Wadliwe szczepionki pod lupą prokuratury. "Na niebezpieczeństwo mogły być narażone noworodki"

Setki wadliwych szczepionek zostało podanych m.in. noworodkom. Po tym, jak sprawę ujawnili dziennikarze, zainteresował się nią prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Będzie śledztwo. Na tym nie koniec.

Setki wadliwych szczepionek. Zamiast wyrzucić do kosza, podano je pacjentom - zaalarmował w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Według najnowszych doniesień lekarze zdawali sobie sprawę z tego, że nadają się do utylizacji, ale nie mówili o tym głośno. 

Wadliwe szczepionki "całkowicie bezpieczne"?

Według ustaleń dziennikarzy "DGP" preparaty zostały uszkodzone w czasie zeszłorocznego orkanu Ksawery, w czasie którego zabrakło prądu w wielu placówkach. Wywołało to przerwanie tak zwanego "zimnego łańcucha", czyli odpowiedniej temperatury przetrzymywania szczepionek.

Chodzi o to, by szczepionki były przechowywane w odpowiedniej temperaturze, od +2 do +8 stopni. Niestety, podczas huraganu, zdarzyło się, że medykamenty przez ponad 24 godzin przebywały w temperaturze przekraczającej 20 stopni. To z kolegi powinno być jasnym sygnałem, że należy je szybko zutylizować.

I choć Ministerstwo Zdrowia bagatelizuje zagrożenie dla zdrowia, to eksperci nie mają wątpliwości, że takie preparaty powinny zostać zutylizowane. Wiceminister Marcin Czech, który odpowiada za politykę lekową służby zdrowia, stwierdził, że szczepionki "są całkowicie bezpieczne, nawet kiedy są przechowywane w niewłaściwych warunkach".

Tymczasem na stronie tegoż Ministerstwa Zdrowia możemy znaleźć informację dotyczącą przechowywania szczepionek, a w niej m.in. taki cytat:

"Szczepionka jest lekiem pochodzenia biologicznego. Oznacza to, że wszystkie szczepionki są szczególnie wrażliwe na warunki przechowywania i transportu, głównie na zmiany temperatury. (...) Dla większości szczepionek równie niekorzystne jest zamrożenie jak przegrzanie. Szczególnie źle wpływa zamrożenie na szczepionki w postaci płynnej. Podanie szczepionki, która była nieprawidłowo przechowywana lub transportowana może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. 

Potwierdzają to eksperci, z którymi rozmawiali dziennikarze "DGP". Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił:

Jest oczywiste, że szczepionka ma być przechowywana zgodnie z tym, co ustalił producent. W innym przypadku jest jak zepsute jedzenie, które należy wyrzucić.

Wadliwe szczepionki pod lupą prokuratury

Do sprawy włączyła się prokuratura regionalna w Szczecinie. Zbigniew Ziobro w rozmowie z "DGP" podkreślił, że prokuratura musi ją drobiazgowo wyjaśnić. Zaznaczył:

Nie można lekceważyć żadnego sygnału o zagrożeniu dla ludzkie zdrowia czy życia. Tym bardziej że na niebezpieczeństwo mogły być narażone noworodki.

Lekarze mogą usłyszeć zarzuty narażenia ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Została zwołana też specjalna sejmowa komisja zdrowia. Pierwsze posiedzenie zostało zaplanowane już w najbliższy czwartek. Sprawa jest rozwojowa.

Jakie wadliwe szczepionki podano?

Wśród preparatów, które powinny zostać zniszczone, a które podano pacjentom, są m.in.:

 • Euvax B,
 • Engerix B,
 • Bexsero,
 • Clodivac,
 • Boostrix,
 • Typhim VI,
 • Verorab. 

Gdzie podano wadliwe szczepionki?

 • woj. pomorskie
 • woj. lubuskie
 • woj. dolnośląskie.

Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

Więcej o:
Komentarze (21)
Wadliwe szczepionki. Sprawę zbada prokuratura
Zaloguj się
 • kret.wodny

  Oceniono 7 razy 7

  "Lekarze mogą usłyszeć zarzuty" mogą? dlaczego nie usłyszą? dobra zmiana...

 • obinobi

  Oceniono 8 razy 6

  Powtórka z soli drogowej odcinek 2. Prokuratura poudaje, że bada sprawę a póżniej albo umorzą, albo sąd stwierdzi że wszystko jest OK. Plakietki partyjne się zmieniły, paździerzowość tego kraju nie.

 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 6

  Chciwość zabija rozum..nawet i u lekarza. Aż ciężko uwierzyć, że ręka nie zadrżała gdy syf aplikowali.

 • pe_ro

  Oceniono 9 razy 5

  A gdzie pochowali się bezmózgowcy z PiSSu, którzy chcieli stawiać premier Kopacz przed Trybunałem Stanu za to, że nie dała się zmusić do kupienia przestarzałych szczepionek przeciw grypie?

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 4

  ta igła na foto to chyba dla konia jest.

 • piotrszczec

  Oceniono 7 razy 3

  Nie "Wadliwe szczepionki", tylko niewłaściwie przechowywane, niby niewielka różnica, ale jednak.

 • obywatelkamania

  Oceniono 6 razy 2

  Ziobro się osobiście wypowiedział i na pewno wszystko będzie dobrze.
  Rząd narozrabiał, ile wlezie, to chociaz szczepionki się trafiły - a lekarze strajkowali? A pielegniarki chcą podwyzek? to maja szczepionki, a ludzie się podniecą i będzie wesoło.
  Nic z tego nie wyniknie, macie to jak w banku. a szczepionki na pewno były dobre po kilkugodzinnym braku pradu. Nawet producenci dopuszczają taka mozliwość.

 • jottsp

  Oceniono 2 razy 2

  lekarze czy osoba ktora podjela decyzje ze szczepionki sa dobre? bo normalnie to informacja o rozmrozeniu takiej zamrazarki powinna trafic do kierownika oddzialu czy pracowni - i to na pismie a to powinno byc przekazne wyzej, etc. Nie ma takich sytuacji ze szczepionki czy wazne leki lub krew nie sa monitorowane i to z podpisem osoby odpowiedzialnej i rejestacja kto i kiedy dany raport zrobil.

 • ant777

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli mamy eksperyment a`la dr Mengele...
  - przeżyją, czy nie?
  - jakie będą powikłania?
  - co zostało z zaufania do lekarzy i szczepień?
  - jak ich ukarać ale żeby nie zabolało, bo koncerny farmaceutyczne są wrażliwe na straty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX