Oryginalny występ policjantów na Nowennie Niepodległości. Tej pieśni chyba nikt tak nie śpiewał

Nowenna Niepodległości - to najnowszy pomysł wiceszefa MSWiA na świętowanie wydarzeń sprzed stu lat. W trakcie pierwszej takiej mszy wystąpił zespół muzyczny policjantów z Łomży. Posłuchajcie, jak wyszło.

O Nowennach Niepodległości pisaliśmy już w weekend - wiceminister Jarosław Zieliński chce, by w ten sposób - każdego 11. dnia miesiąca - policjanci na Podlasiu mogli przygotować się do okrągłej rocznicy przypadającej 11 listopada.

Pierwsza taka msza odbyła się w minioną niedzielę w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Łapach koło Białegostoku. I choć MSWiA oraz podlaska policja zapewniają, że nie ma przymusu uczestnictwa w nowennach, świątynia była pełna funkcjonariuszy.

W trakcie Nowenny Niepodległości wystąpił wokalno-instrumentalnego zespołu Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Nagranie z przebiegu mszy zamieścił na Facebooku serwis OKO.press.

Na nagraniu słychać w wykonaniu policjantów znaną patriotyczną pieśń "Ojczyzno ma" w dość oryginalnej aranżacji. Posłuchajcie i oceńcie sami:

"Ojczyzno ma" hymnem trudnych czasów

Patriotyczna pieśń "Ojczyzno ma" bywa nazywana nieoficjalnym hymnem solidarnościowej Polski lat 80. Powstała w pierwszych w pierwszych tygodniach stanu wojennego.

W czasach PRL odśpiewywano ją na zakończenie każdej mszy świętej za Ojczyznę - m.in. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie proboszczem był błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko.

Po śmierci kapelana "Solidarności" w październiku 1984 roku dopisano do niej kolejną, czwartą zwrotkę:

Nowy ból przeszył serca Polaków,
Pasterz-kapłan przelał swą krew,
Abyś ty mógł żyć w wolnej Ojczyźnie,
Bez cierpienia, bólu i krat

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK

Więcej o: