Przerwę na papierosa trzeba będzie odpracować? Rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy

Duże zmiany czekają palaczy. Za przerwę na papierosa mogą być konsekwencje - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Pracownicy, którzy korzystają z przerw na papierosa muszą liczyć się z tym, że będą musieli je odpracować. To, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" - pomysł zmian w kodeksie pracy, który pojawił się wśród pomysłów opracowanych przez rządową komisję. Odpracowanie przerw na papierosa nie będzie obowiązkowe. Czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone, zależy od pracodawcy. Możliwe więc, że część osób będzie mogła nadal znikać "na papieroska", ku ubolewaniu tych, którzy są wolni od tego niezdrowego nałogu. 

"DGP" pisze również, że szykują się zmiany w wypłacaniu wynagrodzenia za nadgodziny. Mają nie być wypłacane od razu, możliwe, że będą gromadzone na specjalnych kontach.

Zmiany dla palaczy

Jak informowaliśmy wcześniej na gazeta.pl, także palacze e-papierosów muszą przygotować się na zmiany, a konkretnie - większe wydatki. Sejm przegłosował ustawę, która obejmuje akcyzą liquidy i nowatorskie wyroby tytoniowe. Mililitr płynu do papierosa będzie droższy o 50 groszy.

Zakaz palenia papierosów

Rewolucją dla palaczy był wprowadzony w 2010 roku zakaz palenia w miejscach publicznych. Palenie wyrobów tytoniowych zabrania się:

 • na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
 • na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
 • na terenie uczelni,
 • w niektórych pomieszczeniach zakładów pracy,
 • w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
 • w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
 • w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
 • na przystankach komunikacji publicznej,
 • w pomieszczeniach obiektów sportowych,
 • w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
 • w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Więcej o:
Komentarze (160)
Prawo pracy. Przerwę na papierosa trzeba będzie odpracować?
Zaloguj się
 • alicia.online

  Oceniono 32 razy 12

  Szykuje się niewolnictwo, a związki zawodowe wolą gadać o handlu w niedzielę...

 • gordogringo

  Oceniono 19 razy 11

  No nareszcie!! Mam okazję w ciągu tygodnia od wewnątrz jedną firmę. W każdej jest to samo!! Kto pali to ma więcej przerw!! Co chwilę tylko na dymka!! Korporacje to jeszcze jakoś trzymają, ale w mniejszych firmach, państwowych to jest masakra. Podam prosty przykład kobiety, która pracuje na 3 piętrze transportu miejskiego pewnego dużego Polskiego miasta. Ma zanieść z 3piętra na 4 dokument. Jej droga wiedzie przez parter na dymka. Po 30min spędzonych na 4 piętrze wracając na swoje 3 piętro zahacza o parter na dymka. Po powrocie na swoje 3 piętro po 13(z zegarkiem w ręku) kobieta wstaje i mówi "no czas na przerwę"

 • remo29

  Oceniono 24 razy 10

  Paliłem ponad 20 lat. 90% dobrych pomysłów powstało właśnie "na fajce". NIKT z przełożonych nie brał tego jako przerwę w pracy, wręcz mówili "wymyśl coś, idź zajarać". Kolejne durne przepisy robione przez durniów dla durniów.

 • robsonac222

  Oceniono 19 razy 9

  "szykują się zmiany w wypłacaniu wynagrodzenia za nadgodziny. Mają nie być wypłacane od razu, możliwe, że będą gromadzone na specjalnych kontach"
  Pisuar już coś kombinuje, gorąco na scenie międzynarodowej no to cichaczem zaopiekują się naszymi pieniędzmi.

 • jockerkjs

  Oceniono 12 razy 8

  Bardziej interesujące od palenia czy nie palenia jest to :
  "DGP" pisze również, że szykują się zmiany w wypłacaniu wynagrodzenia za nadgodziny. Mają nie być wypłacane od razu, możliwe, że będą gromadzone na specjalnych kontach."
  Na czyich kontach i co to ma spowodować, może to mają być jakieś "państwowe" konta, a kasa będzie wypłacana np. po roku. Jak myślicie do kogo pójdą odsetki?
  Coraz ciekawiej w tym burdlu się robi.

 • starszy-65

  Oceniono 7 razy 7

  Uważam, że te wnioski i propozycje są bardzo prawidłowe i uczciwe a na dodatek chronią zdrowie palaczy bo jeżeli jest dodatkowa płatna przerwa w pracy dla palaczy to pozostali też powinni taką mieć.

 • dziadekjam

  Oceniono 21 razy 7

  >"DGP" pisze również, że szykują się zmiany w wypłacaniu wynagrodzenia za nadgodziny. Mają nie być wypłacane od razu, możliwe, że będą gromadzone na specjalnych kontach.<
  ==========================================================================
  To tylko wstęp do gruntownej zmiany "systemu wynagradzania" pracowników najemnych. Docelowo ma być zasada UZNANIOWA. Pan zadowolony - dostajesz garstkę ryżu. Pan niezadowoliny - dostajesz w3,14erdol.

 • studio studio

  Oceniono 8 razy 6

  Za komuny były czyny społeczne, za pisu robocze niedziele dla ratowania populistycznych pomysłów rządzących!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX