Czy będzie kolejny długi weekend? Petycja w sprawie nowego święta trafiła już do Senatu

Pojawiła się szansa na kolejny długi weekend. Wszystko za sprawą działaczy społecznych, którzy chcą przywrócenia wolnego w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego - informuje "Rzeczpospolita".

Zielone Świątki to święto ruchome, które wypada w okolicy maja lub czerwca i jest ono ustawowo wolne od pracy. Tymczasem Fundacja Naukowa Katolików "Eschaton" przekazała do Senatu petycję w sprawie drugiego dnia Zesłania Ducha Świętego, czyli poniedziałku wypadającego 50 dni po Wielkanocy. Wolne tego dnia zniesiono w 1951 roku. Do pracy nie chodzą wtedy tylko wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego

W petycji prezes fundacji Mariusz Tytko przekonuje, że Zielone Świątki są jednym z głównych świąt w Kościele katolickim.

Kiedyś obchodzono je bardzo uroczyście – pierwszy dzień był świętem religijnym, a drugi – świętem ludowym o bogatych tradycjach. Obecnie w Polsce jedynie pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem wolnym od pracy

- czytamy w petycji. Zielone Świątki są związane z nadejściem wiosny. W ten dzień domy przyozdabiano kwiatami i tatarakiem, a także palono ogniska, wspólnie biesiadowano i organizowano procesje. Wszystko po to, by plony były jak najbardziej urodzajne. W niedzielę, czyli pierwszy dzień Zielonych Świątek, wierni w kościołach świętują zstąpienie Ducha Świętego na apostołów.

Drugi dzień Zielonych Świątek dniem wolnym

Drugi dzień Zielonych Świątek był już w Polsce dniem wolnym. Było tak w latach 1925-1951, dopóki komunistyczne władze nie zdecydowały inaczej. Obecnie w Polsce  ten dzień jest wolny tylko dla wyznawców Kościoła Zielonoświątkowego. Podobnie rozwiązania funkcjonują za granicą, m.in. w Holandii, Szwajcarii czy Niemczech.

Do pomysłu sceptycznie podchodzi m.in. Jan Rulewski z PO, który jest wiceszefem senackiej komisji petycji. - Wolałbym iść w stronę wydłużania urlopów w Polsce - mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą”. Podobne zdanie ma PSL, który w ten dzień od 1931 roku obchodzi własne święto: Święto Ludowe. Prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz proponuje konsultacje społeczne w tej sprawie.

Podobna sytuacja miała miejsce ze Świętem Trzech Króli, które zostało przywrócone dopiero w 2011 roku po tym, jak zostało zniesione przez komunistów. Zanim udało się je przywrócić, do Sejmu trafiły dwa obywatelskie projekty, które łącznie podpisało 1,5 mln obywateli.

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Więcej o:
Komentarze (162)
Chcą, by całe Zielone Świątki były wolne od pracy
Zaloguj się
 • iarna

  Oceniono 63 razy 55

  Zróbmy sobie trzydniowy tydzień pracy, 18 długich łykendów, zakaz handlu od piątku do niedzieli, emerytury od 50 roku życia, pierwszą klasę podstawówki od 10 roku życia i módlmy się.
  Może "zyszczy nam, spuści nam". wszak to Bogurodzica.
  Amen. Polacy - AMEN!

 • dziadekjam

  Oceniono 47 razy 37

  Kalendarz jest zdecydowanie mało klarowny. Myślę., że należy jako roboczy pozostawić tylko dzień 40 męczenników, a reszta laba.

 • tomtg123

  Oceniono 39 razy 35

  To ja od razu zaproponuję następne święto - 25 październik powinien być "do końca świata i o 1 dzień dłużej" obchodzony w Polsce jako "dzień Świra".
  Rocznica wyborów z 2015.
  Nie jestem pewien czy to powinien być dzień wolny od pracy, ale z całą pewnością takie święto powinno powstać, żeby się Polacy wstydzili kogo wybrali - a dzięki temu, żeby pamiętali i żeby następnym razem byli mądrzejsi.

 • bb7676

  Oceniono 32 razy 30

  Ja proponuję jeszcze dzień wolny z okazji urodzin Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej, z okazji imienin Lecha i Jarosława oraz katastrofy smoleńskiej

 • popijajac_piwo

  Oceniono 35 razy 27

  "Zesłania Ducha Świętego"

  Przychodzi facet na recepcję hotelową o poranku:
  - Zasłałem łóżko
  - O dziękuję, nie trzeba było
  - Dłobiazg...

 • Helena Kowalska

  Oceniono 26 razy 26

  Po co się rozdrabniać i co chwila robić nowe zapisy,przestańmy pracować i pobierajmy tylko kasę jak to robią rządzący,nic nie dobrego nie wynika z ich pracy a pensje i nagrody to miliony.

 • dziadekjam

  Oceniono 38 razy 26

  "... chcą przywrócenia wolnego w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego - informuje "Rzeczpospolita".
  =================================================================
  Jestem za. Czego jak czego ale zesłań duchów świętych nigdy za dużo. Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX