Pedofil z Lubartowa czekał na miejsce w celi. W tym czasie zgwałcił kolejne dziecko

21-latek z Lubartowa został skazany za seks z 14-letnią dziewczyną. Sąd uznał, że mężczyzna może poczekać na odsiadkę na wolności. Kilka tygodni po wyjściu z aresztu miał zgwałcić inną nieletnią. Tym razem 13-latkę.

Jak informuje "Dziennik Wschodni", akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi W. został właśnie wysłany do Sądu Okręgowego w Lublinie. Mężczyźnie postawiono aż cztery zarzuty, najpoważniejszy dotyczy zgwałcenia 13-latki. Miało do tego dojść w sierpniu ubiegłego roku. - Tomasz W. zwabił pokrzywdzoną do swojego mieszkania – mówi "Dziennikowi Wschodniemu" Katarzyna Świerszcz-Dobosz z Prokuratury Rejonowej w Lubartowie. – Przytrzymywał, szarpał nastolatkę i zatykał jej usta. Rozebrał i zmusił do stosunku. Groził również, że upubliczni jej nagie zdjęcia, które rzekomo wykonał.

Namawiał ją, by okradła rodziców

Sprawa wyszła na jaw, gdy 13-letnia Weronika zwierzyła się ze wszystkiego swoim rodzicom. 21-letniego Tomasza W. dziewczyna poznała przez internet. Mężczyzna namawiał ją, ukradła pieniądze swoim rodzicom. Tomasz W. został zatrzymany dzień po przesłuchaniu pokrzywdzonej. Oprócz gwałtu na nieletniej postawiono mu zarzut podżegania do kradzieży oraz nielegalnego posiadania amunicji. Oskarżony nie przyznał się do gwałtu, przekonywał, że wyprosił dziewczynę z domu, gdy tylko dowiedział się, że nie ma 15 lat.

Wypuścili go z aresztu, zgwałcił kolejną dziewczynę

Kilka tygodni przez poznaniem Weroniki mężczyzna wyszedł z aresztu. Znajdował się tam po tym, jak oskarżono go o wykorzystanie 14-latki, z która miał się spotykać. Mężczyzna miał ją złapać na jednej z lubartowskich ulic i zanieść do domu. Tam miało dojść do obcowania płciowego. Tomasz W. robił nieletniej także zdjęcia, które następnie porozsyłał znajomym. Został skazany na 3 lata więzienia. Sąd uznał, że na odbycie kary może poczekać na wolności. 

Nie było podstaw, by zatrzymać w areszcie

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Sąd Okręgowy w Lublinie. - W przypadku Tomasza W. stosowany był tymczasowy areszt, ale sąd wydając wyrok uchylił ten środek zapobiegawczy, czyli zwolnił go z jednostki penitencjarnej. W uzasadnieniu tej decyzji sąd stwierdził, że nie ma podstaw do dalszego przebywania w areszcie – mówi w rozmowie Gazeta.pl sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie. Rzecznik dodaje, że o dalszy areszt nie wnioskowała też prokuratura.

Deklarował podjęcie pracy

Sędzia sądu przeczytał nam fragment uzasadnienia sądu. „Postępowanie w sprawie zakończyło się, a brak jest innych okoliczności, które miałyby prowadzić do uznania, że oskarżony będzie podejmował działania mogące zakłócić dalszy bieg postępowania, aż do chwili rozpoczęcia wykonania kary” – uzasadniał sąd.
Jak tłumaczy rzecznik, o decyzji sądu zadecydowało stałe miejsce zamieszkania oraz deklaracja skazanego, że będzie przebywał pod wskazanym adresem. W uzasadnieniu sąd wskazał również chęć podjęcia pracy oraz „uregulowania kwestii życiowych” przez Tomasza W.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o: