TOPR ostrzega: nie wychodźcie w Tatry. Pomoc może nadejść za późno

TOPR odradza wyjścia w wyższe partie Tatr. Ratownicy apelują też do narciarzy.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed lawinami w Tatrach. Powyżej wysokości 1700 metrów nad poziomem morza obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje TOPR, silny wiatr północno-wschodni oraz opady śniegu tworzą śnieżne nawisy, które mogą powodować niestabilność pokrywy śnieżnej oraz lawiny. 

TOPR: Odradzamy wyjścia w wyższe partie Tatr. W sobotę ratownicy kilkukrotnie udzielali pomocy turystom, którzy w związku z pogarszającymi się warunkami nie byli w stanie samodzielnie wrócić w bezpieczny teren.

Na wielu stokach zejście lawiny może wystąpić już przy niedużym obciążeniu pokrywy śnieżnej. Możliwe jest też samorzutne schodzenie nawet dużych lawin.

Tu znajdziesz zawsze aktualne ostrzeżenia lawinowe >>>

Ostrzeżenie TOPR też dla narciarzy

Turysto, taterniku, narciarzu! Przy wysokim zagrożeniu lawinowym akcja ratunkowa może dotrzeć do ciebie zbyt późno, by ci pomóc

- ostrzega TOPR. I przypomina, że czynnikiem radykalnie zwiększającym zagrożenie lawinowe jest wiatr podczas i zaraz po opadach śniegu, oraz gwałtowne zmiany temperatury – szczególnie ocieplenie.

Zobacz też:

Więcej o: