Redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" nagle odwołany. "Czy Kościół chce zarżnąć to pismo?"

Po ponad 14 latach ks. Marek Gancarczyk stracił stanowisko redaktora naczelnego w "Gościu Niedzielnym". Oficjalnie powodów nie podano. Nieoficjalnie mówi się, że decyzja o odwołaniu Gancarczyka była spowodowana krytyką papieża Franciszka.

Ksiądz Marek Gancarczyk kierował katolickim tygodnikiem od 2003 roku. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła "Gazeta Wyborcza" wynika, że relacje między Gancarczykiem a arcybiskupem Wiktorem Skworcem nie układały się dobrze od dłuższego czasu. Katowicki metropolita podjął ostateczną decyzję o zakończeniu współpracy, ale ani samemu naczelnemu, ani jego współpracownikom powodów nie zdradził - podaje "Wyborcza".

Dymisja przez krytykę papieża Franciszka?

W czasie pełnienia funkcji redaktora naczelnego przez księdza Marka Gancarczyka, "Gość Niedzielny" odnosił wiele sukcesów. Z lokalnej gazety stał się najlepiej sprzedającym się tygodnikiem w Polsce, którego sprzedaż w listopadzie ubiegłego roku wynosiła 121 tys. egzemplarzy. 

Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że między arcybiskupem Skworcem a ks. Gancarczykiem nigdy "nie było chemii", a sam katowicki metropolita od nigdy nie darzył byłego redaktora naczelnego szczególną sympatią. Arcybiskupowi nie podobało się, że "Gość Niedzielny" pozwalał sobie na krytykę papieża Franciszka. Nie chodziło tu o konkretne artykuły, ale wyraźne dystansowanie się od nauki Ojca Świętego.

Nowy naczelny "Gościa Niedzielnego"

Od lutego obowiązki redaktora naczelnego będzie pełnić ks. Adam Pawlaszczyk. Poza tym, kapłan będzie dyrektorem Instytutu Gość Media, a także prezesem fundacji "Gość Niedzielny". Ostatnio ks. Pawlaszczyk był oficjałem Sądu Metropolitalnego, a w latach 2012-2014 sprawował stanowisko kanclerza Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 roku.

Zmiany na stanowisku szefa "Gościa Niedzielnego" nie spodobały się wielu osobom związanym ze środowiskiem katolickim. - Czy Polski Kościół chce zarżnąć medium, które poza Radiem Maryją odniosło sukces? - napisał na Twitterze Tomasz Terlikowski z TV Republika.

- Dojdzie do bolesnych podziałów w polskim Kościele - prognozuje publicysta Piotr Semka i dodaje, że " bp Pieronek, ks. Sowa, "Tygodnik Powszechny" robią co chcą, a karzą Garncarczyka". 

O "zaskakującej zmianie" pisze z kolei Andrzej Gajcy z Onetu.

Papież zakazał sprzedaży papierosów w Watykanie. Nie będzie wspierał szkodliwego biznesu

Więcej o: