Ksiądz Marek Gancarczyk kierował katolickim tygodnikiem od 2003 roku. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła "Gazeta Wyborcza" wynika, że relacje między Gancarczykiem a arcybiskupem Wiktorem Skworcem nie układały się dobrze od dłuższego czasu. Katowicki metropolita podjął ostateczną decyzję o zakończeniu współpracy, ale ani samemu naczelnemu, ani jego współpracownikom powodów nie zdradził - podaje "Wyborcza".
W czasie pełnienia funkcji redaktora naczelnego przez księdza Marka Gancarczyka, "Gość Niedzielny" odnosił wiele sukcesów. Z lokalnej gazety stał się najlepiej sprzedającym się tygodnikiem w Polsce, którego sprzedaż w listopadzie ubiegłego roku wynosiła 121 tys. egzemplarzy.
Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że między arcybiskupem Skworcem a ks. Gancarczykiem nigdy "nie było chemii", a sam katowicki metropolita od nigdy nie darzył byłego redaktora naczelnego szczególną sympatią. Arcybiskupowi nie podobało się, że "Gość Niedzielny" pozwalał sobie na krytykę papieża Franciszka. Nie chodziło tu o konkretne artykuły, ale wyraźne dystansowanie się od nauki Ojca Świętego.
Od lutego obowiązki redaktora naczelnego będzie pełnić ks. Adam Pawlaszczyk. Poza tym, kapłan będzie dyrektorem Instytutu Gość Media, a także prezesem fundacji "Gość Niedzielny". Ostatnio ks. Pawlaszczyk był oficjałem Sądu Metropolitalnego, a w latach 2012-2014 sprawował stanowisko kanclerza Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 roku.
Zmiany na stanowisku szefa "Gościa Niedzielnego" nie spodobały się wielu osobom związanym ze środowiskiem katolickim. - Czy Polski Kościół chce zarżnąć medium, które poza Radiem Maryją odniosło sukces? - napisał na Twitterze Tomasz Terlikowski z TV Republika.
- Dojdzie do bolesnych podziałów w polskim Kościele - prognozuje publicysta Piotr Semka i dodaje, że " bp Pieronek, ks. Sowa, "Tygodnik Powszechny" robią co chcą, a karzą Garncarczyka".
O "zaskakującej zmianie" pisze z kolei Andrzej Gajcy z Onetu.