Niepokojący widok na Helu. Na plaży mnóstwo śniętych moteli. Były okaleczone

Bardzo dziwne zjawisko ujrzeli ludzie spacerujący po helskiej plaży. Na 200-metrowym odcinku leżało mnóstwo pokiereszowanych moteli. Ryby miały wynicowane na zewnątrz jelita i wyciągnięte pęcherze.

Informacja o rybach wyrzuconych na helski cypel dotarła do Stacji Morskiej w Helu 11 stycznia. "Przybyli na miejsce pracownicy naszego ośrodka na odcinku ok. 200 m naliczyli ich 130" - informuje Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Oprócz 130 dorosłych osobników pracownicy stacji znaleźli także kilkanaście drobnych ryb - babki z rodzaju Pomatoschistus oraz pojedyncze iglicznię i okonia.

Zrobił to człowiek

Stacja wyjaśnia, że martwe ryby to motele. Ryby były świeże, niektóre jeszcze się ruszały. Największe osobniki mierzyły blisko 40 cm. Ślady na łuskach nie pozostawiają wątpliwości, że za śmierć ryb odpowiada człowiek. "Części osobników moteli nosiła na ciele ślady po kontakcie z oczkami sieci rybackiej, co utwierdza, że do śnięcia ryb przyczynił się działalność rybacka." - czytamy w oświadczeniu helskiej stacji morskiej. Niektórym rybom wystawał pęcherz pławny, inne miały wyciągnięty na zewnątrz fragment jelita.

To niezgodne z prawem

"Widok wynicowanych wnętrzności u ryb jest znany poławiającym na wędkę dorsze. Krótki hol sprawia, że organizm ryby nie jest wstanie dostosować się do nagłych zmian ciśnienia wody i dochodzi do fizycznych uszkodzeń w narządach ciała" - wyjaśnia stacja morska.

Motela to dosyć rzadko występujący gatunek ryby, którego przedstawiciele żyją na dnie morza. Nie są objęte limitami połowowymi i okresem ochronnym, dlatego, jak wyjaśnia helska stacja, trudno ustalić, czy celowo zostały wyrzucone za burtę. Warto jednak podkreślić, że tego typu "odrzut" jest niezgodny z prawem.

Oto, do czego prowadzi chciwość. To zwierzę wygląda jak karykatura konia

Więcej o:
Komentarze (67)
Hel. Okaleczone ryby na plaży
Zaloguj się
 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 31 razy 23

  Nic nowego. Tak najczęściej wygląda relacja Suwerena ze zwierzętami.

 • irena lipinska

  Oceniono 30 razy 22

  Masakra, jesteśmy potworami. Ryba czuje ból tak, jak każde inne stworzenie, tylko dlatego, że nie wydaje dźwięku, jej cierpienie jest nam bardziej obojętne

 • dziadekjam

  Oceniono 19 razy 13

  Wywalono je, bo mają małe znaczenie gospodarcze. Znaczy się nie ma na nie kupców. I cała tajemnica...

 • zloty_cielec69

  Oceniono 12 razy 12

  sku...*ństwo!

 • aga4023

  Oceniono 12 razy 10

  Bestia czlowiek już nawet ryby humanitarnie nie potrafi złowić, nie ma szacunku dla zwierzęcia.

 • kresedebarg

  Oceniono 10 razy 8

  dziwne że w Bałtyku są jeszcze jakiekolwiek ryby

 • superpolpol

  Oceniono 10 razy 6

  Wyborcy Szyszki i pisowskiego sortu polityków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX