Kobieta i mężczyzna zatrzymani na lotnisku w Krakowie. Mieli sfałszowane dowody osobiste

Dwoje imigrantów z Iranu, którzy próbowali dostać się do Polski, zostało zatrzymanych na lotnisku w Balicach. Funkcjonariusze Straży Granicznej zakwestionowali autentyczność ich dowodów osobistych.

Kobieta i mężczyzna, którzy przylecieli z Aten, przedstawili do kontroli grecki oraz węgierski dowód osobisty. Dokumenty wzbudziły u funkcjonariuszy podejrzenia co do ich autentyczności. Badanie potwierdziło, że rzeczywiście zostały podrobione. Dodatkowo w bagażu kobiety znajdował się przerobiony polski dowód osobisty, w którym na przednią część dokumentu naklejono cienką folię z nowymi danymi personalnymi i wizerunkiem osoby.

Cudzoziemcy oświadczyli, że wyjechali z Iranu ponad miesiąc temu i samolotem udali się do Turcji. Następnie, po dotarciu do Grecji (pieszo i samolotem przez kilka ościennych państw), planowali wylecieć na podstawie fałszywych dokumentów do dowolnego państwa strefy Schengen.

Przemytnicy, organizujący przerzut, już na terenie Grecji odebrali cudzoziemcom ich własne irańskie dokumenty, a w zamian dostarczyli fałszywe. Udzielili też instruktażu, jak zachowywać się podczas przekraczania granicy i w przypadku kontroli.

Okazało się, że cudzoziemcy podejmowali wcześniej próby wylotu z Grecji - obywatelka Iranu na podstawie różnych nieautentycznych dokumentów próbowała opuścić Grecję aż 9 razy.

W związku z popełnionymi czynami cudzoziemców postawiono zarzuty posłużenie się jako autentycznymi podrobionymi dokumentami oraz czynienie przygotowań do posłużenia się uprzednio przerobionym dokumentem. Obydwoje - zarówno kobieta jak i mężczyzna - dobrowolnie poddali się karze grzywny uzgodnionej z prokuratorem. Zatrzymani postanowieniem sądu zostali umieszczeni w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców.

Delegacja Korei Północnej już w Pjongczangu. Przyleciała siostra Kim Dzong Una

Więcej o:
Komentarze (109)
Zatrzymani na lotnisku w Krakowie. Mieli sfałszowane dowody osobiste
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 22 razy 10

  Cel osiągnięty. Do Schengen się dostali, dokumentów własnych nie mają, więc nie mogą zostać deportowani, do tego jeszcze muszą odbyć zasądzoną karę (a najpierw poczekać na jej zasądzenie), więc posiedzą sobie trochę w ośrodku dla imigrantów, a w tym czasie postarają się o azyl.

 • patmat02

  Oceniono 16 razy 4

  Wewnątrz strefy Schengen w której także jest Grecja brak jest kontroli przez straż graniczną.

 • dublet

  Oceniono 28 razy 2

  Czy ktoś wie, jakim sposobem rodzina Kaczyńskich uzyskała polskie obywatelstwo?

 • radon13

  Oceniono 3 razy 1

  Kara moze być jedna deportacja.

 • wilq9

  Oceniono 5 razy 1

  tylko grzywna za sfałszowanie dowodu osobistego??? co to ku..wa jest? jaki Arab będzie się bał używać fałszywych dokumentów jak usłyszy, że Polacy dają za to nieegzekwowalną dla nich grzywnę?? Powinni posiedzieć ze dwa lata w polskim mamrze. Tu chodzi o bezpieczeństwo państwa i obywateli kretyński sądzie !!!

 • zerozer52

  Oceniono 3 razy 1

  Grzywnę kto zapłaci?

 • poparzony

  Oceniono 5 razy 1

  To CIA kolekcjonuje dokumenty dla swoich szpiegów ;)

 • s-w-z

  Oceniono 5 razy 1

  To chyba jakaś romantyczna historia. Mężczyzna i kobieta (nie są małżeństwem?) uciekają z Iranu (?) przez Turcję do Grecji i ... już gorzej nie mogli wybrać, przylatują do Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX