Czy będzie kolejny długi weekend? Petycja w sprawie nowego święta trafiła już do Senatu

Pojawiła się szansa na kolejny długi weekend. Wszystko za sprawą działaczy społecznych, którzy chcą przywrócenia wolnego w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego - informuje "Rzeczpospolita".

Zielone Świątki to święto ruchome, które wypada w okolicy maja lub czerwca i jest ono ustawowo wolne od pracy. Tymczasem Fundacja Naukowa Katolików "Eschaton" przekazała do Senatu petycję w sprawie drugiego dnia Zesłania Ducha Świętego, czyli poniedziałku wypadającego 50 dni po Wielkanocy. Wolne tego dnia zniesiono w 1951 roku. Do pracy nie chodzą wtedy tylko wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego

W petycji prezes fundacji Mariusz Tytko przekonuje, że Zielone Świątki są jednym z głównych świąt w Kościele katolickim.

Kiedyś obchodzono je bardzo uroczyście – pierwszy dzień był świętem religijnym, a drugi – świętem ludowym o bogatych tradycjach. Obecnie w Polsce jedynie pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem wolnym od pracy

- czytamy w petycji. Zielone Świątki są związane z nadejściem wiosny. W ten dzień domy przyozdabiano kwiatami i tatarakiem, a także palono ogniska, wspólnie biesiadowano i organizowano procesje. Wszystko po to, by plony były jak najbardziej urodzajne. W niedzielę, czyli pierwszy dzień Zielonych Świątek, wierni w kościołach świętują zstąpienie Ducha Świętego na apostołów.

Drugi dzień Zielonych Świątek dniem wolnym

Drugi dzień Zielonych Świątek był już w Polsce dniem wolnym. Było tak w latach 1925-1951, dopóki komunistyczne władze nie zdecydowały inaczej. Obecnie w Polsce  ten dzień jest wolny tylko dla wyznawców Kościoła Zielonoświątkowego. Podobnie rozwiązania funkcjonują za granicą, m.in. w Holandii, Szwajcarii czy Niemczech.

Do pomysłu sceptycznie podchodzi m.in. Jan Rulewski z PO, który jest wiceszefem senackiej komisji petycji. - Wolałbym iść w stronę wydłużania urlopów w Polsce - mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą”. Podobne zdanie ma PSL, który w ten dzień od 1931 roku obchodzi własne święto: Święto Ludowe. Prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz proponuje konsultacje społeczne w tej sprawie.

Podobna sytuacja miała miejsce ze Świętem Trzech Króli, które zostało przywrócone dopiero w 2011 roku po tym, jak zostało zniesione przez komunistów. Zanim udało się je przywrócić, do Sejmu trafiły dwa obywatelskie projekty, które łącznie podpisało 1,5 mln obywateli.

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Więcej o: