Redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" nagle odwołany. "Czy Kościół chce zarżnąć to pismo?"

Po ponad 14 latach ks. Marek Gancarczyk stracił stanowisko redaktora naczelnego w "Gościu Niedzielnym". Oficjalnie powodów nie podano. Nieoficjalnie mówi się, że decyzja o odwołaniu Gancarczyka była spowodowana krytyką papieża Franciszka.

Ksiądz Marek Gancarczyk kierował katolickim tygodnikiem od 2003 roku. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła "Gazeta Wyborcza" wynika, że relacje między Gancarczykiem a arcybiskupem Wiktorem Skworcem nie układały się dobrze od dłuższego czasu. Katowicki metropolita podjął ostateczną decyzję o zakończeniu współpracy, ale ani samemu naczelnemu, ani jego współpracownikom powodów nie zdradził - podaje "Wyborcza".

Dymisja przez krytykę papieża Franciszka?

W czasie pełnienia funkcji redaktora naczelnego przez księdza Marka Gancarczyka, "Gość Niedzielny" odnosił wiele sukcesów. Z lokalnej gazety stał się najlepiej sprzedającym się tygodnikiem w Polsce, którego sprzedaż w listopadzie ubiegłego roku wynosiła 121 tys. egzemplarzy. 

Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że między arcybiskupem Skworcem a ks. Gancarczykiem nigdy "nie było chemii", a sam katowicki metropolita od nigdy nie darzył byłego redaktora naczelnego szczególną sympatią. Arcybiskupowi nie podobało się, że "Gość Niedzielny" pozwalał sobie na krytykę papieża Franciszka. Nie chodziło tu o konkretne artykuły, ale wyraźne dystansowanie się od nauki Ojca Świętego.

Nowy naczelny "Gościa Niedzielnego"

Od lutego obowiązki redaktora naczelnego będzie pełnić ks. Adam Pawlaszczyk. Poza tym, kapłan będzie dyrektorem Instytutu Gość Media, a także prezesem fundacji "Gość Niedzielny". Ostatnio ks. Pawlaszczyk był oficjałem Sądu Metropolitalnego, a w latach 2012-2014 sprawował stanowisko kanclerza Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 roku.

Zmiany na stanowisku szefa "Gościa Niedzielnego" nie spodobały się wielu osobom związanym ze środowiskiem katolickim. - Czy Polski Kościół chce zarżnąć medium, które poza Radiem Maryją odniosło sukces? - napisał na Twitterze Tomasz Terlikowski z TV Republika.

- Dojdzie do bolesnych podziałów w polskim Kościele - prognozuje publicysta Piotr Semka i dodaje, że " bp Pieronek, ks. Sowa, "Tygodnik Powszechny" robią co chcą, a karzą Garncarczyka". 

O "zaskakującej zmianie" pisze z kolei Andrzej Gajcy z Onetu.

Papież zakazał sprzedaży papierosów w Watykanie. Nie będzie wspierał szkodliwego biznesu

Więcej o:
Komentarze (58)
"Gość Niedzielny". Odwołany naczelny, ks. Marek Gancarczyk
Zaloguj się
 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 19 razy 13

  Nie wiem ile w tym jest prawdy,
  ale
  każdy proboszcza ma prenumerować w określonej ilości
  Sprzeda nie sprzeda,prenumerata musi być.
  Może stąd ten sukces?
  Gościa Niedzielnego "GNo"

 • munaciello

  Oceniono 12 razy 12

  Nie martw się, Terlik.
  W Polsce jest jeszcze dużo katolickich mediów, np. medium Rydzyk, medium Dydycz, medium Jędraszewski, medium Sławoj Głódź, medium Oko, medium Holecka, medium Adamczyk, medium Ziemiec, medium Pospieszlaski, medium Cejrowski, medium Sakiewicz, medium Duda, medium Morawiecki, medium Szydło, medium Macierewicz, medium Kaczyński (?), no i - last but not least - medium Terlikowski.
  Te media na pewno będą kontynuowały patriotyczno-polsko-katolicką linię 'Goście Nie-Dzielnego".

 • pt.nut

  Oceniono 14 razy 12

  Uberpapiez Terlikowski bedzie musial biskupa opi..dolic.

 • hbire

  Oceniono 10 razy 10

  to ten od alicji 1000, no to : "nosił wilk razy kilka , poniesli i wilka". karma wróciła , szanowny były naczelny!!! Wyjątkowo popieram TW Wiktora w tej decyzji.
  A przy okazji: Czy TW moze pełnić na Wydziale Teologicznym UŚ-a funkcję "Wielkiego Kanclerza" i ile kosztuje nas podatników ten etat ??? i co robi abp na tym etacie?. Gowin odpowiedz - to ty zawiadujesz uczelniami,

 • apoloniusz211

  Oceniono 14 razy 10

  Aż dzieciorób terlikowski się oburzył, znaczy się słuszna decyzja biskupa.

 • kociewiak999

  Oceniono 9 razy 7

  .zapytajcie pana zwanego ,,ojcem ,,dyrektorem !!!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 8 razy 6

  Gość niedzielny to coś jak kierowca niedzielny?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX