze złamano prawo...!

  ale że tu był, to dlatego go nam Ukraincy podrzucili

  w radio słyszałem, że stanowisko Polski jest takie, że przyjeto go, bo ma... uwaga 'paszport unijny...???'....

  może tak ktoś wyjasni zagadkę dziesiątek paszportów tego pana?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX