"Polakom było lepiej za Hitlera niż za Merkel". Skandaliczny wykład w Warszawie

"Hitler bardzo, ale to bardzo przestrzegał reguł demokracji" przekonywał w trakcie wykładu w Warszawskim Centrum Edukacyjnym Powiśle Andrzej Ryba.

Dziennikarze WP poszli na wykład do Centrum Edukacyjnego Powiśle z ukrytą kamerą. Najwyraźniej organizatorzy spotkania uznali, że nie mają się czego wstydzić, bo cały wykład opublikowano w serwisie YouTube.

Prezes Centrum Edukacyjnego Powiśle Rafał Mossakowski regularnie organizuje wykłady na temat polityki i historii. W ostatni czwartek w Centrum można było wysłuchać wykładu pod tytułem: "Polityka społeczna III Rzeszy niemieckiej 1933-45, czyli dlaczego Niemcy pokochali kanclerza Adolfa Hitlera" autorstwa Andrzeja Ryby, szefa gdańskiego wydawnictwa Finna.

Nakładem tego wydawnictwa na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka "Wiek Hitlera" Leona Degrelle, belgijskiego oficera SS, o której Ryba sam napisał, że jest „antysemicka, antysłowiańska i antypolska”. Jednocześnie twierdził, że jest „świetną lekturą”. Jak informuje WP, podczas wykładu w Centrum Powiśle również zachęcano do zakupu książek o Adolfie Hitlerze.

Zachwalali politykę Adolfa Hitlera

W trakcie spotkania Andrzej Ryba zachwalał politykę niemieckiego zbrodniarza.

- Hitler bardzo, ale to bardzo przestrzegał reguł demokracji. (…) Zmniejszył bezrobocie z 6 mln do 3 mln. Niektórzy historycy powiedzą, że to się odbyło kosztem Żydów i kobiet, które nie miały możliwości pracowania, ale tak było wszędzie - mówił w takcie wykładu Andrzej Ryba.

W podobnym tonie na temat Adolfa Hitlera wypowiadał się Rafał Mossakowski, żeby nie powiedzieć, że poszedł o krok dalej.

- Mniejszość polska w Niemczech w tamtych latach, za czasów kanclerza Adolfa Hitlera miała dużo lepiej niż za czasów kanclerz Angeli Merkel - słyszymy na filmie nagranym przez WP. Mossakowski pochwalił też pomysł Hitlera odnośnie karania śmiercią kobiet za aborcję. - Jego polityka była prorodzinna - powiedział o Hitlerze.

Rafał Mossakowski żartował też w kontekście materiału „Superwizjera” o polskich neonazistach. Świętowanie urodzin Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Śląskim nazwał rekonstrukcją historyczną. W pewnym momencie spotkania miał powiedzieć: „Mam nadzieję, że nie ma tu żadnych ukrytych kamer”.

 

Na kanale YouTube Centrum Edukacyjnego Powiśle można też znaleźć m.in. niedawną rozmowę z Przemysławem Holocherem, który przekonywał, że "zestawianie Ruchu Narodowego z nazistami jest skandaliczne". Holocher, były prezes RN, wycofał się z życia publicznego po tym, jak do sieci wyciekły jego rozmowy. Zapowiadał w nich użycie przemocy i "tępienie przejawów lewactwa", a także marzył o samosądach na mieszkańcach squatów.

'Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach

Więcej o: