TVP cały dzień o Jadwidze Kaczyńskiej. O rocznicy jej śmierci mówili nawet w "Wiadomościach"

"Wspomnienie niezwykłej kobiety" - tak na pasku w "Wiadomościach" zapowiedziano materiał o Jadwidze Kaczyńskiej. To tylko jedna z wielu wzmianek o matce prezesa PiS w rocznicę jej śmierci.

- Wspomnienie niezwykłej kobiety, która zmarła pięć lat temu, matki świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wojny była sanitariuszką w Szarych Szeregach, w 1944 roku w starachowickim szpitalu ratowała rannych w akcji "Burza", po wojnie pracowała w Instytucie Studiów Literackich PAN, a także jako nauczycielka języka polskiego - mówiła prowadząca program Danuta Holecka. 

W materiale pokazano zdjęcia Jadwigi Kaczyńskiej, archiwalne nagranie wieczoru wyborczego, kiedy po wygranej Lech Kaczyński dziękował swojej matce oraz wypowiedzi prezesa PiS. - Nie miała łatwo, ale też bez przesady, tacy straszni nie byliśmy. Kochaliśmy mamę - mówi Kaczyński do kamery w jednej z przebitek.

"Wyjątkowy spot"

Materiał w głównym programie informacyjnym to zwieńczenie tego, co działo się na antenie TVP Info i na portalu stacji. Powstał m.in. specjalny spot ze zdjęciami Jadwigi Kaczyńskiej, jej archiwalną wypowiedzią o patriotyzmie oraz słowami Jarosława Kaczyńskiego. 

- Moja mama była człowiekiem skromnym. Miła, bliska ludziom i taka niesłychanie wręcz ujmująca. Była kimś, kto pokazał, że w bardzo trudnych czasach można żyć uczciwie - mówi prezes PiS w nagraniu.

Na stronie tvp.info we wtorek wieczorem opublikowano obszerny materiał o tym, że Kaczyński "uczcił pamięć matki" w Starachowicach. Oprócz omówienia spotkania z prezesem PiS, zamieszczono biogram Kaczyńskiej i informację o tym, że jedna z ulic w mieście nosi jej imię. Cały artykuł powstał na podstawie depeszy PAP. 

W środę portal promował swój spot, a na antenie informowano także o mszy świętej w intencji Jadwigi Kaczyńskiej.

"Nadgorliwość czy prikaz?"

To, ile uwagi Telewizja Polska poświęciła Kaczyńskiej, wywołało wiele komentarzy. "I pewnie nigdy się nie dowiemy, czy poświęcanie specjalnego materiału matce dwóch polityków to nadgorliwość TVPiS, czy prikaz z góry. Tak czy siak żenujące" - napisał na Twitterze Krzysztof Leski.

Leski zastanawiał się też, czy w całej historii TVP pojawił się kiedykolwiek materiał o rodzicu jakiegoś polityka.

"Z całym szacunkiem, ale dlaczego w głównym wydaniu Wiadomości wspomina się Jadwigę Kaczyńską w 5. rocznicę jej śmierci?! Holecka się niemal popłakała, oszczędzilibyście jej takich emocji..." - to z kolei opinia Bartosza Pańczyka z "Faktu".

Syn Janusza "Siary" Rewińskiego nową gwiazdą TVP Info. Komentuje memy

Więcej o: