Ksiądz chwalił nacjonalistów. Teraz pisze o komunii. "Po katolicku: na kolanach i do ust"

Komunia po katolicku? "Na kolanach i do ust" - napisał na Facebooku ks. prałat Roman Kneblewski. - Cisną się na usta różne słowa, które nie nadaje się do zacytowania na mojej stronie - skomentował ks. Lemański.

O proboszczu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa zrobiło się głośno kilka miesięcy temu za sprawą jego komentarzy dot. nacjonalizmu. - Pan Jezus ukazuje się nam jako nacjonalista - mówił ks. prałat Roman Kneblewski w TV Republika. Polski nacjonalizm opisywał jako "najpiękniejszy i najzdrowszy".

Czytaj też: Prałat Kneblewski: ''Każdy katolik powinien być patriotą i nacjonalistą''>>>

Ks. Kneblewski znów wywołał kontrowersje, tym razem - krótkim wpisem na Facebooku i Twitterze. Zamieścił tam zdjęcie komunii św. i napisał: "Po katolicku: na kolanach i do ust, a na rękę co najwyżej trzciną".

Na obu serwisach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy, w większości krytycznych wobec wpisu duchownego. Niektórych oburzyła ostatnia część zdania - sugerująca bicie dzieci w ręce. Wywiązała się też dyskusja o tym, czy rzeczywiście "na kolanach i do ust" to jedyna akceptowalna forma komunii dla katolików.

Według Watykanu (ustalenia z II Synodu Plenarnego z 1999 roku) tak nie jest: "Synod Plenarny potwierdza i wyraża szacunek dla zwyczaju przyjmowania Komunii św. do ust w postawie zarówno klęczącej, jak i stojącej, nie wykluczając jednak innych form przyjmowania Komunii św."

Jak brzmi z kolei stanowisko polskiego episkopatu? "Polsce Komunii św. udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś poprosi, gestem wyciągniętej dłoni, o Komunię św. na rękę, należy mu Jej w taki sposób udzielić" - czytamy w dokumencie z 2005 roku.

Wpis prałata skomentował na Facebooku ks. Wojciech Lemański. "Cisną się na usta różne słowa, by nazwać po imieniu tego... Niestety żadne z tych słów nie nadaje się do zacytowania na mojej stronie" - napisał. "Miał rację abp Jędraszewski - ruszył wielki atak na Polską. Zaatakowała nas 'piąta kolumna' z sabotażystą Kneblewskim na czele" - skomentował.

Abp Hoser o problemie pedofilii w kościele. "Jesteśmy w takiej fazie rozerotyzowania społeczeństwa..."

Więcej o: