Legalnych aborcji w Polsce jest więcej. I to wcale nie z tego powodu, o którym myślicie

W Polsce w ostatnich latach wykonywano co roku ok. tysiąca legalnych aborcji - wynika z danych opublikowanych w raporcie Rady Ministrów. Najczęstszą przyczyną było rozpoznanie u płodu zespołu Downa, dotyczy to jednak nieco ponad jednej trzeciej zabiegów.

Najczęstszą przyczyną legalnych aborcji w Polsce jest zespół Downa  - wynika z raportu opublikowane w styczniu przez Radę Ministrów. W 2016 r. dokonano 221 zabiegów przerywania ciąży w sytuacji, gdy u płodu rozpoznano tę chorobę. W 167 przypadkach oprócz zespołu Downa stwierdzono także inne wady, np. serca, mózgu. W 227 przypadkach aborcji dokonano w związku z wadami mnogimi (wady dwóch i więcej układów lub organów w badaniu obrazowym).

Zespół Downa nie jest stanowi jednak przyczyny większości aborcji. Zabiegów przeprowadzono według oficjalnych danych z 2016 r. łącznie 1098 (1100, licząc ze szpitalami podlegającymi pod MSWiA). Wśród innych powodów jest również m.in. zdiagnozowanie zespołu Pataua, czyli zespołu złożonych wad wrodzonych, którego przyczyną jest obecność dodatkowej, trzeciej, kopii chromosomu 13. w DNA. Inną przyczyna jest też zespół Edwardsa. To  zespół wad wrodzonych spowodowany trisomią chromosomu 18. Wśród innych przyczyn wymienia się także zespół Turnera, czyli uwarunkowany genetycznie zespół wad wrodzonych spowodowany całkowitym lub częściowym brakiem jednego z chromosomów X we wszystkich komórkach organizmu lub w pewnej ich części.

Łącznie w 1042 przypadkach aborcję przeprowadzono w 2016 r. wówczas, gdy doszło do ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu. W 55 sytuacjach ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, a w jednym była rezultatem przestępstwa (np. gwałtu).

Dla porównania, w 2015 r. zabiegów przerywania ciąży wykonano 1040, w 2014 r. 971, a w 2013 r. 744. Za wyjątkiem 2016 i 2015 r. nie zdarzało się, by liczba aborcji przekraczała tysiąc.

W wyliczeniach nie uwzględniono aborcji przeprowadzanych w szpitalach podlegających pod MSWiA - w 2016 r. odnotowano dwa zabiegi.

Kompromis z 1993 roku pozwala na aborcję w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu), gdy przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety) oraz gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodnia).

Organizacje kobiece podają, że liczba aborcji wykonywanych w Polsce nielegalnie może przekraczać rocznie nawet 100 tys.

Aborcja. Projekt zaostrzający prawo

W styczniu obywatelski projekt ustawy zakazujący aborcji eugenicznej został skierowany do dalszych prac sejmowych. Zgłosił go Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję.

ZOBACZ TAKŻE: Chazan o aborcji. Chce, by karać "nawet taksówkarza, który dowiózł kobietę na zabieg">>>

Celem projektu #ZatrzymajAborcję jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wyjątku pozwalającego na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę.

Wcześniej Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt komitetu "Ratujmy Kobiety". Projekt zakładał nie tylko liberalizację przepisów aborcyjnych (możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia), ale także dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej, łatwego i darmowego dostępu do antykoncepcji, przywrócenie antykoncepcji awaryjnej bez recepty oraz regulacji stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

ZOBACZ TAKŻE: Posłanka nie głosowała ws. aborcji, a chwilę później pisała o prawach kobiet. Teraz tłumaczy>>>

To nagranie z wypadku pokazuje, dlaczego powinniśmy wozić dziecko w foteliku

Więcej o:
Komentarze (117)
Aborcja w Polsce. Rząd ujawnia statystyki
Zaloguj się
 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 35 razy 21

  W 1993 roku nie było żadnego kompromisu. To był dyktat katoprawicy zjednoczonej z najbardziej plugawą instytucją w dziejach Świata - Kościołem Katolickim - ostoją ciemnoty, nienawiści i wszelkiego plugastwa wynikającego z religijnej ideologii.

 • jur.jam

  Oceniono 43 razy 21

  Obywatele z "Downem" to przyszły elektorat PiS-u wiec normalnym działaniem jest walka o jego wzrost .... . Co z tego że prawie cała Europa ma legalną aborcję na życzenie kobiety .. ??? my jak zwykle swoje wiemy !!!!!!!!!!!

 • emadox1327

  Oceniono 25 razy 15

  Wiadomo, ze w ciągu najbliższych lat "wybędą" z Polski setki tysiące obywateli mających dosyć pisiej paranoi, więc trzeba zaostrzyć ustawę i powołać na świat nowych.
  IQ poniżej 50 % mile widziany!

 • tuluniu

  Oceniono 12 razy 12

  W Polsce zabieg kosztuje pare lat pierdla a np w Berlinie , Kolonii 600 juro. Wystarczy zagooglowac i zadzwonic do praktyki gdzie przyjmuje ginekolog o polsko brzmiacym nazwisku.

 • Cichy Fragles

  Oceniono 9 razy 9

  Polska: kraj, gdzie ma miejsce półtora tysiąca gwałtów rocznie... i JEDNA aborcja z tego powodu. Najwyraźniej polscy gwałciciele są jeden w drugiego bezpłodni.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 13 razy 9

  "Wśród innych powodów jest również m.in. zdiagnozowanie zespołu Pataua, czyli zespołu złożonych wad wrodzonych, którego przyczyną jest obecność dodatkowej, trzeciej, kopii chromosomu 13. w DNA. Inną przyczyna jest też zespół Edwardsa. To zespół wad wrodzonych spowodowany trisomią chromosomu 18. Wśród innych przyczyn wymienia się także zespół Turnera, czyli uwarunkowany genetycznie zespół wad wrodzonych spowodowany całkowitym lub częściowym brakiem jednego z chromosomów X we wszystkich komórkach organizmu lub w pewnej ich części."

  Jak można było do tego dopuścić, przecież to idealni kandydaci na owieczki boże. A ile można było zdoić za chrzest i pogrzeb. Czarnobyle z waty się zapłaczą...

 • loneman

  Oceniono 15 razy 9

  Nie z gwaltu ale chore dzieci, co z tego ze beda ciagle uwieszone na czyims ramieniu od urodzenia az do smierci pytajac sie o byle co i uczac powoli, komu podoba sie pelnoletni z zespolem Downa ktorego trzeba podcierac, wydmuchiwac nos, myc powtarzajac w kolko by czegos nie robil i nie mowil?
  Ktos naprawde jest podly albo nienormalny sadzac, ze takie "wieczne dziecko" cieszy rodzicow bo maja cale zycie co robic, poki jest male Ok ale potem problem i ciezar dla starzejacej sie pary ktora sama moze potrzebowac opieki nie mogac jej dostac od takiego syna/corki...

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 7

  A to niespodzianka! W czasie "reżimu" PiS więcej legalnych aborcji niż w czasie lberalnego PO...

 • antekpociecha

  Oceniono 6 razy 6

  Był odnotowany pewien znaczny spadek ilości aborcji gdy pewien niekoronowany król tego fachu z powodu wieku i "już nie tej ręki" poszedł zarabiać podobny szmal w polityce, choć tu mowa o oficjalnych statystykach, ale jednak....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX