Jest ostateczny wyrok w sprawie głośnego reportażu. Sąd wytknął nierzetelność autorce

Reportaże "Uwagi TVN" o działalności domu spokojnej starości w Warszawie zostały przygotowane nierzetelnie - uznał Sąd Najwyższy i oddalił wniosek stacji o kasację wyroku. To ostateczny koniec głośnej sprawy sprzed pięciu lat.

W 2013 roku program "Uwaga TVN" pokazał dwa reportaże opisujące rzekome nieprawidłowości w prowadzeniu warszawskiego domu spokojnej starości. Placówka miała działać bez zgody wojewody, budynek zagrażać bezpieczeństwu  podopiecznych. Pokoje miały być przepełnione, za to brakowało personelu. Pokazano też jednego z podopiecznych przywiązanego do kaloryfera.

Właścicielka mówiła, że to prowokacja

Właścicielka domu opieki pozwała stację. Zażądała przeprosin i 100 tysięcy złotych odszkodowania. Pierwszy wyrok sądu Okręgowego w Warszawie był dla TVN niekorzystny. Sąd uznał, że stacja naruszyła dobra osobiste właścicielki i nakazał przeprosiny, dodatkowo zasądził 50 tys. złotych zadośćuczynienia. 

W uzasadnieniu podał, że autorka materiałów nie dochowała staranności w ich przygotowaniu. Jak przypomina serwis wirtualnemedia.pl „ w trakcie procesu ustalono, że dwójka pracowników ośrodka, którzy przekazali nagrania dziennikarce „Uwagi”, dzień po emisji reportażu zrezygnowali z pracy i mieli zamiar założyć własny dom opieki”. Autorka miała o tym wiedzieć, a właścicielka domu ostrzegać, że to prowokacja. Wyrok podtrzymał Sąd Apelacyjny. 

Sąd: Nie można ufać bezkrytycznie 

TVN złożył skargę kasacyjną. Stacja zapłaciła zasądzone zadośćuczynienie, ale zaskarżyła część wyroku dotyczącą treści przeprosin. W piątek zapadł ostateczny wyrok, w którym Sąd Najwyższy w większości oddalił skargę. Jak podał serwis lex.pl Sąd Najwyższy podtrzymał opinię, że autorka reportaży bezkrytycznie zaufała informatorom i nie dochowała staranności w przygotowaniu materiału. Nakazał jednak usunięcie z treści przeprosin zdania, że „pensjonariusze w trakcie pobytu nie doznali jakiegokolwiek uszczerbku”.

- Zebrany materiał nie wskazywał, czy pacjenci doznali krzywdy - stwierdził sędzia Dariusz Dończyk. - Doszło jednak do naruszenia dóbr osobistych powódki, a dziennikarz działał niestarannie. Jak relacjonuje lex.pl sędzia "podkreślił, że pojawiła się olbrzymia dysproporcja miedzy tym, o czym informatorzy mówili w pierwszym telefonie do TVN a tym, co następnie zostało wyemitowane i skomentowano, przedstawiając placówkę jako miejsce nieludzkiego traktowania osób starszych". 

Jak powinno wyglądać mieszkanie dla osób starszych? Zobacz wzorcowe mieszkanie seniora

Więcej o:
Komentarze (108)
Sąd Najwyższy. Reportaże "Uwagi TVN" o domu spokojnej starości zostały przygotowane nierzetelnie
Zaloguj się
 • centrumperspektywa

  Oceniono 16 razy 12

  No jasne, że Dziennikarz musi sprawdzać informacje, bo inaczej to rękami TVN-u, albo innej stacji każdą konkurencję można " wykończyć"
  Nie ma co tu poliykoiwać i rozmywać problemu rzetelności i wiarygodności dziennikarzy.

 • widal

  Oceniono 18 razy 6

  Szkoda,TVN to dobra stacja,niedoświadczeni dziennikarze dali się wpuścić w maliny.

 • ka67

  Oceniono 6 razy 6

  Naiwność dziennikarzy jest przysłowiowa. Odpowiedzialność żadna. Można im co najwyżej "wytknąć".

 • blackbolt

  Oceniono 13 razy 5

  wszystkie programy typu "uwaga" "express reporterów" szukają sensacji na siłę, a jak rzeczywistość jest inna to tym gorzej dla rzeczywistości.

 • brajanu

  Oceniono 15 razy 3

  Kiedy okaże sie, ze wafelkowa swastyka to prowo dziennikarzy??

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Przekonajcie sie (majac mocne nerwy i zoladek) jak Tvp klamie przeciw panstwu i Polakom.
  Ich ukarza dopiero po zmianie wladzy.

 • 45rtg

  Oceniono 38 razy 2

  Czas na protesty na ulicach w obronie wolności mediów. Co to za pomysły, żeby nie można było sobie reportażu zrobić, tylko jakąś odpowiedzialność za niego trzeba ponosić?

 • adok1103

  Oceniono 23 razy 1

  A pamiętacie próbę podrzucenia butelek po alkoholu na konto Policji

 • vontomke

  Oceniono 39 razy 1

  Jak to mówią pisowcy - sprawiedliwość sprawiedliwością, ale sąd musi być po naszej stronie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX