13-latce odmówiono zwiedzania, bo ma "niepolsko brzmiące nazwisko". Mamy odpowiedź instytucji

13-latka z Torunia raczej nie będzie dobrze wspominać wycieczki do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Pracownicy nie chcieli jej wpuścić ze względu na "niepolsko brzmiące nazwisko". NCBJ tłumaczy, że zawiniły procedury.

Sprawę opisała w interpelacji do ministra energii posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. 

Z pisma wynika, że we wtorek ok. godz. 10.00 wycieczka 60 uczniów z Torunia przyjechała do NCBJ w Świerku. Na miejscu miało dojść do przykrej sytuacji. "Podczas wpuszczania dzieci na teren obiektu, jedna z uczennic, trzynastoletnia dziewczynka będąca córką obywateli polskich narodowości ukraińskiej, została publicznie wywołana z imienia i nazwiska" - napisała posłanka.

13-latka nie mogła zwiedzać ośrodka w Świerku

Jak twierdzi Scheuring-Wielgus, pracownicy Centrum na początku zakwestionowali jej prawo do wejścia do obiektu. Mieli powiedzieć, że ma "imię i nazwisko brzmiące nie tak, jak u większości Polaków". 

Pracownicy NCBJ chcieli, by 13-latka udowodniła polskie obywatelstwo. Nie mogli ich przekonać nauczyciele, nie brali pod uwagę również legitymacji szkolnej, w której podane jest miejsce urodzenia.

Co ważne, nauczyciel, który organizował wycieczkę, miał wcześniej uzyskać informację z Centrum, że legitymacja jest wystarczającym dokumentem. Dziewczynkę wpuszczono dopiero, gdy dzięki jej mamie udało się pokazać zdjęcie paszportu.

NCBJ: "niedoskonałości wewnętrznych procedur" 

W sprawie 13-letniej uczennicy zadzwoniliśmy do NCBJ. - Rzeczywiście miało miejsce zdarzenie powiązane z tym, które pan opisuje, nie mogę jednak potwierdzić, że dokładnie takie były okoliczności - tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych Marek Pawłowski.

- Mogę potwierdzić za to, że dziewczynka oraz jej mama zostały postawione w sytuacji, do której nie powinno dojść. Wynikało to zapewne z niedoskonałości naszych wewnętrznych procedur. Nie pozwoliły one w odpowiednim momencie wykonać pewnych czynności zabezpieczających. Jest nam bardzo przykro z tego powodu - powiedział rzecznik.

NCBJ szuka 13-latki i jej mamy

Rzecznik poinformował, że NCBJ stara się dotrzeć do 13-latki oraz jej mamy.

- Już pojęliśmy starania, by dotrzeć do dziewczynki i jej mamy i bezpośrednio je przeprosić. Natychmiast też poprawimy nasze procedury. Musimy dbać o bezpieczeństwo, ale nie wolno nam przy tym doprowadzać do sytuacji takich, jak zaistniała - powiedział Pawłowski.

Ilu uchodźców przyjęła Polska? Wbrew temu co mówią politycy PiS, niewielu

Więcej o:
Komentarze (720)
Narodowe Centrum Badań Jądrowych nie chciało wpuścić 13-latki za "niepolskie" nazwisko
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 201 razy 193

  znaczy ruski agent wchodzi śmiało, tylko musi mieć polskie nazwisko

  na przykład macierewicz

 • puuchatek

  Oceniono 119 razy 113

  K… mać!

  W klasie mojej córki (gimnazjum) jest dziewczynka, której matka jest Polką, a ojciec - Gruzinem (ale mającym od lat polskie obywatelstwo). Dziewczyna ma ciemne włosy, nieco ciemniejszą cerę (ale minimalnie) - i gruzińsko brzmiące nazwisko.

  Niedawno w pociągu jakiś p…nięty sprawdzacz biletów wypisał jej mandat (!), ponieważ uznał, że jej legitymacja szkolna jest SFAŁSZOWANA, bo przecież "nikt nie może mieć tak na nazwisko".

  Jej matka poszła do odpowiedniej kolejowej instytucji i zrobiła taką awanturę, że podobno na ulicy było słychać.

  Gdzie my żyjemy, do kulson nędzy?!

 • stachud

  Oceniono 87 razy 75

  Pisowski faszyzm coraz bardziej bezczelny. Tylko patrzeć jak wrócą przedwojenne getta ławkowe dla II sortu.

 • lupus.y

  Oceniono 79 razy 73

  No cóż, na ulicach już ma sie kłopoty, jeśli wygląda się nie ja Polak. Można nawet dostać nożem. Wiec skąd zdziwienie? Za to pogromów jeszcze nie ma. Jeszcze.

 • Oceniono 70 razy 64

  Jeśli jest uczennicą polskiej szkoły to jak można jej nie wpuścić ze szkolną wycieczką? Jesteśmy narodem na skrzyżowaniu wielu kultur, nosimy nazwiska polskie ale także niemieckie, rosyjskie, żydowskie, włoskie itd... to coś dziwnego??...kto wymyślił tak głupią procedurę? !

 • juriyy.c

  Oceniono 68 razy 64

  D E B I L E w tym kraju już opanowali wszystkie stołki- konkretnie nazwisko tych palantów i nie wpuszczać nawet do teatru lub wesołego miasteczka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX