Ile zebrała Wielka Orkiestra? W 1993 roku 2,4 mln zł. W 2017 - ponad 100 milionów [WYKRES]

- Nie chodzi o bicie rekordów - powtarza Jurek Owsiak, gdy pojawia się temat kwoty z kolejnych finałów WOŚP. Jednak przyznaje też, że więcej pieniędzy to więcej sprzętu dla szpitali i dlatego coraz wyższe kwoty cieszą. A dla jego orkiestry prawie każdy finał jest rekordowy.

W zeszłym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pobiła dwa rekordy - nie tylko zebrała największą kwotę w historii, ale też wzrost wobec wcześniejszego finału był większy niż kiedykolwiek. Te same dwa rekordy pobito rok wcześniej.

Zebrano 105,6 mln złotych - około 33 mln więcej niż w 2016 roku i prawie 44 razy razy więcej, niż podczas pierwszego finału Orkiestry. 

Jerzy Owsiak nieraz zaznacza, że do rekordów ma dystans i nie one są najważniejsze. Ale stały się one już niemal nieodłączną częścią WOŚP, gdyż w prawie każdym finale zbierano więcej, niż rok wcześniej. Spośród 24 zbiórek jedynie w pięciu latach nie pobito rekordu.

Ile zebrał WOŚPIle zebrał WOŚP Rys. Marta Kondrusik, Gazeta.pl

O tym, na do dokładnie przeznaczano sumy z kolejnych lat, można przeczytać na stronie WOŚP. Jednak aby lepiej uświadomić sobie, jak duże są to sumy, porównaliśmy je do rzeczy, których za nie nie kupiono - choć pieniędzy by starczyło. 

Pierwszy finał WOŚP zakończono z kwotą 2,4 mln zł. 

W roku 1997 zebrano 8,8 mln złotych - czyli dosyć, żeby po ówczesnych cenach kupić 17 mercedesów S 600 lub... 700 maluchów.

W roku 2003 przekroczono barierę 30 mln złotych. To dość, by po cenach z tego roku kupić 30 mieszkań o pow. 50 mkw w centrum Warszawy. 

Kolejny duży rekord to rok 2009 i 40,4 mln zł na koncie Orkiestry. Za taką kwotę można by wtedy kupić 152 polskie awionetki MP-02 Czajka.

W 2012 roku przekroczono granicę 50 mln zł. Za równowartość tej sumy można było wtedy kupić np. karaibską wysepkę Petit Nevis. 

Dwa late temu udało się zebrać 72,6 mln zł. Za równowartość tej kwoty Cristiano Ronaldo kupił luksusowy apartament w Trump Tower w Nowym Jorku.

W zeszłym roku zebrano 105,6 mln zł. To aż 20 proc. budżetu 90-tysięcznego Słupska - lub dosyć, aby by kupić luksusowy odrzutowiec Bombardier Challenger 600.

Pieniądze zebrane w tym roku zostaną wydane na wyrównywania szans w leczeniu noworodków

"Wiadomości" WYMAZAŁY serduszko WOŚP. "Żenujące, niskie, małostkowe i zwyczajnie chamskie"

Więcej o:
Komentarze (77)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - ile zebrała w kolejnych latach? W 2017 - ponad 100 milionów
Zaloguj się
 • ziggybum

  Oceniono 27 razy 13

  Widać jak PiS pięknie przysłużył się WOŚP. Dziękujemy.

  A swoją drogą - nie moge pojąć co przeszkadza WOŚP oszołomom z Gazety Polskiej i okolic. Przecież to pieniądze z datków, a nie np. z podatków. Każdy może dać, ale może też nie dać, jeśli się nie podoba. Jeśli złamane zostanie prawo - od rozstrzygnięcia jest prokuratura i sąd. Podobnie jest w przypadku Rydzyka, z tą wszakże różnicą, że Owsiak nie mówi swoim fanom na kogo mają głowoać i nie przyjmuje delegacji oficjalnych rządu w swojej twierdzy.

 • grundol1

  Oceniono 21 razy 11

  Tyle co WOŚP zebrał przez WSZYSTKIE lata jest na poziomie tego co KAŻDEGO ROKU dostaje z budżety Kościół Katolicki.

 • dziadekjam

  Oceniono 23 razy 7

  Zbiórka WOŚP nabrałaby niebywałego znaczenia i blasku gdyby zebrana kasa wylądowała w kieszeni OjDyra. :-)
  "Alleluja i do przodu". Amen.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 5

  Za chwilę 35% prawdziwych polskich katolików wróci z niedzielnej mszy i wyjaśni nam co o akcji Owsiaka należy myśleć, wytyczne dał już niejaki Jaki nazywając zbieranie pieniędzy na WOŚP wsoieraniem "kultury śmierci". Nigdy nie zrozumiem skąd się tacy szubrawcy biorą i co się musiało wydarzyć w ich życiu że zostali takimi kanaliami?

 • velon11

  Oceniono 13 razy 5

  25 lat to jedno pokolenie czyli już jednoroczni Polacy mają zakodowaną WOŚP.

 • frodozbagien

  Oceniono 17 razy 5

  Niech każdy ofiarodawca wrzuci choćby o jedną monetkę więcej niż rok temu i znów będziemy mieć rekord! i tak do końca świata i jeden dzień dłużej! Na złość kipiącym jadem oszołomom - RÓBMY SWOJE! :)

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 5

  Brawo i tak trzymać !!!

 • obywalet

  Oceniono 5 razy 3

  2016 = 70 mln, 2017 = 105 mln - oto skutki chamskiej nagonki katolików i pisiorów na Owsiaka i jego WOŚP, oby tak dalej! A kto pamięta zeszłoroczną kontrakcję maciorykiewicza zmuszającego wojsko do zbiórki na Caritas? całe 250 tyś uciułali, taka jest dobroczynność na rozkaz!

 • pat1952

  Oceniono 3 razy 3

  Patrząc wyżej aż trudno uwierzyć jak bardzo rządzący Polską mają w poważaniu zdrowie Polaków. Łupieżcze państwo i podatki, nienażarci politycy. Czy wam nie wstyd? Trwonicie miliardy na idee fix.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX