Tłusty Czwartek dotarł do USA. Nasze pączki hitem. Uczą się wymawiać ich nazwę

Przed nami Tłusty Czwartek, czyli tradycja, która na stale wpisała się w polskie realia. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że zwyczaj ten zyskuje popularność za granicą. Zwłaszcza w USA.

Kiedy Tłusty Czwartek? Już lada chwila. Święto wszystkich łasuchów przypada 8 lutego.

Szał na polskie pączki

W czasie gdy Anna Lewandowska i inne fit trenerki namawiają do dietetycznych wypieków, w USA szał na popularne ciastka trwa w najlepsze. Zwyczaj ten zyskał szczególną popularność w Chicago, gdzie nasza Polonia jest najliczniejsza. 

W telewizji Fox 32 Jenny Milkowski, amerykanka polskiego pochodzenia, tłumaczyła przed ubiegłorocznym Tłustym Czwartkiem, na czym polega ten zwyczaj. - To ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Polacy, katolicy, objadają się nimi. W czasie postu nie można przecież jeść słodyczy - wyjaśniała. 

Później przyszedł czas na trudniejszą lekcję - jak wymawiać i odmieniać trudne dla Amerykanów słowo: "pączki". - Wielu mieszkańców Chicago zajada się nimi, ale źle je nazywa - zauważyła. Także prowadzący z uporem powtarzał określenie "pączkis".

 

Tłusty Czwartek w USA

Co ciekawe, Amerykanie stoją w kolejkach przed cukierniami tak samo, jak Polacy. Nie ma co przy tym ukrywać, że święto, które szumnie nazywano Paczki Day, jest świetną okazją do poznania naszej kultury.

Tradycja została zapoczątkowana przez polską emigrację, która przywiozła ze sobą szereg tradycji, które nie były znane do tej pory w USA. I choć wciąż wielką popularnością cieszą tam się "donuts", czyli lukrowane ciastka z dziurką w środku, to wiele osób przekonało się do typowo polskich wypieków.

Pączki cenione za oceanem

Świadczą o tym wypowiedzi Amerykanów w mediach społecznościach, którzy przekonali się o wyjątkowym smaku naszego specjału. Jak widać, na opakowaniach pączków, ozdobionych polskim orzełkiem, znalazły się nawet instrukcje, jak wymawiać nazwę słodyczy.

 

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak jedynie życzyć wszystkim smacznego! 

Ale po co tracić w Tłusty Czwartek czas na stanie w kolejce do cukierni? Mamy dla was przepis na domowe pączki: 

Pączki, pączuszki, pączunie - okazuj im czułość nie tylko w Tłusty Czwartek!

Więcej o:
Komentarze (155)
Tłusty Czwartek dotarł do USA. Pączki hitem
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 34 razy 18

  Zaszczepmy im jeszcze jedną wspaniałą tradycję "miesięcznice" każ∂ego 10 dnia miesiąca. To budujące i wspaniałe święto prawdziwych polaków, które powinno być czczone na całym świecie!

 • gokle

  Oceniono 9 razy 7

  Ja kupuje paczki w amerykanskich supermarketach od 20 lat. Nie sa one tu nowoscia, a na pewno nie sa nowoscia na wschodnim wybrzezu. Na opakowaniach uzywa sie oryginalnej polskiej pisowni.

 • loneman

  Oceniono 7 razy 5

  No to niedemokratyczny rzad Polski moze dopiec im i zakazac sprzedawania oraz wyrabiania tego "narodowego smakolyku" jai godny jest spozywac tylko "patriota" i "katolik", wyznawca "zamachu smolenskiego" oraz "jedynej slusznej" sekty... oops partii :)

 • otawszczyk

  Oceniono 5 razy 3

  Kilka lat temu pokazały się w Kanadzie. Były takie że nawet mój pies nie chciał ich jeść

 • radzionek09

  Oceniono 5 razy 3

  Nie tylko pączki; przysłowie na ten czas. "Powiedział Bartek że tłusty czwartek a Bartkowa uwierzyła i kopę jaj usmażyła". Te pierwsze paczki to na smalcu ze skwarkami słoniny smażone były, łe

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 13 razy 3

  No i gitara
  Amerykanie poznali Niemieckie Hamburg-ery i Frankfurters czyli zwane w USA Hot-dogi ,to teraz czas na nasze Paczki ktore dotarly w USA nie tylko do Chicago , NYC ,calej Nowej Angli ale nawet na poludnie Florydy gdzie Polonia jest dosyc ,dosyc spora...

  “Muszę wyrazić swoją smutną opinię o człowieku rosyjskim – ma on tak słaby system mózgowy, że nie jest zdolny do postrzegania realnej rzeczywistości. Dla niego istnieją tylko słowa. Jego odruchy warunkowe są skoordynowane nie z działaniami, a ze słowami”.

  (Iwan Pawłow – akademik rosyjski, fizjolog)

 • firestorm10

  Oceniono 6 razy 2

  I tak się powinno Polskę reklamować , pozytywnie. Np zoorganizować jakieś happening zwiazane z tlustym czwartkeim w USA/ na świecie. A nie cagłę obrazanie się, wstawanie z kolan i burczenie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX