Duża zmiana w polskiej policji. Nowa "usługa" drogówki. Ma ułatwić życie

Od przyszłego miesiąca każdy radiowóz należący do patrolu drogowego będzie posiadał terminal płatniczy. Dzięki temu za mandaty wystawione przez drogówkę będzie można zapłacić od razu kartą lub za pomocą aplikacji BLIK w smartfonie.

Dostałeś mandat? Nie zdziw się, jeśli policja zaproponuje ci płatność kartą, jak w sklepie.

Zmiana w sposobie opłacania mandatów to efekt programu upowszechniania płatności
bezgotówkowych, który trwa w administracji publicznej w całym kraju. Wyposażania radiowozów w terminale POS pilnują Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Kartą za mandaty wystawione przez policję

Płatności bezgotówkowe w radiowozach będą możliwe dzięki nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która została uchwalona we wrześniu ubiegłego roku. Od lutego 2018 roku każda osoba, która otrzyma mandat karny, będzie mogła zadecydować o uiszczeniu opłaty kartą płatniczą lub aplikacją BLIK, służącą do płatności smartfonem. 

Policjanci podkreślają, że to znaczne ułatwienie dla obywateli oraz cudzoziemców, którzy bardzo często nie posiadają polskiej waluty. - Zdarzały się sytuacje, że policjanci z obcokrajowcami jechali do bankomatu lub na pocztę po gotówkę, aby uiścić grzywnę, co było kłopotliwe i czasochłonne - wyjaśnił Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Do tej pory mandaty mogły być wystawiane w formie gotówkowej, kredytowanej oraz zaocznej. Mandat gotówkowy był przeznaczony jedynie dla obywateli innych krajów, a pozostałe rodzaje wiązały się z koniecznością opłaty na poczcie.

Policyjne terminale płatnicze będzie obsługiwać Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService.

Więcej o: