Przez zamieszanie w polityce umknęła nam ważna decyzja Dudy. Lada dzień wielu ją odczuje

Spór o nową ustawę o IPN zepchnął wiele tematów na dalszy plan. W międzyczasie prezydent Andrzej Duda zdołał podpisać zupełnie inną, ważną ustawę - ograniczającą dostęp do alkoholu.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja dwóch ustaw - o wychowaniu w trzeźwości oraz o bezpieczeństwie imprez masowych - m.in. pozwoli gminom na wprowadzanie nocnej prohibicji. Jeśli lokalne władze zdecydują się na taki krok, ograniczenie sprzedaży alkoholu będzie dotyczyło przedziału między godzinami 22 a 6 rano.

Zmienią się także zasady dotyczące picia alkoholu w tzw. miejscu publicznym. Dziś nie można go spożywać na ulicach, placach i w parkach - z wyjątkiem wyznaczonych do tego miejsc. Teraz zaostrzono ten przepis. Zgodnie z jego nowym brzmieniem:

Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

Poszczególne gminy będą miały jednak prawo wyznaczyć takie miejsca, gdzie ten zakaz nie będzie obowiązywał. Jest tylko jeden warunek: jeśli "nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi".

Pomysł posłów PiS

Autorami zmian w przepisach byli posłowie PiS. Za uchwaleniem ich ustawy opowiedziało się 225 posłów tego klubu, jeden z PO oraz dziesięciu z Kukiz'15. Przeciw było 120 posłów Platformy, 17 z Kukiz'15, 19 z Nowoczesnej oraz jeden z PSL. 20 posłów wstrzymało się od głosu.

Zmiany wejdą w życie w ciągu 30 dni.

Co się z tobą stanie, jeśli przez miesiąc nie napijesz się alkoholu? Badania mówią same za siebie

Więcej o:
Komentarze (185)
Gdzie wolno pić alkohol. Nowa ustawa
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 47 razy 33

  lobby meliniarzy w pisie ???
  bo jakoś nie wierzę w chęć utrzymania narodu w trzezwości

 • jurek3000

  Oceniono 32 razy 28

  Orlen zagarnięty przez pisiorów niech da przykład i wycofa alkohol za swoich stacji benzynowych.

 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 26

  Nocne obrady naszego parlamentu bez kielicha ? No w sumie to dobra rzecz. Zaczęli by na trzeźwo głosować a nie pod wpływem.

 • zsm-5

  Oceniono 26 razy 24

  Jeśli nie ma innej metody na wqrwienie naroda polskiego, to jestem za wprowadzeniem przez pisiorów całkowitej prohibicji alkoholowej.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 25 razy 21

  PRL wraca. W Sejmie niech wprowadzą zakaz. To jedyne chyba miejsce pracy w Wolsce, w którym pracownicy pałętają się nawaleni.

 • yosemitesam

  Oceniono 27 razy 19

  No to szara strefa sobie zarobi. Wrócą czasy nocnych melin i picia po bramach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX