Stypendia nie dla wszystkich. Fundacja uniwersytetu przyzna je tylko "praktykującym katolikom"

Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłosiła nabór do nowego programu stypendialnego dla uzdolnionych studentów. Organizatorzy będą jednak brali pod uwagę nie tylko dobre wyniki w nauce.

Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ogłosiła kilka dni temu, że do grona jej fundatorów dołączyła Fundacja św. Benedykta, która postanowiła przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na wsparcie finansowe dla uzdolnionych studentów. Ale nie dla wszystkich.

Kiedy zaglądamy do regulaminu, okazuje się, że w trakcie naboru brana będzie pod uwagę nie tylko średnia ocen czy wiek kandydata (musi mieć mniej niż 26 lat), ale także jego... wyznanie.

To konkretne stypendium może bowiem otrzymać tylko ten, kto jest "praktykującym katolikiem". Dokładnie takie zastrzeżenie znalazło w regulaminie.

UAM: "Wiara nie jest jedynym kryterium"

Poprosiliśmy Fundację UAM o komentarz. W odpowiedzi czytamy, że organizacja realizuje obecnie pięć różnych programów stypendialnych adresowanych do szerokiego grona studentów i doktorantów uczelni.

Część z nich dedykowana jest wszystkim studentom, a część określonym grupom, co jest uzależnione od woli fundatora danego stypendium.
(...) staramy się realizować jak najwięcej programów stypendialnych, w żadnym z nich wyznawana wiara nie jest jedynym kryterium przyznania stypendium. Najważniejsze znaczenie mają zawsze osiągnięcia naukowe, a w przypadku stypendiów sportowych - osiągnięcia sportowe.

- czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.

Paweł Marciniak z Fundacji UAM w rozmowie z telefonicznej z Gazeta.pl nie potrafił odpowiedzieć, w jaki sposób fundatorzy programu będą np. weryfikować wyznanie kandydatów.

Ze szczegółowymi pytaniami na ten temat odesłano nas do Fundacji św. Benedykta, którą także poprosiliśmy o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy mogą być niezbędne

Więcej o: