Czabański zapowiada koniec abonamentu. Tym razem jednak podaje konkretną datę. Niedługo

Koniec z fikcją, czyli kres (nie)płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego zbliża się nieuchronnie. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN) zapowiada, że od 2019 roku media publiczne będą prawie na pewno finansowane z budżetu państwa.

Słowa Krzysztofa Czabańskiego oznaczają ni mniej, ni więcej ostateczne zniesienie abonamentu. Dotychczasowa opłata ma zostać zastąpiona finansowaniem z budżetu państwa.

- Tak jak ja znam przebieg dyskusji politycznych na temat finansowania mediów publicznych, to od roku 2019, na 99 procent będzie to system oparty na finansowaniu wprost z budżetu - powiedział przewodniczący RMN Polskiemu Radiu.

Krzysztof Czabański zapewnił, że będzie to dobry system pod warunkiem, że zapewni finansowanie mediów publicznych na poziomie pomiędzy 2,5 a 3 miliardy złotych rocznie.

Szef RMN przypomniał także, że w 2018 roku wciąż obowiązuje opłata abonamentowa, którą zgodnie z prawem muszą płacić posiadacze telewizorów i radioodbiorników. Czabański przestrzegł również ludzi, którzy nie chcą płacić abonamentu przed karami finansowymi.

Obecnie właściciele telewizorów zobowiązani są płacić w ramach abonamentu 22,7 złotych miesięcznie, a odbiorników radiowych - 7 złotych miesięcznie.

Więcej o: