Ostatki 2018 - kiedy wypadają i dlaczego je obchodzimy?

Już 13 lutego obchodzimy Ostatki 2018, które zakończą okres tegorocznego karnawału. Po co je świętujemy i co w nich szczególnego?

Ostatki, czyli inaczej zapusty, to jedno ze świąt ruchomych, które co roku wypadają w innym terminie. Zawsze jednak jest to ostatni dzień przed Środą Popielcową, która w tym roku będzie 14 lutego. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż wynika to z tradycji ustanawiania daty Wielkanocy, przypadającej 40 dni po zakończeniu karnawału. Samo Święto Zmartwychwstania wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku pojawi się ono 31 marca i tym samym Wielkanoc 2018 odbędzie się nazajutrz 1 kwietnia.

Śledzik 2018 – skąd ta nazwa?

Święto tradycyjnie rozpoczyna się "tłustym czwartkiem, który w tym roku przypadł na 8 lutego. Samo wydarzenie w niektórych regionach nazywane jest Śledzikiem.

Dlaczego akurat w ten sposób?

A dlatego, że jeszcze nie tak dawno temu Wielki Post był pielęgnowany zdecydowanie bardziej niż obecnie. Z tego powodu tuż przed Środą Popielcową stoły uginały się od jedzenia, a biesiadnicy delektowali się przyrządzonymi potrawami, w tym specjalnie przygotowanymi śledzikami. I choć tradycja ta powoli zanika, to nazwa wciąż funkcjonuje w wielu rejonach Polski.

Jak zrobić najsmaczniejsze faworki?

Tymczasem wielu Polaków zajada się w tym czasie faworkami, inaczej zwanymi chruścikami. Są to słodkie, a zarazem bardzo kruche ciastka, które w łatwy sposób można przyrządzić samemu.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy najlepsze przepisy na faworki, które znajdziecie na naszej stronie. Zachęcamy również do przesyłania własnych sposobów na ich przygotowanie!

Swoją drogą same ostatki tradycyjnie pielęgnowane są od wielu wieków. W weekend poprzedzający ten dzień organizowane są huczne imprezy, które mają na celu zwieńczenie karnawału. W tym roku wypadają one już w ten weekend, wiec warto się pospieszyć z przygotowaniami.

Gdzie jest największa impreza na koniec karnawału 2018?

Największym wydarzeniem związanym z tym dniem jest impreza w Rio de Janerio, podczas której na ulice wychodzą tysiące tancerzy Samby. Zabawa trwa tam nieprzerwanie przez pięć dni, aż do Środy Popielcowej. Tradycja przyciąga milionów fanów na całym świecie, którzy odwiedzają najsłynniejsze miasto w Brazylii specjalnie w tym celu.

A czy Wy macie już plany na tegoroczne ostatki?