Czy katolik może obchodzić walentynki w tym roku? Środa popielcowa nieco wam to utrudni

Środa popielcowa w tym roku wypada 14 lutego. Wielu katolików zadaje sobie pytanie, jak zachować się w ten dzień, skoro koliduje ze świętem zakochanych. Czy wciąż należy zachować Wielki Post?

Środa popielcowa to święto ruchome, które wypada zazwyczaj miedzy 5 lutego a 10 marca. W tym roku przypada w walentynki 2018, co może nieco utrudnić plany niektórych chrześcijan.

Popielec rozpocznie Wielki Post

Popielec rozpoczyna Wielki Post, który nawiązuje do 40-dniowego postu Jezusa na pustyni, gdzie przebywał "czterdzieści dni, kuszony przez szatana i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli". Między Popielcem a Wielkim Czwartkiem są dokładnie 44 dni.

Środa popielcowa charakteryzuje się postem ścisłym, który jest jakościowy i ilościowy. Oznacza to, że w ciągu dnia można zjeść maksymalnie trzy posiłki, w tym jeden do syta. Należy również pamiętać, że w ten dzień nie można spożywać mięsa, zatem w tym roku gorliwi katolicy powinni przełożyć kolację z ukochaną osobą na inny dzień. Tu dyspensy nie ma, chyba że zw względu na wiek. Post nie obowiązuje małych dzieci i osób po 60 roku życia.

Dzień zakochanych można, a nawet trzeba celebrować we wtorek, czyli w jego wigilię - radzi ksiądz Lech Łuba, proboszcz parafii w Suwałkach.

W rozmowie z gazetą "Współczesną" duchowny nie potępia święta, kojarzonego na co dzień z komercją. Przypomina, że patronem tego dnia jest św. Walenty i nawet radzi sprawić ukochanej osobie miłą niespodziankę.

Popielec – z czym wiążę się ta tradycja?

W Kościele katolickim głowy wiernych są posypywane popiołem. Kapłan w tym czasie wypowiada znamienne słowa

Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz

lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15).

Sama tradycja wywodzi się z judaizmu i miała symbolizować pokorę i pokutę za popełnione grzechy. Obecnie jest to symbol przygotowania się do Wielkiego Postu, który zapowiada święta wielkanocne.

Nie każdy jednak wie, że sam popiół powstaje ze spalonych palm z ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej, a rytuał został wprowadzony w XI wieku przez papieża Urbana II. Co więcej, w niektórych rejonach Polski istniał również obyczaj posypywania popiołem pola, co miało wywołać urodzaj w nadchodzących plonach.

Wielki Post w innych obrządkach

Nie można również zapomnieć o tym, że Wielki Post kultywowany jest także w innych odłamach chrześcijaństwa. Na przykład u prawosławnych i grekokatolików post zaczyna się od tak zwanego Czystego Poniedziałku i Czystego Wtorku. Z kolei protestanci obchodzą czas pasyjny, w którym główną uwagę przykłada się do refleksji i duchowego przeżywania.

Walentynki gwiazd. Kożuchowska: Mój mąż... Najbardziej zaskoczyła ONA. "Niczego nie dostanę"

Więcej o: