Normy smogu przekroczone w wielu miastach. Szkodliwy pył wisi nie tylko w Warszawie

Dziś w wielu polskich miastach normy smogu zostały znacznie przekroczone. Niebezpiecznie wysokie stężenie pyłu PM 10 oraz PM 2,5 utrzymuje się m.in. w Warszawie. Na pogorszoną jakość powietrza mogą narzekać również mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Zdaniem specjalistów za zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialny jest wyż „Adam”, który spowodował obniżenie temperatury i stosunkowo niewielki wiatr, przez co zanieczyszczenia powietrza gromadzą się tuż przy powierzchni ziemi.

Smog Warszawa – przekroczono normy

Jak wykazały stacje pomiaru jakości powietrza, dziś rano w centrum Warszawy poziom szkodliwego pyłu PM 2,5 został przekroczony aż o 588%. Z kolei na Targówku urządzenia pokazały przekroczenie norm pyłu PM 10 o 360%. W Warszawie przekroczona została także norma tlenku węgla (o 20%), a także ozonu (o 8%).

Zanieczyszczenia powietrza na podobnym poziomie utrzymują się również w pozostałych rejonach Mazowsza. Normy smogu zostały wielokrotnie przekroczone w Otwocku, Piastowie, Łomiankach, Legionowie, Żyrardowie, Konstancinie-Jeziornej, Laskach i Zielonce. W ciągu ostatniej doby pobito również rekord smogu w Radomiu.

Tak wysoki poziom smogu jest niebezpieczny dla zdrowia, dlatego urzędnicy apelują o niepalenie w kominkach i unikanie przebywania na świeżym powietrzu. Na szkodliwe działanie smogu są szczególnie narażone dzieci, osoby starsze i ludzie borykający się z chorobami układu oddechowego.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Na złej jakości powietrze mogą dziś narzekać nie tylko mieszkańcy Warszawy i pozostałych miejscowości w województwie mazowieckim. Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, smog powoli ucieka znad Bydgoszczy, choć w pozostałych miastach województwa kujawsko-pomorskiego jakość powietrza pozostawi wiele do życzenia. Niebezpiecznie wysokie stężenie PM 10 i PM 2,5 stanowi dziś problem mieszkańców Lublina, gdzie stacje pomiarowe informują o znacznym przekroczeniu dopuszczalnych norm.

 W pozostałych częściach kraju również panuje smog. Jedne z najgorszych wyników jakości powietrza odnotowano dziś w Łomży w woj. podlaskim, gdzie poziom pyłu PM10 wyniósł 249 ug/m3, przez co jakość powietrza w tym rejonie uznano za „fatalną”. Źle oddycha się również m.in. w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskim), Kościerzynie (woj. pomorskim), Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) i Zdzieszowicach (woj. opolskie).

Więcej o: