Zakup rakiet Patriot dogadany. Błaszczak chwali się, że wytargował niższą cenę

4,5 mld dolarów będzie kosztował Polskę system Patriot. Umowa z Amerykanami ma zostać podpisana już w marcu. Minister Błaszczak zapowiada, że zapłacimy znacznie mniej niż zakładano.

Informację o cenie systemu Patriot nieoficjalnie podaje RMF FM. W środę minister MON Mariusz Błaszczak informował na swoim Twitterze, że polskiej stronie udało się wynegocjować lepsze warunki cenowe.

"Dobre wieści w sprawie programu Wisła. Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy. Redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby podpisać umowę z końcem pierwszego kwartału 2018 roku." - poinformował na swoim Twitterze min. Błaszczak. 

Umowa ma zostać podpisana do końca marca. Pierwotnie za sprzęt Polska miała zapłacić 10,5 mld dolarów.

System Patriot, który za 4,5 mld dolarów kupuje MON to kluczowy element programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła". Na początku w ramach inwestycji Polska znajdzie się w posiadaniu dwóch baterii Patriot z pociskami PAC-3 MSE wraz z elementami systemu dowodzenia i łączności. Dostawy sprzętu mają ruszyć w 2021 r.

"Budujemy armię nowoczesną i narodową". Macierewicz podsumował dwa lata w ministerstwie obrony

Więcej o: