Owsiak emocjonalnie po ataku Jakiego: "Zwijamy żagle". Minister znowu dolewa oliwy do ognia

"Ja to Panu wszystko zapakuję i wyślę. Tylko proszę powiedzieć, na jaki adres" - pisze Jerzy Owsiak do Patryka Jakiego. Chodzi o segregatory z setkami próśb o sprzęt medyczny dla szpitali. Wiceminister odpowiada i zarzuca WOŚP brak transparentności.

Wymiana komentarzy między Jerzym Owsiakiem a Patrykiem Jakim nie ustaje. Wiceminister sprawiedliwości w dniu 26. finału WOŚP zaatakował inicjatywę Jurka Owsiaka. W trakcie programu w TVN24 wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że pieniądze z corocznej zbiórki trafiają "na Przystanek Woodstock", który - jego zdaniem - "promuje cywilizację śmierci". 

Te rewelacje sprostował Owsiak, ale Jaki nie wycofał się ze swoich słów. Niedługo później w sieci pojawił się list rodziców dziewczynki, która w szpitalu leżała przez ścianę z synkiem Jakiego. Ci zarzucili wiceministrowi hipokryzję, ponieważ wszystkie dzieci na oddziale były badane i leczone z użyciem sprzętu finansowanego przez WOŚP. Jaki odpowiedział, że rodzice w sposób haniebny wykorzystują śmierć swojego dziecka. 

Owsiak, w nawiązaniu do tych ostatnich słów, opublikował wpis, w którym nazwał komentarze polityka "niezwykle buńczucznymi". Zacytował też inną wypowiedź Jakiego, który uważa, że "jeśli nie kupiłby tego sprzętu WOŚP, to i tak byłby w szpitalu". 

Na półkach mnóstwo segregatorów. Biorę losowo pierwszy. To prośby z oddziałów pediatrycznych. Otwieram i czytam: miejscowość nieduża, południe Polski. Prośba o EKG – 3 sztuki, kardiomonitory, inhalatory, pompy infuzyjne, glukometry (...). Tylko w 2016 roku hospitalizowano w tej placówce blisko 1000 dzieci. Szpital do tej pory otrzymał już dużo sprzętu od Orkiestry. Jest szpitalem w całości publicznym i ma podpisane stosowne kontrakty z NFZ. I Pan, Panie Jaki, mi pierdoły opowiadasz, że można ten sprzęt kupić z innych źródeł?

- oburzył się szef WOŚP. Poinformował również, że na rozpatrzenie czeka 11 segregatorów z prośbami, w każdym "mniej więcej kilkadziesiąt próśb". 

"I przysięgam na wszystkie świętości..."

To myślę sobie tak. Ja to Panu wszystko zapakuję i wyślę. Tylko proszę powiedzieć, na jaki adres. Liczę na to, że te nasze 0,001 wsparcia polskiej służby zdrowia Pan po prostu przejmie i od ręki załatwi możliwość zakupu tego całego sprzętu. Jeśli Pan mi nie wskaże dokładnego adresu, to wyślę to tam, gdzie najczęściej Pan przebywa – do Pana pracy. Może także Pan przysłać kogoś do Fundacji, aby wszystkie te prośby odebrać. I przysięgam na wszystkie świętości – jeśli Pan od ręki załatwi te wszystkie prośby i tym samym rozwiąże problemy polskich szpitali, ZWIJAMY ŻAGLE jeśli chodzi o pomoc w zakupie sprzętu medycznego i zajmiemy się czymś zupełnie innym, co nie będzie Pana drażniło

- zadeklarował Owsiak i dodał, że to pierwszy raz, kiedy reprezentant rządu "tak jednoznacznie zadeklarował rozwiązanie problemu wyposażenia polskich szpitali w sprzęt medyczny".
 

Jaki odpowiada i powołuje się na skazanego blogera

Wiceminister sprawiedliwości natychmiast odpowiedział na wpis. "Jeśli p. Owsiak pokaże mi i opinii publicznej wszystkie faktury (również spółki i spółeczki typu „Złoty Melon” etc.) to w przyszłym roku staje obok niego i zbieram do puszek oraz przeproszę za wątpliwości" - zapowiedział. 

Jego zdaniem "zbyt wielu ludzi z dobrego serca wspiera tę akcje, aby transparentność była tu obojętna". 

Przez lata wspierałem WOŚP - przestałem kiedy sie dowiedziałem ze p.Owsiak nie rozlicza sie z całej działaności i nawet nie wykonuje wyroków sadów nakazujących mu pokazać wszystkie faktury (polecam blog „Matka Kurka” w google). MAM PRAWO DO ROZLICZENIA ŚRODKÓW, KTÓRE RÓWNIEŻ JA WPŁACAŁEM. A po drugie od kiedy p. Owsiak zaangażował sie w ruchy proaborcyjne. Od tej pory zamiast na WOŚP daje na organizacje charytatywne, które nie angażują sie w politykę. Mam takie prawo

- napisał Jaki [pisownia oryginalna - red.]. Matka Kurka od lat krytykuje działania WOŚP i Jerzego Owsiaka. W 2015 r. sąd skazał blogera na 5 tys. zł grzywny za określenie lidera fundacja "hieną cmentarną" i "królem żebraków".

W 2016 roku bloger przegrał także proces z Owsiakiem o naruszenie dóbr osobistych. W jednym ze swoich wpisów sugerował, że lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poleciał do Nowego Jorku, korzystając z biletów przekazanych na WOŚP. Sąd stwierdził, że nie było to prawdą i nakazał Kurce wypłatę zadośćuczynienia.

Owsiak w jednej z wypowiedzi nazwał Matkę Kurkę "nierobem" i sugerował, że ukrywa swoje dochody. Początkowo sąd skazał Owsiaka na karę 5 tys. zł grzywny, jednak, jak informował na swoim portalu bloger, grzywna ta została warunkowo umorzona.

Polecamy też: 

WOŚP idzie po rekord! Zebrana kwota przebija zeszłoroczną

Więcej o:
Komentarze (618)
Jerzy Owsiak do Patryka Jakiego: Zwijamy żagle
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 153 razy 123

  Dres nic nie rozumie. A nawiasem, przecież państwo PiS ma wszystkie instrumenty żeby sprawdzić rzetelność rozliczeń. Dlaczego tego nie robi tylko szczują ludzi na Jurka..

 • kiesier

  Oceniono 88 razy 82

  Dres moczył tetrę jak Jurek pomagał. Dres będzie moczył pampersa może na łóżku z serduszkiem a Orkiestra "będzie grała do końca świata i o jeden dzień dłużej"

 • Waldemar Krajewski

  Oceniono 82 razy 76

  Jaki słuchaj uważnie. Chcę zobaczyć transparentne rozliczenie Caritas sp z O. O. Coś tam widziałem kiedyś w stylu kokainy wód i panienek jak dyrekcja caritasu w Elku się bawiła. Cos może z innych diecezji? Bo ciekawe jak to tam wygląda na prawdę...

 • tom_aszek

  Oceniono 82 razy 72

  "Wiceminister sprawiedliwości natychmiast odpowiedział na wpis. "Jeśli p. Owsiak pokaże mi i opinii publicznej wszystkie faktury (również spółki i spółeczki typu „Złoty Melon” etc.) to w przyszłym roku staje obok niego i zbieram do puszek oraz przeproszę za wątpliwości""

  I nie będzie panu smutno, że tak pan stoi samotnie, z pustą puszką bo omijany starannie przez wszystkich i pokazywany palcami z daleka?

 • wujtommy102

  Oceniono 70 razy 62

  Obywatele czekają wreszcie na dokładne rozliczenie wszelkich zbiórek Caritasu.Podobno koszty własne wynoszą tam 80-90% , trochę to dużo.Ale sprawdzaniem tego powinni się zająć fachowcy a nie krzykacze- dyletanci.

 • zocha688

  Oceniono 65 razy 59

  Jaki jest kwintesencją tego co reprezentuje sobą PIS.

 • wujojano

  Oceniono 66 razy 58

  Jaki dobrze wie, że gdyby kierowana obecnie przez PiS skarbówka miała się do czego przyczepić, to by się dawno przyczepiła. Ale przecież i tak "ciemny lud to kupi". Na szczęście to nie "ciemny lud" daje na Orkiestrę, więc skutek będzie odwrotny do zamierzonego.

 • anna_pot

  Oceniono 52 razy 50

  znając pis to kierowany przez nich aparat skarbowy 10 razy już Owsiaka prześwietlił i gdyby znaleźli choć kilkaset zł nieprawidłowości ku...zja miałaby używanie przez pół roku, A jakoś nie ma ? Więc jeden z drugim aparatczyk rzuca jakieś błotne ochłapy licząc, że coś się przylepi.
  Ta spółka złoty melon co ją tak lubią podawać jako "aferę" jest od sprzedaży gadżetów typu koszulki,z których to sprzedaży finansowany jest Woodstook - ot i cała sensacja.

 • avorum

  Oceniono 43 razy 43

  Wszystkie możliwe instytucje, sądy i trybunały sprawdzają papiery WOŚP od poprzedniej "dobrej" zmiany (2005) i jakoś nic nie znaleźli. Jak by mogli, to by Jerzego Owsiaka w łyżce wody utopili. Pytanie tylko, co ich tak boli, że wytaczają coraz cięższe działa?
  A swoja drogą, żeby wiceminister sprawiedliwości powoływał się na wielokrotnie skazanego matołka? To już przekracza wszelkie granice! Kompletna kompromitacja, wstyd i poruta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX