Koniec z paskami grozy? Ma być "subtelniej, ale po linii partii". TVP: Zawsze jesteśmy obiektywni

Paski w TVP Info mają zostać złagodzone - dowiaduje się nieoficjalnie portal Gazeta.pl. Powodem miałyby być m.in. zmiany w rządzie i w kadrach samej Telewizji Polskiej. Spółka jednak zaprzecza, by pojawiały się jakiekolwiek "odgórne i nieformalne zasady publikowania treści".

Telewizja Polska pod rządami Jacka Kurskiego zasłynęła 'paskami', czyli zdaniami, cytatami i komentarzami ukazującymi się u dołu ekranu w programach informacyjnych, m.in. w 'Wiadomościach' i przede wszystkim - na antenie TVP Info.

Zazwyczaj telewizje pokazują tam proste informacje, opis tego, co jest transmitowane lub cytaty. W TVP Info wiele pasków było komentarzem do wydarzeń.

"Frans Timmermans chce odebrać Polakom prawo do reformowania własnego kraju"

- czytaliśmy w TVP Info, gdy Komisja Europejska poinformowała o uruchomieniu artykułu 7 unijnego traktatu.

"Ewa Kopacz chwali te kobiety, które zamiast przygotowywać święta - stają przed Sejmem i sądami"

- pisano o byłej premier.

"Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciw reformie sądownictwa"

- ten pasek powtarzał się przy okazji protestów dot. zmian w sądownictwie. 

"Ma być subtelniej, ale..."

Teraz wygląda na to, takie paski mogą przejść do historii - lub choć na jakiś czas pójść w odstawkę. Ma to mieć częściowy związek ze zmianami w rządzie (który po rekonstrukcji złagodził wizerunek) i pośrednio - przetasowaniem kadrowym w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. TAI nadzoruje wszystkie programy informacyjne i publicystyczne TVP.

W zeszłym tygodniu odszedł szef TAI Klaudiusz Pobudzin, a rezygnację złożył jego zastępca, który nadzorował TVP Info - Grzegorz Pawelczyk. Pobudzina zastąpił Jarosław Olechowski, dotychczas szef "Wiadomości".  Prezes Jacek Kurski powiedział też, że "oczekuję od nowego szefa TAI jeszcze większej profesjonalizacji telewizji".

Teraz zmiany mają dotknąć treści programów, a konkretnie - słynnych pasków. Kilka niezależnych źródeł w TVP potwierdziło nam, że pojawił się sygnał do złagodzenia treści.  - Ma być subtelniej, ale linia partii ma zostać zachowana - wynika z przekazanych nam informacji.

Pojawiły się też sugestie, że może to być kwestia nie konkretnych wytycznych, lecz wyczuwania oczekiwań. Inna osoba, znająca sytuację w TVP mówi, że po zmianach "jest wielka niewiadoma. wszyscy są bardziej ostrożni".

Telewizja Polska: Nie ma odgórnych zasad

Zwróciliśmy się do Telewizji Polskiej z prośbą o komentarz. Centrum Informacji podkreśla, że dba o "pluralizm i obiektywizm".

"TVP nie ma w zwyczaju odnosić się do anonimowych informacji, jednakże odnosząc się do sugestii zawartych w pańskim mailu informujemy, że  za treści publikowane na tzw. paskach odpowiadają wydawcy TVP Info. Nie ma żadnych odgórnych i nieformalnych zasad publikowania treści. TVP Info zachowuje zasady pluralizmu i obiektywizmu stąd nie ma mowy o "zachowywaniu linii" jakiejkolwiek partii"

- czytamy w oświadczeniu Centrum Informacji TVP.

PO chce wstrzymania finansowania TVP z budżetu państwa. I podaje powody

Więcej o: