Zmiana w pogodzie. Nadchodzi wir niżowy. "Między Mławą a Płockiem przebiega teraz granica"

Pogodę w najbliższych dniach będą kształtować układy niżowe. Są pierwsze ostrzeżenia pogodowe. Kolejnych należy się spodziewać w weekend.

Wyż traci swoje wpływy na pogodę, nad Polskę nadciągają niże. Co nam zgotują? Śnieg, dość silny wiatr i oczywiście ocieplenie. 

W czwartek zagości u nas dynamiczny wir niżowy - opisuje synoptyk TVN Meteo. Przyniesie śnieg, deszcz i wiatr. W niedzielę nadciągnie potężny niż znad Bałkanów. Możemy się spodziewać silnych opadów śniegu na wschodzie i południu Polski, a co za tym idzie - ostrzeżeń pogodowych.

Poniżej szczegóły na najbliższe dni. 

Pogoda na środę

Jak informują synoptycy, najzimniej będzie w okolicach Suwałk, gdzie maksymalna
temperatura może spaść do -6 stopni Celsjusza. W Olsztynie i Białymstoku nieco cieplej, ale też kilka kresek na minusie - wynika z prognozy IMGW.

W pozostałych regionach znacznie cieplej. W Lublinie termometry wskażą dziś maksymalnie 1 kreskę powyżej zera, na tyle samo mogą liczyć mieszkańcy Rzeszowa. Na terenie Małopolski i Górnego Śląska mniej więcej 2 stopnie, a w Łodzi i Warszawie słupki rtęci zatrzymają się na 1 stopniu Celsjusza.

W Poznaniu i pozostałych miejscowościach w Wielkopolsce do 1 stopnia. Na Pomorzu dziś bardzo pochmurnno z temperaturą w okolicach 1 stopnia w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Szczecin będzie dziś jednym z najcieplejszych polskich miast z temperaturą do 2 stopni i szansą na niewielkie przejaśnienia. Podobnie będzie we Wrocławiu. 

Między Mławą a Płockiem przebiega teraz granica między rosyjską zimą i atlantycką odwilżą. W Mławie jest -5°C, a w Płocku +1°C. Miasta dzieli tylko 90 km i różni teraz aż 6 stopni

- tłumaczy obrazowo synoptyk TVN Meteo, Tomasz Wasilewski, który na Twitterze często dzieli się ciekawostkami o pogodzie.

Opady śniegu

Nie żegnamy się ze śniegiem. Wprost przeciwnie! Największe opady spodziewane są w środę w północno-wschodniej części kraju, gdzie w ciągu doby może spaść do 6 cm białego puchu - prognozuje TVN Meteo. Na mapie poniżej możecie sprawdzić wysokość pokrywy śnieżnej w waszym rejonie. Podano ją w centymetrach:

Jednak ze względu na dodatnią temperaturę, śnieg szybko zamieni się w błoto. W pozostałych częściach kraju spadnie po kilka centymetrów śniegu w ciągu doby.

Synoptyk Tomasz Wasilewski podaje, że największa pokrywa śnieżna jest teraz w Toruniu, Grudziądzu, Chojnicach i Kościerzynie. 

Tak we wtorek wieczorem wyglądało zasypane centrum Torunia:

Pogoda na czwartek

W dalszych dniach bez pogodowych rewelacji, ale kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej ostrzega: w prawie całym kraju (oprócz północno-wschodniej części) na drogach pojawi się groźna gołoledź.

Meteorolodzy TVN Meteo zapowiadają, że w czwartek temperatura wyniesie od - 2 do 5 stopni Celsjusza, a opady śniegu przybiorą na sile i będą się przemieszczać w głąb kraju. W piątek będą już mniejsze. Temperatura bardzo podobna.

Więcej o: